به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، مستند «وداع با اسلحه»، محصول مشترک مرکز مستند سوره و سفیرفیلم، به تهیه‌کنندگی علیرضا منتظری و کارگردانی امیرحسین کاربخش راوی روایتی از زمانه یاسر عرفات موسس و رهبر جنبش فتح و رییس دولت خودگردان فلسطین است و سرگذشت این مبارز از آغاز مبارزه با رژیم صهیونیستی تا سازش با آن را واکاوی کرده است.

این اثر با استفاده از تصاویر و آرشیو دیده نشده، روایتی ناگفته از ماجرای اسرائیل و فلسطین ارایه کرده و به ماجرای صلح فلسطین و اسرائیل بعد از 45 سال مبارزه و درگیری و خونریزی پرداخته است. «وداع با اسلحه» که تاکنون از 12 شبکه تلویزیونی روی آنتن رفته، در نمایش‌های خود در دانشگاه‌ها و اکران‌های سیار موفقیتی‌هایی بدست آورده است.

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که بازدید از این مستند در اپلیکیشن روبیکا و سایت‌های سفیرتماشا و عماریار تاکنون از مرز 4 میلیون دقیقه عبور کرده که موفقیتی قابل توجه است.

همین مسئله بهانه‌ای شد تا با امیر مهریزدان مدیر مرکز مستند سوره به گفت‌وگو بنشینیم که در ادامه می‌خوانید.

وی در ابتدا درباره استقبال مخاطبان از مستند «وداع با اسلحه» بیان کرد: درباره این مستند چند نکته مهم وجود دارد که مجموع این موارد در باب اینکه ما در این پروژه با سفیرفیلم مشارکت کنیم، مؤثر بود. یکی از مهمترین‌ موارد این بود که درباره موضوع فلسطین متاسفانه ما مستندهایی که از تحلیل دور باشد و به قصه نزدیک شود تا بتواند خودش را به فهم مخاطب نزدیک کند، کم و انگشت شمار داریم.

وی ادامه داد: مساله فلسطین، مساله همیشگی و به تعبیری ناموس جهان اسلام است که باید جزو موضوعات قالب تامل در ساخت آثار هنری باشد؛ اینکه در سال‌های مختلف روی این موضوع کار نشده، نشان دهنده کوتاهی من و امثال بنده است که حتما باید به این موضوع بپردازیم. در حقیقت باید مساله فلسطین و قدس را که به نوعی تنها به آخرین جمعه ماه مبارک رمضان تقلیل یافته است، خارج کنیم تا مساله مردم شود.

مدیر مرکز مستند سوره یادآور شد: در این زمینه باید کار تبیینی صورت بگیرد  که وظیفه ماست، منتهی معتقدیم که محصولاتی با نگاه تحلیلی به موضوع فلسطین تولید نکنیم چراکه این نگاه در مقالات و کتب و مستندهای تحلیلی موجود است. ما باید آثاری خلق کنیم که عمق فاجعه را از طریق روایت‌های شسته رفته و بدون اضافات به مردم منتقل و آن‌ها را با خود همراه کنند. بنابراین تولید آثار جدی و اثرگذار با موضوع فلسطین در دستور کار ما قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین دلایل استقبال مخاطبان از «وداع با اسلحه» قصه‌گو بودن آن به تعبیر دراماتیک است، گفت: این اثر سعی نکرده است تا تحلیل خود را به مخاطب منتقل کند بلکه با استناد به وقایع و اسناد تاریخی قصه پیش می‌برد و سعی می‌کند بیان دراماتیک داشته باشد. در حقیقت چند دقیقه که از مستند می‌گذرد، مخاطب حس می‌کند با فیلم روان و بی‌آلایش مواجه است.

مدیر مرکز مستند سوره ادامه داد: متاسفانه جنگ هفت اکتبر مزید بر علت شد تا مخاطب مستند «وداع با اسلحه» را تماشا کند چراکه مساله فلسطین در کل جهان تبدیل به مساله اول شده است و طبیعتا وقتی مخاطب ذهنش با موضوعی درگیر می‌شود، بسیار دوست دارد محصولات و محتواهای مرتبط با آن را پیگیری کند. ای کاش این مستند در زمان آسایش مردم مظلوم غزه پخش و همین قدر استقبال می‌شد.

مهریزدان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه مساله فلسطین و موضوعاتی از این دست زمانی ایرانیزه می‌شود که از موضوع قومیت و مسایل منطقه‌ای خارج و تبدیل به مساله انسانی شود، تصریح کرد: طبیعتاً هر انسان آزاده‌ای از هر نقطه جهان با یک موضوع و مسئله انسانی خود را مواجه می‌داند، در دوراهی حق و باطل قرار می‌گیرد و در نهایت مجبور است یکی از دو راه را انتخاب کند. وقتی بتوانیم مسئله فلسطین را با رویکرد انسانی مطرح کنیم و روایتی درست و جذاب داشته باشیم، موضوع ایرانیزه می‌شود و هر کس با آن ارتباط می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه صحبت درباره مساله فلسطین با محدودیت مواجه است، اظهار کرد: ما اگر بخواهیم درباره این موضوع صحبت کنیم حتما با سختی و محدودیت مواجهیم، هم از باب دسترسی به کسی که در فلسطین مستقر باشد و بتواند فیلمبرداری انجام دهد و هم به لحاظ مسایل مالی. در کنار این موارد به دلیل مظلومیت فلسطین در تمام دنیا، هیچ زمان بنا نیست اگر کار خوبی درباره فلسطین ساختیم، ما را تحویل بگیرند و کار را منتشر و تبلیغ شود. از سوی دیگر دسترسی به آرشیو سخت و با کمبود در این زمینه مواجه هستیم. مرکز مستند سوره وظیفه ذاتی و ایدئولوژیک می‌داند که روی این مسایل کار کند و سختی‌ها را پشت سر بگذارد.

مدیر مرکز مستند سوره در پایان خاطرنشان کرد: به لحاظ روایت و سوژه باید به سمت سوژه‌های انسانی برویم چراکه همواره مخاطب دارد. از سوی دیگر نباید از تولید آثار سریالی هم غافل شد بلکه باید مجموعه مستندهایی را با موضوع فلسطین تولید کنیم تا امکان عرضه در طول سال را داشته باشد و این مساله به عنوان نزاع همیشگی حق و باطل برقرار بماند. محتوای جذاب، قصه‌گو و سرحال باعث می‌شود از موضوع مقطعی به موضوع دائمی برسیم.

انتهای پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari