به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، آیین انتخاب هشتمین پایتخت کتاب ایران و شهرهای خلاق کتابخوانی با حضور محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار و شهر «سمنان» به‌عنوان هشتمین پایتخت کتاب ایران معرفی شد.

مقرر شده به دلیل ویژگی‌های مهمی که پنج شهر اوز استان فارس، سمنان، سبزوار، شاهین شهر اصفهان و کرج به خود اختصاص داده‌اند طی مراسمی تقدیر به عمل آید. این پنج شهر واجد عناوینی به صورت انحصاری در برنامه پایتخت امسال شدند.

با توجه به ویژگی فعالیت‌های مردمی و مردم پایه بودن فعالیت‌ها، شهر اوز استان فارس در بین شهرهای نامزد، شایسته تقدیر شناخته شد.

از حیث مدیریت شهری فعال در زمینه کتاب، و اختصاص حداکثری امکانات در اختیار نهادها، شهر «شاهین شهر» به‌عنوان مدیریت شهری فعال مورد تقدیر قرار می‌گیرد.

از حیث تلاش برای ترویج گفتمان انقلاب اسلامی و معرفی کتاب خوب شهر سبزوار به‌عنوان شهر برتر مورد تقدیر قرار خواهد گرفت.

از حیث تلاش برای مهارت‌های کتابخوانی و طراحی برنامه‌های خلاق در حوزه مهارت‌های کتابخوانی شهر کرج واجد این ویژگی‌ها است و مورد تقدیر قرار خواهد گرفت.

شهر سمنان به‌دلیل اهتمام حداکثری مجموعه مدیریتی فعالان شهری و مردمی و ارائه برنامه‌ها و طرح‌های خلاقانه به‌عنوان پایتخت کتاب ایران در دوره پیش رو معرفی می‌شود.

محمد‌مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسه انتخاب نهایی داوران پایتخت کتاب اظهار داشت:  جشنواره انتخاب پایتخت کتاب با حضور 150 شهر آغاز شد و با ارزیابی دقیق هیئت داوران به نتیجه رسید.

وی با بیان اینکه انتخاب این رویداد به این جهت بود که امکان بسیج منابع و امکانات برای نیل به هدف اصلی‌مان که همان افزایش سرانه‌ مطالعه را محقق می‌کند، افزود: پیگیر موضوع توسعه‌ کتابخانه های سیار هستیم و در همین زمینه اختصاص هزار وسیله نقلیه برای این امر هستیم.

وزیر ارشاد با بیان اینکه سال گذشته بحث خودکفایی کاغذ تحریر مطرح شد، امسال جشن خودکفایی را خواهیم گرفت، تصریح کرد: امسال تولید از 5 هزارتن کاغذ به تولید 80 هزار تن رسیده‌ و 155 میلیون جلد کتاب آموزش و پرورش با کاغذ ایرانی تولید شده‌است.

اسماعیلی با بیان اینکه نگاه اصلی در مجموعه دولت نگاه فرهنگی است و در حال حاضر تحقق  زیرساخت‌های لازم جهت گسترس کتاب‌خانه‌ها را پیگیری می‌کنیم، اضافه کرد: راه‌اندازی فروشگاه‌های بزرگ باید در دستور کار قرار گرفته و حمایت های لازم صورت بگیرد.

‌در پایان این جلسه طبق نظر هیئت داوران شهر سمنان به عنوان پایتخت کتاب کشور انتخاب شد.

انتهای پیام/.

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari