به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،  همایش بین المللی محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی در غزه با حضور رهبران و اندیشمندان داخلی و خارجی در مکان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حال برگزاری است.

آیت الله مبلغی عضو مجلس خبرگان رهبری در این مراسم گفت: ما دو گفتمان را در  ارتباط با فجایعی که در یک جامعه رخ می‌دهد، می‌توانیم داشته باشیم. یکی گفتمان دینی است و دیگری گفتمان انسانی. به صورت مقدمه باید متذکر شد که اساساً دین در یک مرحلۀ ما بعد انسانیت قرار دارد؛ یعنی ابتدا باید زیرساخت‌های انسانی وجود پیدا کند و از آن به بعد بشر و انسان استعداد تدین به دین و التزام به ارزش‌های دینی پیدا می‌کند. اگر زیرساخت‌های انسانی مثل عقل و عاطفه و رحم و مروت و رویکرد به عدالت و اخلاق وجود نداشته باشد، پیام‌های دینی به هیچ وجه مسموع قرار نمی‌گیرد و اخلاق زمینه تحقق نمی‌یابد. ابتدا باید یک رحم و مروت و عطوفتی باشد تا دین شرایط تکمیل آنها را بیابد.

وی افزود: برای مجموعه‌ای از بشر که الفبای انسانیت را نمی‌فهمند، سخن از جایگاه و خاستگاه دین بی‌معناست. امام حسین(ع) وقتی در روز عاشورا دید قوم شرور به دنبال غارت خیمه‌ها و حمله به کودکان و زنان هستند، از دین سخن نگفت؛ بلکه فرمود اگر دین ندارید، دست کم در دنیای‌تان آزاده باشید. به این ترتیب می‌بینیم  امام از گفتمان دین به گفتمان انسانی می‌روند.

مبلغی با اشاره به اینکه امروزه بسیاری از سران استکبار در برابر جنانیات رژیم صهیونیستی سکوت کرده‌اند تاکید کرد: این روند و رویه باعث شده تا رژیم صهیونیستی اساساً روی تمام جنایت‌پیشه‌ها را سفید کرده باشد و  تا جایی پیش رفته که قتل اطفال برایش مثل آب خوردن شده و تا کنون 3 هزار کودک را کشته‌اند.

به گفته وی این تعداد کشتار مردم بی‌دفاع در غزه توسط صهیونیست‌ها نشان می‌دهد اساساً انسانیت از بین رفته است و باید درنظر داشته باشیم که  آنها (صهیونیست‌ها)  انسان نیستند، اما به آنهایی که از صهیونیست‌ها حمایت می‌کنند مثل آمریکا و فرانسه باید گفت اگر حرمتی به مقدسات و معابد و مساجد قائل نیستید، حداقل در دنیای خود آزاده باشید و به جای اظهار تأسف به جنایت صهیونیست‌ها، نسبت به کشته شدن آن جانیان اظهار تأسف می‌کنید؟!

وی معتقد است قطع آب، قطع برق، کشتن کودکان، کشتن زنان، خراب کردن مساجد، خراب کردن کلیساها و بدتر از همه، از بین بردن بیمارستان‌ها مجموعه‌ رفتاری از سوی صهیونیست‌ها است در مقابل چشم همگان به کرات در حال انجام است و متاسفانه حامیان این صهیونیست‌ها بی‌عملی می‌کنند. در اینجاست که وجدان انسان‌ها بیدار شده است. امروز اعتراض کنندگان صرفاً مسلمانان نیستند؛ بلکه امروز در تمام کشورها مشاهده می‌کنیم این وجدان انسانی به درد آمده است.

مبلغی افزود: وقتی جنایت‌ها از خط قرمز انسانی عبور می‌کند، اینجاست که وجدان‌ انسان‌ها تکان می‌خورد. لذا دو بار باخته است: یک بار در برابر حملۀ حماس و یک بار برابر افکار عمومی که مختصر اعتبارشان از بین رفت. امروز شرایطی پیش آمده که باید آن را پاس داشت: یکی زمینۀ وحدت اسلامی که بین کشورهای اسلامی از حیث ابعادی شکل گرفت. این وحدت پیرامون مردم مظلوم فلسطین شکل گرفته است. دستگاه دیپلماسی کشور باید از این فرصت استفاده کند.

مبلغی ادامه داد: وضعیت دومی که رخ داده است، این است که جنایت‌های صهیونیست‌ها یک «یوم تبلی السرائری» را خلق کرده است. امروزه همه می دانند آمریکا با چهره‌ای مزورانه خود را به جهانیان شناساند. پس چهرۀ آمریکا برملا شد. نکتۀ بعد اینکه حقانیت فلسطین آشکار شده است.اگر ما در برابر تجاوز به انسانیت ساکت بنشینیم، نادیده گرفتن ادیان از بین می‌رود.

انتهای پیام/

 

 

source

توسط farhangikhabari