به گزارش خبرگزاری تسنیم، نشست مشترک رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری و مدیر شبکه یک سیما با هدف تعامل بیشتر در خصوص تولید و پخش هرچه بهتر مسابقه بزرگ تلویزیونی «شکوفا» در محل صندوق نوآوری برگزار شد.

میثم مرادی بیناباج، مدیر شبکه یک سیما در این نشست، مسابقه «شکوفا» را برنامه‌ای نوآور در حوزه رقابت بین بخش‌های دانش‌بنیان برشمرد و گفت: برای طراحی این مجموعه چندین مسابقه مشابه بین‌المللی مطالعه و بررسی شده است تا شاهد برنامه متفاوتی با دیگر مسابقات تلویزیونی باشیم.

وی مأموریت‌های شبکه یک سیما را «دیدبانی پیشرفت ایران» عنوان کرد و گفت: یکی از مصادیق این ماموریت، روایت پیشرفت و معرفی حوزه‌های دانش بنیان است که در برنامه‌های مختلف شبکه و این مسابقه به صورت مستمر دنبال می‌شود.

مدیر شبکه یک با تأکید بر رویکرد عمومی این شبکه تلویزیونی، پیوند موضوعات این مسابقه با نیازها و مسائل عامه را یکی از شاخص‌های تولید انتخاب مجموعه‌های دانش‌بنیان بیان کرد و گفت: گروه انتخاب در پایش و غربال طرح‌های دانش بنیان برای شرکت در مسابقه «شکوفا» به دنبال آن بوده که مردم در فرآیند مسابقه هم به عنوان مخاطب و هم عضوی از تولید و پیشبرد برنامه مشارکت داشته باشند.

وی با اشاره به پیچیدگی‌های فنی برخی محصولات دانش بنیان معرفی شده در مسابقه تلویزیونی «شکوفا»، افزود: برخی از طرح‌ها، تخصصی است و وجه علمی دارد، لذا روایت دراماتیک در معرفی طرح‌ها اهمیت پیدا می‌کند تا مسابقه وجهه سرگرمی نیز برای مخاطبان پیدا کند.

همچنین در این نشست، رئیس هیئت عامل صندوق با اشاره به نامگذاری امسال با عنوان مهار تورم، رشد تولید گفت: یکی از مصادیق رشد تولید، شرکت‌های دانش‌بنیان‌اند و ما در صندوق نوآوری تلاش کردیم به منظور تحقق هرچه بیشتر شعار سال اقدام مؤثری را برنامه‌ریزی کنیم و با این هدف، مسابقه بزرگ تلویزیونی شکوفا طراحی شده است.

خیاطیان اهداف تولید و پخش این مسابقه تلویزیونی را نخست مستندسازی و تبیین حوزه دانش‌بنیان کشور برشمرد تا از این طریق عموم مردم شناخت بهتری نسبت به این اکوسیستم داشته باشند. دوم بحث مردمی‌سازی اقتصاد که یکی از مصادیق آن، استفاده از ابزار تأمین مالی جمعی (Crowdfunding) است که ابزار نسبتاً جدیدی به شمار آمده و می‌تواند به نوعی به حوزه وقف و نذر (در حوزه علم) بسیار نزدیک باشد. نکته سوم هم اینکه حوزه دانش‌بنیان می‌تواند در تبیین دستاوردهای کشور نقش‌آفرینی کند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به برگزاری موفق طرح تأمین مالی جمعی تحت عنوان «کارویا» گفت: طرح‌های شرکت‌های حاضر در این مسابقه، توسط کارشناسان بررسی و اصل پول همه سرمایه‌گذاران از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی تضمین شده است.

خیاطیان با تأکید بر اینکه حوزه نوآوری حوزه‌ای پیشرو است که قبل از استانداردها حرکت می‌کند ابراز امیدواری کرد : با همکاری خوب رسانه ملی بتوان اقدام موثری در حوزه ترویج مردمی‌سازی اقتصاد دانش بنیان رقم زد و شاهد ادامه‌دار بودن این قبیل برنامه ها بود.

گفتنی است، مسابقه شکوفا با رقابت شرکت‌های دانش بنیان ، نوآور و خلاق با هدف جذب سرمایه تا سقف 15 میلیارد تومان در گروه اقتصاد شبکه یک سیما با مشارکت صندوق نوآوری و‌ شکوفایی توسط موسسه فرهنگی هنری هشت اقلیم تولید و پخش خواهد شد.

انتهای پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari