به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام محمد سلامی امام جماعت روستای تخته جان از توابع شهر بیرجند است که دو سالی می‌شود در مسجد بهلول این روستا مشغول به فعالیت شده است. وی به مدت 22 سال به امر تبلیغ مشغول شده و اقدامات بسیاری را در این روستا و مسجد به انجام رسانده است که هریک از این ها باعث گره گشایی از اهالی و مردم شده اند.

امام روستای تخته جان اقدامات فرهنگی و عمرانی مسجد را به طور جدی دنبال کرده و در ابتدا تعمیر مسجد را در دستور کار خود قرار داد و در یک سال با جمع آوری مبلغ 250 میلیون تومان که همه از طریق کمک های مردمی بود،‌ توانست مسجد را بازسازی کند.

مسجد ,

 کمک به معیشت خانواده های نیازمند از دیگر اقدامات مسجد است. وی با کمک خیرین به امور نیازمندان رسیدگی می کند و در ایام مختلف سال و مناسبت‌هایی مانند نوروز و شروع سال تحصیلی برای دانش‌آموزان نیازمند لوازم التحریر تهیه می کند.

این امام جماعت فعال با ایجاد کاروان‌های زیارتی کربلا و مشهد امکان سفر زیارتی افراد و خانواده‌های نیازمند را فراهم آورده است و تاکنون 45 نفر با پرداخت هزینه کامل توسط مسجد به این سفر معنوی مشرف شده اند. همچنین در آینده نزدیک کاروانی نیز به سمت مشهد مقدس اعزام خواهد شد.

اشتغالزایی و معرفی به مشاغل یکی دیگر از کارهای مثبتی است که می‌توان برای اهالی و جوانان انجام داد. حجت‌الاسلام سلامی با معرفی افراد به بنیاد برکت و تأمین و اعطای وام توانست برای جوانان روستا اشتغال ایجاد کند به طوری که هرساله به 5 تا 10 نفر از اهالی وام پرداخت می‌شود تا به واسطه آن بتوانند برای خود شغلی ایجاد کنند. این اقدام شامل بانوان روستا هم است و با پرداخت وام 10 تا 15 میلیون تومانی امکان فراهم آوردن تجهیزات قالیبافی را برای بانوان ایجاد و تولید شغل کرده است.

 نکتۀ مهم از بین اقدامات و فعالیت‌های این امام محله این است که او سعی داشته به اهالی و مردم مهارت آموزی کند تا بتوانند زندگی خود را بگذرانند. امام روستایی که خود هفت سالی در زمینه طب سنتی و طب اسلامی به طور تخصصی فعالیت و مطالعه داشته است، در بخش درمانی و سلامت اهالی نیز اقداماتی دارد و آموزش‌های لازم را به صورت جمعی و فردی به اهالی روستا ارائه می‌دهد.

رسیدگی به آسیب های اجتماعی هم از اقدامات دیگر حجت الاسلام سلامی است. وی با معرفی جوانان گرفتار در دام اعتیاد به کمپ ترک اعتیاد توانسته کمکی در رفع این معضل اجتماعی کند و به گفته او تمام تلاش خود را داشته تا جوانان کمتر به سمت مواد مخدر به خصوص مواد مخدر صنعتی بروند. 

انتهای پیام/ 

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari