به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نشست رسانه‌ای نمایشگاه کارتون و کاریکاتور آمریکای لاتین، پیش از ظهر امروز با حضور سید مسعود شجاعی‌طباطبایی، دبیر نمایشگاه، سید امیرناصر جاوید، قائم‌مقام رئیس‌‌ حوزه هنری در امور بین‌الملل و محمد خراسانی‌زاده» مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و و سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران در محل موزه برگزار شد.

کاریکاتور , موزه هنرهای معاصر تهران ,

در آغاز این نشست، خراسانی‌زاده ضمن اشاره به جنایات اخیر رژیم غاصب صهیونیستی در فلسطین اشغالی بیان کرد: اکنون شاهدیم که خشم 75 ساله‌ ملت مظلوم فلسطین سربرآورده است. بیش از 8 هزار فلسطینی در جنایات اخیر به شهادت رسیده‌اند که شمار قابل توجهی از آنها را کودکان و زنان تشکیل می‌دهند و این نشان دهنده عمق جنایات صهیونیست‌هاست.

سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران در ادامه به برگزاری نمایشگاه کارتون و کاریکاتور آمریکای لاتین در موزه هنرهای معاصر تهران اشاره کرد و گفت: موزه هنرهای معاصر تهران حتمأ باید متناسب با اتفاقات روز جهان کنش‌گری فعال داشته باشد؛ نمایشگاه پیش‌رو نمونه‌‌ای از این دست کنشگری‌هاست و نشان می‌دهد که کاریکاتور، هنری منفعل نیست بلکه هنری روزآمد است که در لحظه و متناسب با پدیده‌های روز، واکنش نشان می‌دهد.

مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ یادآور شد: با بهره‌گیری از احساسات مشترک انسانی، درک متقابلی از آثار هنری حاضر در این رویداد خواهیم داشت. برای اولین‌بار است که نمایشگاهی با حضور چنین چهره‌های بین‌المللی در موزه برگزار می‌شود و حتمأ به فراخور برگزاری نمایشگاه، نشست‌هایی تخصصی نیز در موزه برپا خواهد شد.

در بخش دیگری از این نشست، سید امیر ناصر جاوید در سخنانی بیان کرد: حوزه هنری یکی از مأموریت‌های مهم بین‌المللی خود را تعامل با کشورهای منطقه آمریکای لاتین می‌داند و دلیل این امر، حجم بالای اشتراکات فرهنگی ما و کشورهای این منطقه در زمینه مبارزه با استکبار و همچنین حجم بالای آثار ضدامپریالیستی است که توسط هنرمندان این منطقه خلق شده است.

او در بخش دیگری از اظهارات خود به سفر اخیر رئیس‌جمهور کشورمان به کشورهای آمریکای لاتین اشاره کرد و گفت: یکی از اتفاقات مهم این سفر، رونمایی از تندیس شهید حاج قاسم سلیمانی بود. تعاملات فرهنگی ایران با کشورهای منطقه آمریکای لاتین در عرصه‌های گوناگونی چون هنرهای تجسمی، نمایشی و… به صورت مستمر تداوم خواهد داشت. ما در این نمایشگاه آثار هنرمندان سرشناس منطقه آمریکای لاتین را به نمایش خواهیم گذاشت.

جاوید مطرح کرد: همزمانی این نمایشگاه با هفته مبارزه با استکبار جهانی و عملیات طوفان الاقصی حتمأ مورد توجه مخاطبان خواهد بود. لذا بیشتر آثار ارائه‌شده در این نمایشگاه از محوریتی ضد صهیونیستی و ضد استکباری برخوردارند.

در بخش دیگری از این نشست، سید مسعود شجاعی طباطبایی، نمایشگاه‌گردان این رویداد هنری در اظهاراتی گفت: ما در سال 1372 با هنرمندان مطرح آمریکای لاتین آشنا شدیم و خوشبختانه این ارتباط تا به امروز تداوم داشته است.

کاریکاتور , موزه هنرهای معاصر تهران ,

دبیر نمایشگاه کارتون و کاریکاتور آمریکای لاتین بیان کرد: در روزهای اخیر شاهد نسل‌کشی مسلمانان فلسطین بودیم و هنرمندان آمریکای لاتین، بسیار جلوتر از دیگران، در واکنش به این جنایات پیش‌قدم شدند و طی روزهای اخیر، آثار موثر بسیاری را خلق کردند. از این‌رو نگارخانه شماره 5 موزه هنرهای معاصر تهران که به نوعی نگارخانه اصلی موزه است، به آثار مرتبط با اتفاقات تلخ غزه اختصاص پیدا کرده است.

او ادامه داد: نمایشگاه کارتون و کاریکاتور آمریکای لاتین محصول بیش از 30 سال تعامل با هنرمندان آمریکای لاتین است. نزدیک 400 اثر در این نمایشگاه به نمایش درمی‌آید که دربرگیرنده آثار هنرمندانی از 15 کشور است. هنرمندان کشورهایی که در خط مقدم جبهه مقاومت قرار دارند، در این نمایشگاه حضور خواهند داشت که ازجمله آنها می‌توان به کشورهایی چون آرژانتین، اکوادور، هندوراس، مکزیک، کوبا، شیلی، کاستاریکا، کلمبیا، جمهوری دومینیکن، پرو اروگوئه، ونزوئلا و نیکاراگوئه اشاره کرد. غالب آثار متعلق به هنرمندان کشورهای کوبا، برزیل، آرژانتین مکزیک و ونزوئلا است.

شجاعی طباطبایی سپس به بیان اسامی هنرمندان حاضر در این نمایشگاه پرداخت که از جمله آنها می‌توان به: آرس، آدان ایگلساستولدو، برادی رودریگوئز، رامیرو زاردویاس، لوییس کارلوس فرناندز، مارکوس دسوزا، رائول فرناندو زولتا و… اشاره کرد.

در پایان این نشست، از پوستر نمایشگاه کارتون و کاریکاتور آمریکای لاتین که توسط مسعود نجابتی طراحی شده است، رونمایی شد.

گفتنی است که نمایشگاه کارتون و کاریکاتور آمریکای لاتین، عصر روز پنج‌شنبه 11 آبان جاری، از ساعت 16 در موزه هنرهای معاصر تهران برپا می‌شود و تا 28 آبان، پذیرای حضور عموم مخاطبان خواهد بود.

انتهای پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari