یکی از نوه‌های شارل دوگل، رئیس‌جمهوری پیشین فرانسه می‌گوید به دنبال کسب تابعیت روسیه است.

پی‌یر دوگل، نوه ۶۰ ساله شارل دوگل از «فرصت‌های بزرگی» سخن گفت که در برابر روسیه قرار دارد. او که به طور علنی از ستایشگران ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه است گفت «مفتخر» خواهد بود اگر تابعیت این کشور را کسب کند. 

پی‌یر دوگل همزمان با جنگ اوکراین برای شرکت در یک گردهمایی فرهنگی به سنت‌پترزبوگ در روسیه سفر کرده است. او اظهار داشت: «خوشحالم که می‌بینم شما برای ارزش‌های سنتی، خانواده و معنویت مبارزه می‌کنید.»

وی افزود که همه این ارزش‌ها در کشورهای غربی «از بین رفته است».

پی‌یر دوگل پسر چهارم فیلیپ دوگل، پسر ارشد شارل دوگل است. او از زمان آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین بارها مواضعی هم‌راستا با مسکو اتخاذ کرده است. رسانه‌های دولتی روسیه نیز این مواضع را که گاه با انتقاد از کشورهای غربی همراه است با آب و تاب منتشر می‌کنند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به عنوان مثال پی‌یر دوگل در سخنان روز پنجشنبه خود از «شکست» غرب در جنگ اوکراین سخن گفت. خبر علاقمندی پیر دوگل به کسب ملیت روسی نیز از سوی خبرگزاری دولتی تاس در روسیه مخابره شد. نوه شارل دوگل بارها روایت مورد نظر کرملین درباره جنگ اوکراین را تکرار کرده است. او مانند مقام‌های روسی معتقد است که جنگ در اوکراین از سوی آمریکا و ناتو آغاز شده است تا به این ترتیب روسیه را تضعیف کنند.

او خود را ادامه‌دهنده سنت شارل دوگل معرفی می‌کند که در دوران جنگ سرد بین آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی موضعی میانه‌رو اتخاذ کرده بود. این در حالی است که دیگر اعضای خانواده دوگل از مواضع پی‌یر دوگل اعلام برائت کرده‌اند. 

نام شارل دوگل به عنوان قهرمان مقاومت فرانسوی‌ها در برابر اشغال کشورشان از سوی آلمان نازی و موسس نظام حکومت جمهوری پنجم در فرانسه ثبت شده است. او بین سال‌های ۱۹۵۹ تا ۱۹۶۹ رئیس‌جمهوری این کشور بود.

source

توسط