به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نمایشگاه تجسمی «یاس کبود» از جمله رویدادهای آئینی است که برای دوازدهمین سال پیاپی به مناسبت ایام فاطمیه برپا می‌شود و در تلاش است تا در بستر هنر به تبیین آنچه در سیره و سبک زندگی فاطمی جریان دارد، بپردازد.

در همین راستا، جواد زاهدی، دبیر اجرایی دوازدهمین نمایشگاه تجسمی «یاس کبود» در تشریح برنامه‌های این نمایشگاه به خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم گفت: دوازدهمین نمایشگاه تجسمی «یاس کبود» به همت قرارگاه جهادی «سفیران نور» از 9 تا 30 آذر امسال در جوار حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)، پارکینک جنوبی حرم، برپا و میزبان بازدیدکنندگان است.

فاطمیه|ایام فاطمیه , حضرت زهرا , هنرهای تجسمی , سبک زندگی ,

دبیر اجرایی دوازدهمین نمایشگاه تجسمی «یاس کبود» درباره اهداف این رویداد هنری، تصریح کرد: قرارگاه جهادی سفیران نور در مناسبت‌های مختلف مذهبی به منظور تعظیم شعائر اهل بیت(ع) و نیز کمک به نیازمندان فعالیت‌هایی را سازماندهی می‌کند. این نمایشگاه هم طی 11 دوره گذشته با همین رویکرد در نقاط مختلف شهر تهران برپا شده و بنابر تصمیم برگزارکنندگان، امسال آستان مطهر سیدالکریم(ع) برای برپایی آن انتخاب شد.

او با بیان اینکه منابع مالی موردنیاز برای برگزاری این نمایشگاه با کمک‌های مردمی تأمین می‌شود، گفت: محور نمایشگاه، سبک زندگی شهروندی با نگاه به سیره فاطمی است و تلاش شده با طراحی و تعبیه غرفه‌های متعدد، این سبک از زندگی برای بازدیدکنندگان تبیین شود.

زاهدی ادامه داد: مخاطب با حضور در نمایشگاه و بازدید از غرفه‌های گوناگون در قالب یک سیر، ماجراهای زندگی حضرت زهرا(س) در مقطع قبل از ولادت تا پس از شهادت ایشان را مرور می‌کند. در این روایتگری غرفه‌هایی مربوط به خانه حضرت خدیجه(س)، اتفاقات ولادت حضرت زهرا(س)، نزول مائده‌های آسمانی، حدیث کساء، اطعام مسکین توسط حضرت زهرا(س)، بیت‌الاحزان ایشان، بستر بیماری حضرت (س) و… طراحی شده است.

فاطمیه|ایام فاطمیه , حضرت زهرا , هنرهای تجسمی , سبک زندگی ,

او تأکید کرد: دیگر غرفه‌ها نیز هر یک جلوه‌ای هنری از سبک زندگی فاطمی را با استناد به منابع معتبر شیعه و اهل سنت روایت می‌کنند. همچنین در بازدید از غرفه‌ها راوی مخاطبان را همراهی کرده و به شرح بُرش‌های مختلف زندگی حضرت زهرا(س) که در هر غرفه‌ به نمایش درآمده است، می‌پردازد.

دبیر اجرایی دوازدهمین نمایشگاه تجسمی «یاس کبود» با بیان اینکه این نمایشگاه در دوره‌های قبلی به طور میانگین حدود 30 تا 40 هزار نفر بازدیدکننده داشته است، ابراز کرد: پیش‌بینی می‌کنیم با توجه به آنکه امسال این نمایشگاه در جوار حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برپا شده، میزبان تعداد بیشتری از بازدیدکنندگان باشیم.

زاهدی با بیان اینکه مخاطب این رویداد هنری عموم علاقه‌مندان از اقشار و سنین مختلف هستند، گفت: علاوه بر محتوای اصلی که در غرفه‌ها عرضه می‌شود و به تبیین زندگی حضرت فاطمه زهرا(س) می‌پردازد، برپایی ایستگاه صلواتی، فعال‌سازی بخش کودک و نوجوان، ارائه مشاوره‌های خانواده، ارائه مشاوره در حوزه طب سنتی، پاسخ به شبهات، مراسم پخت سمنو با تدارک حدود 20 هزار پرس و اجرای ویژه‌برنامه‌های هنری همچون سرود به عنوان بخش‌های جانبی این نمایشگاه پیش‌بینی شده است.

فاطمیه|ایام فاطمیه , حضرت زهرا , هنرهای تجسمی , سبک زندگی ,

او درباره ساعات بازدید نمایشگاه اعلام کرد: این نمایشگاه واقع در پارکینگ جنوبی آستان سیدالکریم(س) تا 30 آذر جاری از از ساعت 17 تا 21 پذیرای بازدیدکنندگان است، البته درهای نمایشگاه در روزهای تعطیل از ساعت 13 به روی علاقه‌مندان گشوده می‌شود.

دبیر اجرایی دوازدهمین نمایشگاه تجسمی «یاس کبود» در پایان خاطرنشان کرد: قرارگاه جهادی سفیران نور در پی نشر معارف اهل بیت(ع) با رویکرد هنری است به ویژه آنکه زبان هنر، زبانی همه‌فهم و فراگیر است و توانسته در طول 11 دوره از پس این ماموریت به ویژه در بعد تبیینی برآید.

علاقه‌مندان برای خادمی در این سوگواره می‌توانند نام و نام خانوادگی خود را به شماره 5000141718  پیامک کنند.

انتهای پیام/

 

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari