مونته لوکاست چیست؟ دارویی برای درمان آسم و علائم آلرژیک – فرهنگی خبری

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:

خون دماغ یا گوش درد

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

مشکل در بلع

حلق و دهان، دروازۀ بدن هستن. وجود مشکل در اونها برای بقیۀ اندام‌ها هم مشکل ایجاد می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافتِ مشاوره

خون در مدفوع

علت‌های مشاهدۀ خون در مدفوع می‌تواند هموروئید، بواسیر، کولیت روده و… باشه. برای تشخیص و درمان درست و به موقع، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

اختلال خواب

اختلال خواب اگه جدی گرفته نشه، سلامت جسم و روان رو درگیر می‌کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص اعصاب و روان بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

درد کمر، پا، دست یا زانو

دردهای اسکلتی یکی از شایع‌ترین علائم ایرانی‌هاست، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

سردرد

سردرد علت‌های مختلفی داره؛ از اضافه وزن گرفته تا اختلال در هورمون‌ها. برای تشخیص درست علت سردردت تا دیر نشده علائمت رو به متخصص مغز و اعصاب بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

معده درد یا حالت تهوع

سرطان معده سومین سرطان شایع ایران است. همین حالا علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافتِ مشاوره

زخم مداوم دهانی

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مُشاوره

سرفۀ مزمن

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص ریه بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

اضطراب و استرس

تا دیر نشده علائمت رو به کارشناس روانشناس بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

آسم و رینیت آلرژیک ۲ بیماری بسیار شایع هستند که هم کودکان و هم بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می‌دهند. داروها می‌توانند به کنترل علائم این بیماری‌ها کمک ‌کنند و کیفیت زندگی شما را بهبود بخشند. مونته لوکاست یکی از داروهایی است که پزشکان از آن برای پیشگیری از آسم و درمان علائم رینیت آلرژیک استفاده می‌کنند. برای اینکه درباره نحوه مصرف این دارو و عوارض احتمالی آن اطلاعات بیشتری کسب کنید، تا انتهای این مقاله از مجله درمانکده با ما همراه باشید.

اطلاعات شناسنامه‌ای مونته لوکاست

عناوین مرتبط با شناسنامه دارو توضیحات
چکیده راهگشای دارو این دارو یکی از آنتاگونیست‌های گیرنده لکوترین است که برای پیشگیری از آسم و تسکین علائم رینیت آلرژیک تجویز می‌شود.
نام دارو این دارو با نام مونته لوکاست (Montelukast) شناخته می‌شود.
بک‌گراند دارو سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در سال ۱۹۹۸ برای اولین بار استفاده از این دارو را با نام تجاری Merck Singulair تایید کرد. مصرف Montelukast در موارد نادر به عوارض ذهنی و خلقی منجر می‌شود، اما هنوز در سراسر جهان به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد.
نوع دارو این دارو از نوع مولکول کوچک (Small molecule) است.
گروه دارو Montelukast یک داروی تایید شده است.
ساختار دارو مونته لوکاست
فرمول شیمیایی C35H36ClNO3S
داروهای هم گروه زفیرلوکاست و زیلوتون
فرم‌های موجود دارو قرص و ساشه

نام برندهای داروی مونته لوکاست

این دارو با نام‌های تجاری مختلف به فروش می‌رسد. در ادامه می‌توانید با تعدادی از این نام‌ها آشنا شوید:

 • مونتکس
 • مونته لوکاستد
 • لوکاستد
 • آسمونت
 • سینگولر
 • ملوکاست
 • ایروکاست
 • آسمورال
 • لوتریکس
 • سینکاست
 • اکتولوکاست

بیشتر بخوانید:کاربرد داروی لووفلوکساسین چیست؟

کاربرد پودر و قرص مونته لوکاست برای اطفال و بزرگسالان

از خواص قرص مونته لوکاست یا پودر آن در موارد زیر استفاده می‌شود:

 • پیشگیری از علائم آسم مانند خس‌خس سینه، تنگی نفس و سرفه (بزرگسالان و کودکان بالاتر از ۱۲ ماه)
 • جلوگیری از برونکواسپاسم یا مشکلات تنفسی در حین ورزش (بزرگسالان و کودکان بالاتر از ۶ سال)
 • تسکین علائم رینیت آلرژیک فصلی مانند عطسه و گرفتگی،‌ آبریزش و خارش بینی (بزرگسالان و کودکان بالاتر از ۲ سال)
 • تسکین علائم رینیت آلرژیک مداوم (بزرگسالان و کودکان بالاتر از ۶ ماه)
پسر بچه مبتلا به آسم از اسپری درمانی خود استفاده می‌کند
داروی مونته لوکاست از بروز علائم آسم پیشگیری می‌کند.

از آنجا که داروهای آلرژی دیگری وجود دارند که ممکن است بی‌خطرتر باشند،‌ Montelukast باید فقط زمانی استفاده شود که سایر داروها موثر نیستند یا نمی‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

Montelukast فورا اثر نمی‌کند و به همین دلیل نباید برای تسکین حملات آسم یا مشکلات تنفسی ناگهانی استفاده شود. اگر حمله آسم یا تنگی نفس ناگهانی رخ داد، طبق تجویز پزشک از اسپری استفاده کنید که می‌تواند با کاهش تورم (التهاب) در مجاری تنفسی به آسان‌تر شدن تنفس کمک ‌کند. اگر علائم آسم بدتر شد و اسپری موثر نبود، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

نحوه مصرف داروی مونته لوکاست

این دارو را یک بار در روز همراه با غذا یا بدون آن مصرف کنید. اگر از قرص جویدنی مونته لوکاست استفاده می‌کنید، آن را قبل از قورت دادن کاملا بجوید.

این دارو را هر روز در یک ساعت معین مصرف کنید. اگر هدف از مصرف Montelukast پیشگیری از علائم آسم است، آن را عصر بخورید. اما در صورتی که برای جلوگیری از آلرژی از این دارو استفاده می‌کنید، می‌توانید آن را صبح یا عصر مصرف کنید.

بدون مشورت با متخصص ریه، دوز مونته لوکاست ۵ یا ۱۰ را تغییر ندهید یا مصرف آن را قطع نکنید. استفاده از این دارو را به طور منظم ادامه دهید تا آسم خود را تحت کنترل داشته باشید. همچنین به مصرف سایر داروهای آسم طبق دستور پزشک ادامه دهید.

در مواردی که از Montelukast برای جلوگیری از مشکلات تنفسی در حین ورزش استفاده می‌کنید، آن را حداقل ۲ ساعت قبل از ورزش بخورید. در طول ۲۴ ساعت فقط یک بار می‌توانید از این دارو استفاده کنید. اگر در حال حاضر هر روز از مونته لوکاست برای سرفه و سایر علائم آسم یا آلرژی استفاده می‌کنید، نمی‌توانید قبل از ورزش یک دوز دیگر مصرف کنید. انجام این کار ممکن است خطر عوارض جانبی را افزایش دهد.

یک ورق داروی مونته لوکاست
مونته لوکاست باید یک بار در روز مصرف شود.

اگر پودر مونته لوکاست را به کودک خود می‌دهید، تا زمانی که فرزندتان آماده مصرف دارو نشده است، ساشه را باز نکنید. شما می‌توانید تمام پودر را به طور مستقیم از داخل ساشه در دهان کودک بریزید یا آن را با یک قاشق تمیز به فرزندتان بدهید. راهکار دیگر این است که کل ساشه را با یک قاشق چای‌خوری (پنج میلی‌لیتر) سس سیب، پوره هویج، بستنی، برنج، شیر مادر و شیر خشک سرد یا هم‌دما با اتاق مخلوط کنید.

این دارو نباید با هیچ غذای دیگری مخلوط شود، اما فرزند شما می‌تواند هر مایعی را بلافاصله پس از مصرف آن بنوشد. اگر دارو را با یکی از غذاها یا نوشیدنی‌های مجاز مخلوط کردید، آن را در مدت ۱۵ دقیقه مصرف کنید. چون نمی‌توانید این مخلوط را برای مدت طولانی نگه دارید.

بیشتر بخوانید:آموکسی کلاو برای چیست؟

عوارض جانبی مونته لوکاست

Montelukast در بعضی از افراد عوارض جانبی ایجاد می‌کند. در صورت شدید بودن علائم زیر با پزشک خود صحبت کنید:

 • سردرد
 • سوزش سر دل
 • درد شکم
 • خستگی
 • اسهال

عوارض جانبی زیر بسیار جدی هستند. به همین دلیل، به محض مشاهده آن‌ها باید فورا به پزشک مراجعه کنید:

 • مشکل در تنفس یا بلع، تورم صورت، گلو، زبان، لب‌ها یا چشم‌ها، گرفتگی صدا، خارش یا کهیر
 • ایجاد تاول روی پوست
 • علائم شبیه آنفولانزا، بثورات پوستی، سوزن سوزن شدن یا بی‌حسی بازوها و پاها و درد و تورم سینوس‌ها
 • تب و گوش درد (در کودکان)
اینفوگرافی درباره عوارض جانبی مونته لوکاست
اگر عوارض جدی مونته لوکاست را تجربه کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

این دارو به ندرت باعث تغییرات ذهنی و خلقی جدی می‌شود. این اثرات ممکن است حتی پس از قطع مصرف دارو هم رخ دهند. اگر متوجه علائمی مانند بی‌قراری، اضطراب، افسردگی، مشکلات حافظه، توهم، مشکلات خواب، تغییرات رفتاری (از جمله پرخاشگری و راه رفتن در خواب) یا افکار خودکشی شدید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

موارد احتیاط پیش از مصرف

قبل از اینکه پزشک داروی مونته لوکاست ۱۰، ۵ یا ۴ میلی‌گرمی را برای شما تجویز کند، اطلاعات زیر را در اختیار او قرار دهید:

 • اگر به Montelukast یا هر داروی دیگر حساسیت دارید، با پزشک یا داروساز صحبت کنید.
 • به پزشک خود بگویید که از چه داروها،‌ مکمل‌های غذایی و محصولات گیاهی استفاده می‌کنید. چون ممکن است لازم باشد پزشک دوز داروهایتان را تغییر دهد یا شما را با دقت بیشتری تحت نظر داشته باشد. قبل از جراحی هم فهرست تمام محصولاتی که استفاده می‌کنید را در اختیار پزشک یا دندانپزشک قرار دهید.
 • در صورتی که بیماری کبدی دارید یا به مشکلات خلقی مثل اضطراب، افسردگی و افکار خودکشی مبتلا هستید، به پزشک اطلاع دهید.
 • اگر به بیماری ارثی فنیل کتونوری (PKU) مبتلا هستید، باید بدانید که قرص‌های جویدنی Montelukast حاوی آسپارتام هستند که از فنیل آلانین تشکیل شده است. بیماران مبتلا به PKU باید از یک رژیم غذایی خاص پیروی کنند تا در اثر آسیب‌دیدگی مغز دچار ناتوانی شدید ذهنی نشوند.

تداخلات دارویی مونته لوکاست

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد Montelukast را تغییر یا خطر عوارض جانبی جدی آن را افزایش دهند. گفته می‌شود که Montelukast با جم‌فیبروزیل، فنوباربیتال و ریفامپین تداخل دارد. با این حال، لازم است که فهرست سایر داروها و مکمل‌های غذایی خود را هم در اختیار پزشک قرار دهید. هرگز بدون تایید پزشک استفاده از یک داروی جدید را شروع نکنید یا دوز داروهای مصرفی خود را تغییر ندهید.

یک جعبه داروی فنوباربیتال
مونته لوکاست با بعضی از داروها از جمله فنوباربیتال تداخل دارد.

قیمت داروی مونته لوکاست

Montelukast یک داروی ارزان‌قیمت است. بنابراین، به راحتی می‌توانید آن را تهیه کنید.

بیشتر بخوانید:دیکلوفناک چیست؟

فعل و انفعالات مونته لوکاست در بدن

Montelukast در دسته‌ای از داروها به نام آنتاگونیست‌های گیرنده لکوترین (LTRAs) قرار دارد. این دارو با مهار عملکرد موادی که در بدن باعث علائم آسم و رینیت آلرژیک می‌شوند، اثرات خود را نشان می‌دهد.

افراد آسیب‌پذیر

در دوران بارداری فقط در صورت نیاز می‌توان از Montelukast استفاده کرد. درباره خطرات و فواید این دارو با دکتر زنان صحبت کنید و اگر در حین مصرف آن باردار شدید، با پزشک تماس بگیرید.

داروی مونته لوکاست به شیر مادر منتقل می‌شود. بنابراین ضروری است که قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید که می‌توانید از طریق امکان مشاوره آنلاین با متخصص ریه از دکتر راهنمایی کسب کنید.

کلام پایانی

در این مقاله به این سوال که مونته لوکاست برای چیست پاسخ دادیم و شما را با عوارض جانبی آن آشنا کردیم. اگر درباره نحوه مصرف دارو برای درمان آسم یا رینیت آلرژیک به راهنمایی نیاز دارید، از طریق سایت درمانکده با متخصص بیماری‌های ریه یا دکتر آسم و آلرژی مشورت کنید. در درمانکده این امکان برای شما فراهم شده است که با بهترین متخصصان آشنا شوید و از آن‌ها وقت بگیرید.

بیشتر بخوانید:دیفن هیدرامین کامپاند چیست؟

سوالات متداول

قرص مونته لوکاست ۵ برای چی خوبه؟

در پاسخ به این سوال که قرص مونته لوکاست برای چی خوب است باید بگوییم که از دوزهای مختلف این دارو برای پیشگیری از علائم آسم یا مشکلات تنفسی در حین ورزش و تسکین علائم رینیت آلرژیک استفاده می‌شود.

زیاده‌روی در مصرف Montelukast چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟

مصرف زیاد این دارو به تشنگی، خواب‌آلودگی، استفراغ، درد شدید معده یا سردرد منجر می‌شود.

اگر مصرف مونته لوکاست را فراموش کردم، چه کنم؟

 چنانچه مصرف دارو را فراموش کردید، دوز فراموش‌شده را نادیده بگیرید و دوز بعدی را در موعد مقرر مصرف کنید. هرگز دوز دارو را ۲ برابر نکنید یا در طول ۲۴ ساعت بیشتر از یک دوز نخورید.

منابع: go.drugbank, webmd, medlineplus

Loading

source

توسط