به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،  حجت الاسلام حاج علی اکبری رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور در نخستین کنگرۀ فعالان خواهر کانون های فرهنگی هنری مساجد که با حضور وزیر ارشاد و جمعی از بانوان فعال مسجدی کشور در تالار وحدت در حال برگزاری است، گفت: حضرت زهرا سلام ‌الله علیها با نمازش شناخته می‌شود. این وجهه از شخصیت ایشان بر تمام ساحت های دیگر شخصیت آن حضرت غلبه دارد؛ یعنی ارتباط خاص زهرا سلام ‌الله علیها با پروردگار محبوبه و برگزیدۀ بودن خداوند برجسته است. در پرتو این ویژگی، سه ویژگی دیگر را در مطالعۀ شخصیت و سیرۀ آن بانوی بزرگوار به صورت برجسته ای می‌بینید که این ویژگی، اصالت بیت به معنای اصالت تربیت است. شما می‌بینید که بانوی اول تمرکز خاص و ویژه اش در محور تربیت است.

وی افزود: محور بعدی این است که فاطمه سلام ‌الله علیها را در حوزۀ فعالیت های اجتماعی با محور مهرورزی و گره گشایی از کار بندگان خدا می‌بینید. ویژگی چهارم، حضور ممتاز و منحصر به فرد در فرآیند تمدن سازی و تاریخ سازی است. نتیجه آنکه محور اصلی، ارتباط ویژۀ آن بانوی بزرگوار با حضرت حق است که با نماز و محراب شناخته می‌شود. خداوند در قرآن وقتی می خواهد از یک بانوی برجسته و برگزیده یاد کند و او را هم مطرح کند، از حضرت مریم سلام ‌الله علیها نام می برد؛ همین رشحات را در ماجرای این شخصیت برگزیده می‌بینید؛ یعنی در آنجا هم سخن از محراب است. «كُلَّما دَخَلَ عَلَيْها زَكَرِيَّا الْمِحْرابَ وَجَدَ عِنْدَها رِزْقا».

حجت الاسلام حاج علی اکبری ادامه داد: از مبانی اندیشۀ اسلامی، کاملاً استنباط می‌شود که خداوند به بانوان نظر عنایت خاص دارد و برداشت صریح می‌شود که آنها مخاطب ویژه ای برای پیام های آسمانی هستند. از همین مجموعه ها استفاده می‌شود که این عنایت خاص خداوند به بانوان حکایت از داشتن یک هوش معنوی ویژه ای است که نزد آنهاست. نشانۀ ویژه اش این است که بر اساس مبانی فقهی نسبت به آقایان 6 سال جلوتر مخاطب پیام های الهی قرار می گیرند.

وی گفت: در ارتباط با مناسبت تشکیل این اجلاس باید عرض کنم اینگونه می‌توان جمع بندی کرد که از این چهار ساحت از سیرۀ حضرت زهرا سلام ‌الله علیها و از منهج نبوی استنباط می‌شود، این است که ما در این چهار محور یعنی ارتباط با خدای متعال، حوزۀ تربیت و بیت، حوزۀ فعالیت های اجتماعی و حوزۀ نقش آفرینی سیاسی، مشاهده می‌کنید که این ساحت های کاملاً به هم پیوسته در محور مسجد، نماز و ارتباط با خدای متعال است که تمثل اجتماعی می یابد و یک ارائۀ روشن از این سیره را در نسبت با مسجد می‌بینید. حاصل این مسئله یک نوع ارتباط متفاوت بین بانوان و مسجد می‌شود.

حجت الاسلام حاج علی اکبری گفت: مسجد تراز و مسجد مورد تأیید اسلام، مسجدی است که دقیقاً این چهار ساحت در آن وجود دارد. مسجد، محیط اصلی تربیت مؤمن تراز است. اگر خداوند از انسان هایی سخن می‌گوید که در معامله با خدا جان و مالشان را تقدیم می‌کنند، این عدم در دامن مادر و خانواده و مسجد تربیت می شوند.

وی افزود: در مسجد تراز است که محله و پردازش جامعه اسلامی شکل می گیرد. طبق احادیث، خانه های پیرامون هر محله نسبت شان با مسجد تعریف می‌شود. اخوت ایمانی اطراف مسجد شکل می گیرد. مسئلۀ بعدی عبارت است از انواع و اقسام عبادت های اجتماعی که از طریق مسجد است. مسجد، آغوش رحمت الهی است. همین که مردم یک محله احساس می‌کنند در همسایگی با مسجدند، در پناه خدا هستند و زیست مؤمنانه دارند، هویت پیدا می‌کنند.

مسجد پایگاه ویژه ای برای بانوی تراز اسلام است

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور ادامه داد: مسئلۀ بعد، اتصال به پایگاه ولایت بر مدار ولی الهی است که امت و امام را شکل می دهد؛ این امر نیز در مسجد شکل می گیرد. اگر در خانه، اتصال با خدا، تربیت، مهرروزی است، نقطه مقابل آن را در مسجد می‌بینید. خداوند برای جامعۀ بانوان ما با توجه به سیرۀ معیار و مبنای فاطمی، یک چنین رسالتی را تعریف کرده است. بانوی تراز در میانۀ این چهار ویژگی چه نقشی می تواند داشته باشد. این نقش ها چه نسبتی با مسجد دارد و از این نسبت است که بانوی مسجدی شکل می گیرد. بانویی که در مسجد فعالیت می‌کند، ارتباطش با خدا تقویت می‌شود و برای تربیت مجهز می‌شود. در بعد سیاسی و اجتماعی نیز تقویت می‌شود. بنابراین مسجد پایگاه ویژه ای برای بانوی تراز اسلام است.

وی افزود: بانوان طبعشان عاطفی است، لذا چقدر خوب است که فعالیت های آنان مهر بُنیان باشد. این فعالیت ها وقتی مهر بُنیان و خالص باشد، آثار شگفت انگیزی در محیط پیرامون به وجود می‌آورد.

باید مساجد را برای نقش آفرینی بانوان ارتقاء دهیم

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه گفت: ما به برکت انقلاب اسلامی مسجد تراز را تجربه کردیم و طعم مسجد را چشیدیم و هم بانوی تراز را شناختیم، اما آیا وضعیت مساجد ما در شرایط فعلی با این رسالتی که توضیح دادیم، شرایط مطلوبی است؟ بله، مساجدی هستند که این ویژگی را دارند و البته بسیاری از مساجد ما نه. بنابراین به نظرم یکی از مهم ترین اتفاقاتی که باید در گام دوم انقلاب بیفتد، برداشتن گام های بلند به سوی مسجد تراز است که باید سرعت دهیم. برای اینکه به مسجد تراز برسیم باید مساجد را برای نقش آفرینی بانوان بیش از گذشته فراهم کنیم و ارتقاء دهیم و این نسبت باید بازتعریف شود. از جهت مدیریت مسجد باید بازنگری شود. از نظر کالبد مسجد باید بازنگری شود. از نظر سرمایه های انسانی مسجد و کارگزاران مسجد باید بازنگری شود.

انتهای پیام/ 

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari