به گزارش خبرگزاری تسنیم، پنجاه و ششمین شماره ماهنامه فرهنگی هنری «سرو» با عنوان «رستاخیزِ مستضعفین با گفتمانِ مقاومت» از سوی موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس منتشر شد.

نشریه سرو از بخش‌های مختلفی تحت عنوان «یادمان»، «راویان»، «دیده‌بان»، «گفتمان»، «پرسمان»، «ترجمان» و «راهیان» تشکیل شده که هر بخش شامل موضوعات متنوعی است.

در این شماره از ماهنامه «سرو» سرمقاله‌ای به قلم سردار محمدقاسم ناظر با تیتر «زنان، انقلاب و دفاع مقدس» منتشر شده است.

در بخش گفتمان سرو در مصاحبه‌ای اختصاصی با آیت الله مدرسی یزدی از اعضای شورای نگهبان تحت عنوان «نظریه ولایت فقیه جوهره‌ی انقلاب اسلامی» این اصل مهم از قانون اساسی را بررسی کرده است و در ادامه مقاله‌ای را به قلم سید سلمان صابری در باب اندیشه تدافعی حضرت امام خمینی (رحمه الله علیه) با رویکرد دفاع از ملل اسلامی و مستضعف می‌خوانیم. جستاری دربارهٔ امدادهای غیبی در دوران دفاع مقدس تحت عوان «دست خدا» از دیگر مطالب خواندنی گفتمان سرو است.

در فصل پرسمان این شماره از نشریه سرو؛ گفتگویی را با فرماندهان افغانستانی تیپ ابوذر در دوران دفاع مقدس با عنوان «فاطمیون ادامه‌ی راهِ ابوذری‌ها» می‌خوانیم و در ادامه در مقاله‌ای به قلم حاتم نیکنام تحت عنوان «جمعیّتِ اَحرار» حضور مجاهدانِ عراقی لشکر بدر در دوران دفاع مقدس را بررسی کرده است.

در بخش دیده بان سرو، در گفتگویی با «محمد فرنود» از عکاسان مطرح دوران دفاع مقدس از ویژگی‌ها و خاطرات عکاسی در مناطق جنگی را می‌خوانیم و در ادامه یادداشت شفاهی «رضا امیرخانی» دربارهٔ ادبیاتِ پایداری با عنوان «جنگِ مردمی، جنگِ داوطلبانه» دیده بان سرو را خواندنی‌تر کرده است.

در ادامه این نشریه و در بخش‌های یادمان، راهیان و راویان سرو به موضوعاتی همچون بررسی سینمای مقاومت در ادامه سینمای دفاع مقدس، نگاهی به همراهی سینمای کره و هالیوود در یک جنگ نیابتی، بازخوانی نقش سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی در دفاع مقدس، دفاع از حرم و جبهه مقاومت، گفتگو با سردار سرتیپ احمد غلامپور فرمانده قرارگاه کربلای سپاه در دوران دفاع مقدس، مروری بر جنایات گروهک‌های تجزیه طلب در دوران جنگ تحمیلی، گفت وگو با حجت الاسلام والمسلمین دکتر علیرضا پیروزمند در رابطه با مسئولیت اجتماعی زنِ مسلمان، بررسی چگونگی تضییع حقوق زنان در غرب، مقاومت جانانهٔ غزه، روزشمارِ نابودیِ اسرائیل، موزه‌های دفاع مقدس تاریخ یا هنر؟ و … پرداخته شده است.

نشریه سرو به سردبیری «داوود عامری» در 120 صفحه، از سوی موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس چاپ و منتشر می‌شود.

انتهای پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari