.S.T.O.P؛ این تکنیکی است که افراد حرفه‌ای هنگام گم شدن در بیابان بدون GPS یا تلفن همراه استفاده می‌کنند؛ مخفف بایست، فکر کن، مشاهده کن و برنامه ریزی کن.

اجتناب از آسیب، پیدا کردن آب تمیز و یافتن راهی برای بازگشت به تمدن، همه اولویت‌هایی هستند که رسیدن به آنها ممکن است بیش از حد انتظار طول بکشد.

به همین دلیل در ادامه چند نکته کاربردی را گردآوری کرده‌ایم که در صورت گم شدن در بیابان می‌تواند مفید باشد.

۱۰+۱ نکته کاربردی که می‌تواند روزی زندگی تان را نجات دهد

۱. یک کیسه پلاستیکی دور شاخه ها بپیچید تا آب به دست بیاورید

۱۰ نکته مهم برای نجات از طبیعت هنگام گم شدن

یافتن منبع آب شیرین برای نوشیدن هنگام گم شدن در طبیعت وحشی یک اولویت است. مدت زمانی که انسان می‌تواند بدون آب زنده بماند به شرایط بستگی دارد. به عنوان مثال، ورزشکاری که در هوای گرم ورزش سخت انجام می‌دهد، می‌تواند در عرض چند ساعت دچار کم آبی، گرمازدگی و حتی مرگ شود.

خوشبختانه، پروسه میعان برای به دست آوردن آب شیرین نسبتاً آسان است. با پیچاندن یک زیپ‌کیپ (یا هر کیسه پلاستیکی دیگر) به دور شاخه‌ای برگ‌دار که در معرض نور خورشید است، می‌توانید مقدار نامحدودی آب شیرین داشته باشید.

۲. بدن خود را با پلاستیک حباب دار و/یا برگ بپیچید تا گرم بمانید

۱۰ نکته مهم برای نجات از طبیعت هنگام گم شدن

شاید نکته بیهوده‌ای به نظر برسد، اما پیچیدن پلاستیک حباب دار هنگام کمپینگ در هوای سرد بسیار مهم است. از آنجایی که روکش حباب دار لایه ای از هوا را به عنوان حائل نگه می‌دارد، به عنوان عایق عالی عمل می‌کند. حتی از آن می‌توان برای عایق کاری پنجره ها در زمستان نیز استفاده کرد.

اگر فراموش کردید که پلاستیک حبابدار با خود ببرید، همیشه می‌توانید از برگ های خشک به عنوان جایگزین استفاده کنید.

۳. شبنم صبحگاهی را با پابند علفی جمع کنید

۱۰ نکته مهم برای نجات از طبیعت هنگام گم شدن

این تکنیک معمولاً توسط بومیان استرالیایی استفاده می‌شود که مسافت‌های طولانی را بدون حمل آب پیاده روی می‌کنند. آنها قبل از طلوع آفتاب هنگام راه رفتن برای جمع آوری آب شبنم، علف خشک را دور مچ پای خود می‌پیچند.

۴. برای جلوگیری از سرمازدگی در مکانی مرتفع بخوابید

۱۰ نکته مهم برای نجات از طبیعت هنگام گم شدن

اگر مجبور به گذراندن شب در بیابان هستید، بهتر است سرپناهی پیدا کنید. اگر نمی‌توانید غار یا راه دیگری برای محافظت از خود در برابر باران پیدا کنید، برای جلوگیری از سرمازدگی، باید مطمئن شوید که بدن خود را با خوابیدن در جایی بالاتر از سطح زمین سرد عایق می‌کنید.

۵. برای کاهش نیش پشه، برگ‌های سوزنی کاج را به دستانتان بمالید

۱۰ نکته مهم برای نجات از طبیعت هنگام گم شدن

شما می‌توانید از داروهای طبیعی برای جلوگیری از نیش حشرات بالقوه خطرناک استفاده کنید. به عنوان مثال روغن کاج به دلیل بویی که دارد می‌تواند به عنوان یک عامل بازدارنده برای پشه ها و انواع خاصی از کنه ها عمل کند. سوزاندن برگ گیاهانی مانند سیترونلا نیز می‌تواند حشرات را دفع کند.

۶. وقتی با حیوانات بزرگی مانند خرس گریزلی روبرو می‌شوید خودتان را به مردن بزنید

۱۰ نکته مهم برای نجات از طبیعت هنگام گم شدن

وقتی با یک خرس برخورد می‌کنید، بهترین کار این است که به آرامی از موقعیت دور شوید، زیرا اغلب اوقات خرس بیشتر از شما می‌ترسد. از سوی دیگر، در هنگام حمله خرس سیاه، مبارزه با خرس ایده خوبی است، اما خرس گریزلی بسیار بزرگتر و قدرتمندتر است، بنابراین بهترین شانس برای بقا این است که خودتان را مثل یک توپ جمع کنید و نقش مرده ها را بازی کنید.

۷. به جای آنکه از آب کم‌ عمق‌تر با جریان سریع‌تر عبور کنید، آب عمیق و کند را برای عبور انتخاب کنید

۱۰ نکته مهم برای نجات از طبیعت هنگام گم شدن

عبور از رودخانه ممکن است آسان به نظر برسد، اما در واقع باید آن را با دقت انجام دهید. امن‌ترین مکان برای عبور اغلب بخش های مستقیم بین پیچ‌های رودخانه است. هر‌چه جریان سریع‌تر باشد، برای عبور ایمن باید کم عمق‌تر باشد.

همیشه می‌توانید برای فهمیدن سرعت جریان آب یک چوب را داخل آن بیندازید. اما اگر شک دارید، به یاد داشته باشید که بهتر است از آب های عمیق و کند عبور کنید تا از آب های سریع و کم عمق. اگر عبور کردید، همیشه رویتان به سمت خلاف جهت رودخانه باشد، کمی به جلو خم شوید و پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید.

اگر هنگام عبور از رودخانه تنها هستید خم کردن زانوها برای پایین آوردن مرکز ثقل و داشتن نقطه تماس سوم می‌تواند ایمنی شما تضمین کند.

۸. برای درست کردن آتش، از یخ عدسی بسازید

۱۰ نکته مهم برای نجات از طبیعت هنگام گم شدن

یک تکه یخ شفاف، با ضخامت حدود ۵ سانتی متر، می‌تواند می‌تواند نقش عدسی ذره بین را در درست کردن آتش بازی کند. ترفندی که باید به کار ببرید این است که یک عدسی محدب ایجاد کنید (در اطراف لبه ها نازک تر و در وسط ضخیم تر). سپس سطح آن را با دستان خود صاف کنید تا کارایی لنز یخی افزایش یابد.

۹. برای اینکه با دود تقاضای کمک کنید برگ‌های مرطوب را جمع کنید

۱۰ نکته مهم برای نجات از طبیعت هنگام گم شدن

هنگامی که آب، پناهگاه و آتش پیدا کردید، اولویت شما باید کاهش زمان حضور در طبیعت وحشی باشد. علامت دادن با دود اغلب می‌تواند جان شما را نجات دهد. هنگامی که آتش را روشن کردید، باید تا آنجا که ممکن است دود ایجاد کنید. این کار را می‌توان با استفاده از برگ های مرطوب انجام داد.

۱۰. از خاکستر به عنوان ضدعفونی کننده برای تمیز کردن دست ها استفاده کنید

۱۰ نکته مهم برای نجات از طبیعت هنگام گم شدن

هنگامی که در طبیعت گم می‌شوید، ممکن است بهداشت کمترین نگرانی شما به نظر برسد. با این حال، ممکن است برای برخی کارها نیاز به ضدعفونی کردن دستان خود داشته باشید. خاکستر آتش می‌تواند به عنوان جایگزینی برای صابون عمل کند.

source

توسط