به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، حجت الاسلام درویشی چندی است که با دیگر امامان جماعت شهر قاضی‌، دور هم می نشینند و مشکلات محله های خود را بررسی و برای حل آن چاره جویی می کنند؛ از کمک های معیشتی  گرفته تا مشاوره رایگان و پیگیری پرونده های طلاق که باعث ایجاد صلح و آشتی در بین بسیاری از خانواده ها شده است. این اقدام حاصل این هم اندیشی ها و هم افزایی است. 

حجت الاسلام علی اصغر درویشی امام محله مسجد جامع شهر قاضی مانه و سملقان از توابع استان خراسان شمالی است. حجت الاسلام درویشی از سال 76 در مناطق مختلف روحانی مستقر بوده و در این سال ها تلاش کرده تا رونق بخش فعالیت های فرهنگی و اجتماعی و اشاعه گر فرهنگ ناب محمدی باشد و از 3 سال ونیم گذشته شهر قاضی و محله مسجد جامع را برای خدمت رسانی به مردم انتخاب کرده است.

گعده های امامان محله شهر قاضی در خدمت به مردم

تشکیل گعده های طلبگی با حضور ائمه جماعات مساجد با بررسی مشکلات مشترک محلات شهر قاضی یکی از فعالیت هایی است که اخیراً با همت او و همراهی طلاب صورت گرفته و با شروع از دفتر امام جمعه به صورت ماهانه برگزار می شود؛ در این جلسات مشکلات محله مطرح و برای رفع آن ها چاره جویی می شود. در این جلسات اتفاقات خوبی در سطح شهر و محله ها رقم می خورد؛ از رسیدگی به بیماران نیازمند گرفته تا آشتی دادن پرونده های اختلاف و طلاق و پرونده هایی که به جای دادگاه، در مسیر صلح و آشتی می افتند.

پرونده هایی که به جای دادگاه در مسیر صلح و آشتی می افتند

مبارزه با آسیب های اجتماعی و تلاش برای کاهش آمار اعتیاد و طلاق را می توان در رأس برنامه های این امام محله عنوان کرد؛ به گونه ای که او هفته ای یکبار با رئیس دادگاه جلسه دارد و پرونده هایی که امکان صلح است، معرفی می کند و توسط شورای فرهنگی رسیدگی می شود. شورای فرهنگی یکی از 11 کمیته‌ای است که تشکیل شده و این شورا وظیفه اش حل اختلافات و پیشگیری از آسیب های اجتماعی است. این شوراکه یک وکیل و یک مشاور خانواده نیز از اعضای آن هستند، با برنامه های مختلف و مشاوره رایگان برای صلح تلاش می کنند و تنها از خرداد امسال تاکنون قریب به 30 پرونده اختلاف و طلاق با دلسوزی ها و پیگیری های این افراد به صلح و آشتی رسیده اند و از طلاق صرف نظر کرده اند.

تهیه و توزیع 180 میلیون تومان لوازم تحریر میان دانش آموزان نیازمند

در ادامه همین برنامه، سه شنبه و چهارشنبه و پنج شنبه هفته اخیر نیز دوره ای با حضور کارشناسان خانواده با موضوع سبک زندگی اسلامی برای تعالی خانواده و کاهش طلاق و ترویج فرزندآوری در سطح بخش برگزار خواهد شد. پیگیری مشکلات مالی و کمک به پرداخت بدهی توسط بدهکاران نیز از دیگر فعالیت هایی است که در شهر قاضی جریان دارد و با رفع مشکلات مالی و اعطای قرض الحسنه نیز سهم بیشتری در کاهش اختلافات و ایجاد صلح و آشتی بین مردم و خانواده ها دارند. تهیه و توزیع 180 میلیون تومان لوازم تحریر میان دانش آموزان نیازمند از دیگر اقدامات شایسته امامان محله بوده است.

در راستای حمایت از فقرا و نیازمندان برای کاهش مشکلات آن ها اقدام به تهیه و توزیع بسته ای معیشتی و غذایی بین نیازمندان کرد. پیگیری و درمان مشکلات شخصی و خانوادگی دانش آموزان از دیگر اقدامات این امام جماعت فعال است. با پیگیری های وی و با تشکیل یک کارگروه ها ویژه، به مشکلات دانش آموزانی که اختلافات خانوادگی دارند، رسیدگی می شود؛ همچنین دانش آموزانی که مشکلات روانی و افسردگی دارند، طی جلسات مشاوره تلاش می شود تا مشکلات آنها رفع شود.

  جمع آوری زکات در راستای حل مشکلات روستا از دیگر اقدامات شایسته حجت الاسلام درویشی است، به گونه ای که با درآمد زکات تعدادی مسجد و خانه عالم ساخته و تعمیر شد و یا آبرسانی به برخی از روستا ها صورت گرفت و بخاری و لوازم مورد نیاز برای ایتام و مستمندان خریداری شد. نقش خیرین در کمک به امام محله و در حمایت از محرومین پررنگ است.

مسجد ,

خریداری 3 عدد دوچرخه برای بچه های فعال مسجدی

توجه به حضور کودکان و نوجوانان و تربیت در سایه سار مسجد، نشان از اهمیت دادن به حضور نسل های دهه هشتادی و دهه نودی است، به گونه ای که در همین روزها برای تشویق بچه هایی که بیشترین حضور را در مسجد دارند، 3 عدد دوچرخه به مبلغ 21 میلیون تومان خریداری شده و قرار است در جشن نیمه شعبان به قید قرعه به نوجوانان اهدا شود.

برگزاری پیاده روی خانوادگی، مشورت و کمک به طلاب و امامان جماعت جوان، بخش دیگری از فعالیت های این امام محله است و علاوه بر فعالیت هایی که با کمک طلاب در ماه های محرم و صفر داشتند، در ایام اربعین نیز با 20 نفر از اهالی به صورت رایگان در قالب کاروانی توفیق زیارت عتبات عالیات و قدم زدن در طریق الحسین علیه السلام را پیدا کردند.

انتهای پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari