این منطقه گازی در ارتفاعات کوه روستای تخته در بخش مرکزی شهرستان خنج و در ۴۵ کیلومتری شمال این شهرستان قرار دارد.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران گفت: استان فارس یکی از استان‌های بسیار مهم و زرخیز در کشور است که به تعبیری پس از استان خوزستان که بزرگترین میادین نفتی در آن قراردارد بسیار حائز اهمیت است.

مهدی فکور با بیان اینکه استان فارس از منابع گازی بسیار غنی برخوردار است، افزود: مهمترین ویژگی استان فارس این است که بیشترین میادین گازی را در خود داراست و اکتشافاتی که تاکنون در این استان صورت گرفته نشان می‌دهد ظرفیت‌های بسیار بالقوه‌ای از ذخایر گازی در آن وجود دارد.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: با توجه به تأکیدات اخیر مقامات ارشد کشوری در خصوص ذخایر عظیم گازی، استان فارس در اولویت قرار گرفته و شهرستان خنج نیز از اهمیت بسیاری در این زمینه برخوردار است.

فکور اضافه کرد: در حال حاضر پنج حوزه اکتشافی جدید در جنوب فارس وجود دارد که این حوزه‌ها از ذخایر عظیم گاز بهره می‌برند و قابل استخراج هستند.

او منابع گازی تخته در شهرستان خنج را دارای ذخایر عظیم و بسیار غنی دانست و گفت: برای دست یافتن به منابع گازی در این منطقه پنج سال تلاش مستمر انجام شده و در حال حاضر زیرساخت‌ها برای بهره‌گیری از این منابع آماده شده است.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران یادآور شد: تاکنون ۲۸ میلیارد تومان جهت احداث راه برای محل حفر چاه اکتشافی هزینه شده است و برای حفر چاه اکتشافی اصلی که امروز شاهد آغاز عملیات اجرائی آن هستیم ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته است.

او افزود: با اهدافی که در این شهرستان تعریف شده قطعا مشکل کمبود گاز در شبکه سراسری مرتفع می‌شود.

نماینده مردم لار، خنج، گراش و اوز در مجلس شورای اسلامی نیز در این باره گفت: شهرستان خنج بیشترین منابع گازی فارس را به خود اختصاص داده و در حال حاضر از ۲حوزه گازی هما وشانول با بیش از ۵۰ حلقه چاه بهره می‌برد.

حسین حسین‌زاده افزود: حوزه گازی ارم نیز در حومه خنج وجود دارد که ذخیره بیش از ۳۰ سال مورد نیاز کشور را داراست.

بهادر اسفندیاری فرماندار شهرستان خنج هم با اشاره به موقعیت ویژه شهرستان خنج خواستار ایجاد تأسیسات گازی و پتروشیمی و صنایع نفت و گاز و بکارگیری نیرو‌های بومی این شهرستان شد.

همچنین با پیگیری‌های فشرده و مستمر سه ساله مسئولان شهرستان لارستان و با موافقت وزارت نفت، تایید در کمیسیون‌های مختلف و پیرو بازدید‌های مختلف کارشناسان و متخصصین وزارت نفت و مدیریت اکتشاف نفت و گاز و انجام آزمایش‌های مختلف زمین‌شناسی عملیات اجرایی ساخت جاده دسترسی چاه شماره یک میدان گازی در جنوب استان فارس با مرکزیت بخش «بیرم» در سال مهار تورم و رشد تولید آغاز شد.

میدان گازی بیرم در حال انجام جاده دسترسی است و تا پایان امسال این عملیات به اتمام می‌رسد و دکل مستقر و بهره برداری از طرح آغاز می‌شود.

source

توسط