به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، سومین روز از جشنواره سینما حقیقت در شرایطی در پردیس سینمایی چارسو دنبال شد که حضور رئیس سازمان سینمایی در محل برگزاری جشنواره و سخنان مهم او بخش مهمی از اتفاقات این روز بود. 

در روز سوم، مراسم بزرگداشت اصغر بختیاری، کارگردان شناخته شده حوزه مقاومت نیز برگزار شد و فیلم مستند «احمد» که برای اولین بار به نمایش درمی‌آمد، به عنوان پرمخاطب ترین مستند روز سوم انتخاب شد. 

محمد خزاعی با حضور در پردیس سینمایی چارسو گفت: هر سال جشنواره «سینماحقیقت» در روند برگزاری و سیاست‌گذاری خودش روال کامل تری را طی می‌کند‌. در پایان هر جشنواره نقاط ضعف و قوتش بررسی می‌شود و امسال یکی از دوره‌های تقریبا درخشان برگزاری جشنواره است؛ چه از نظر تنوع موضوعی و حضور فیلمسازان. یکی از نکات این دوره حضور بانوان و آثاری است که به جشنواره «سینماحقیقت» ارسال کردند و نسبت به سال‌های گذشته بی سابقه است. موضوعات آب و جمعیت شاید یکی از بیشترین آثاری هستند که در جشنواره مشاهده می‌کنیم و آثار قابل اعتنایی هم هستند. 

رییس سازمان سینمایی تصریح کرد: سال گذشته ما درگیر مسائل مختلفی بودیم اما امسال سینما به آرامش رسیده است و حوزه فرهنگ و هنر فضای آرام‌تری دارد، مشاهده می‌کنید که جشنواره‌هایی مانند فیلم کوتاه تهران، «سینماحقیقت»، جشنواره مهر سینمای ایران، جشنواره آموزشگاه‌های آزاد سینمایی و در آینده جشنواره فیلم فجر حداکثر حضور هنرمندان در شاخه‌های مختلف را داریم.  

خزاعی گفت: جشنواره «سینماحقیقت» دستاوردهای خوبی دارد. امسال قرار بود این جشنواره در استان‌ها برگزار شود هرچند که بخش غیررقابتی جشنواره در چند استان برگزار می‌شود. به امید خدا در سال‌های بعد برای مرکز و جشنواره برنامه‌های خیلی جدی‌تری داریم که اعلام خواهد شد. 
 
او ادامه داد: برای اولین بار در مرکز گسترش می‌بینیم که در این سال‌ها امور استان‌ها به صورت مستقل وجود دارد. من از بدو ورودم به سازمان سینمایی به حمایت از استان‌ها تاکید کردم. شما اکنون تعداد آثاری که از شهرستان‌ها پذیرفته شده است و آثاری که از شهرستان‌ها در مرکز گسترش وجود دارد، نسبت به سال‌های گذشته بسیار بیشتر است. این موضوع نشان می‌دهد که برنامه ریزی ما دارد به نتیجه می‌رسد. امیدوارم در حوزه سینمای حرفه ای هم با ابلاغ تهیه کننده استانی که در دستورکار است و ابلاغیه آن به زودی صادر خواهد شد شاهد سال پررونقی در استان ها باشید.  

رییس سازمان سینمایی بیان کرد: امسال در جشنواره «سینماحقیقت» چند ویژگی شاخص وجود دارد؛ یک اینکه آرای مردمی وجود دارد چیزی که سال‌های قبل وجود نداشت. البته باید زیرساخت‌های این موضوع نیز فراهم می‌شد. مساله دوم باز هم اگر اسامی فیلمسازان را مشاهده کنید، جدای از فیلمسازان پیشکسوت نام خیلی از جوانان را می‌بینیم که برخی فیلم‌اولی هستند. جشنواره در محدودیت پذیرش آثار مواجه است و مجبور است با باکس‌بندی و زمانبندی که دارد، فیلم‌های محدودی را بپذیرد و شاید فیلمسازان بسیار خوبی داریم که آثارشان در جشنواره حضور نداشته باشد. از سال گذشته ما پاتوق فیلم مستند را راه اندازی کردیم و مستندها اکران و درباره آن‌ها صحبت می‌شود. این آثار می‌توانند در پاتوق فیلم‌ها حضور داشته باشند. 

او ادامه داد: یکی از اقدامات اساسی پلتفرم تخصصی فیلم کوتاه و مستند است که خیلی از اقدامات آن انجام شده و فکر می‌کنم در پایان امسال یا سال بعد مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.  

خزاعی درباره بخش غزه گفت: ما در جشنواره فیلم فجر بخشی خواهیم داشت درباره فلسطین و غزه و آثاری در آن بخش نمایش داده می‌شوند.  

او درباره حمایت از ساخت آثار با موضوع غزه توضیح داد: ما فراخوانی اعلام کردیم که در حوزه فیلم کوتاه، مستند و سینمایی از آثاری که با موضوع غزه هستند حمایت می‌کنیم. تا پایان بهمن ماه افراد می‌توانند فیلم‌های کوتاه خودشان را به انجمن سینمای کوتاه در سراسر کشور ارسال کنند. در حوزه مستند آثارشان را به مرکز گسترش ارسال کنند و در حوزه سینمای حرفه‌ای هم آثار خودشان را به بنیاد سینمایی فارابی ارسال کنند. الان که من در خدمت شما هستم می‌دانم که تقریبا قرارداد ساخت 6 اثر در بنیاد فارابی بسته شده است و 15 اثر ارسال شده است. ما به صورت جدی از موضوع غزه حمایت می‌کنیم. این وظیفه ماست و انتظار جهان اسلام این است که سینمای اسلامی ما که در جهان رتبه بسیار خوبی دارد و شاخص‌ترین فیلمسازان را در جهان اسلام داریم و درواقع برترین سینما را در جهان اسلام داریم، فیلمسازان ما به موضوع غزه بپردازند. امید آنها به فیلمسازان کشور ماست. 

رییس سازمان سینمایی در پایان درباره حمایت از مستندسازان گفت: چند اقدام در سازمان سینمایی درحال انجام است؛ یک اقدام از دولت قبل بود و بحث مستندنگاری و روایت مستندها برای وزارتخانه‌ها است. طرحی تعریف شد که همه وزارتخانه ها که می خواهند از پیشرفت‌ها، محصولات، پروژه هایشان مستندنگاری کنند از ظرفیت مستندسازان کشور استفاده کنند. یعنی با تایید سازمان سینمایی این اتفاق رخ دهد. یکی از اقدامات بسیار بزرگ در زمینه اشتغال مستندسازان است و مراحل اجرایی آن تقریبا طی شده است. مساله بعدی بحث راه اندازی همان پلتفرم تخصصی است که ظرفیت جدیدی برای ارائه، عرضه و درآمدزایی اینگونه آثار خواهد بود. بحث دیگر ارائه این آثار به تلویزیون و حتی بازارهای خارجی است و ما از مرکز گسترش خواهش کردیم تا برنامه ریزی جدی در حوزه ارزآوری داشته باشند. طبق گزارشی که به من دادند ارزآوری و فروش محصولات مستند به شبکه های خارجی و پلتفرم ها وضعیت مطلوب‌تری دارد.

در روز سوم جشنواره، مراسم بزرگداشت اصغر بختیاری نیز برگزار شد. حمیدی مقدم دبیر جشنواره هفدهم سینما حقیقت در این مراسم گفت: در طراحی بزرگداشت‌های جشنواره «سینماحقیقت» به سابقه، عقبه و آثار هنری هنرمندان نگاه می‌کنیم. بزرگداشت امروز اما برای ما متفاوت بود. بزرگداشت «حبیب والی‌نژاد» و زنده‌یاد «نادر طالب زاده» در سال گذشته و بزرگداشت امسال برای «اصغر بختیاری» در ذهن ما نمادی از تکریم از معرفت است.

او ادامه داد: چنین افرادی مرزها را می‌شکنند و از داشتن تشخص و منیت این که من کجا هستم عبور می‌کنند و ایثارگرانه زندگی محضی را تصویر می‌کنند که خود تجلی‌گاه حقیقت است. ما باید این مداومت و حضور را پاس بداریم. صبوری، تحمل رنج و گذشت برای رسیدن به مفهوم در روند کار اهمیت دارد.

حمیدی مقدم گفت: امسال سالی استثنایی به لحاظ محتوا و حضور جوانان در جشنواره است. اما انتخاب اصغر بختیاری برای بزرگداشت در پاسداشت تاریخ دفاع مقدسی است که به گفته اغلب مورخان، «روایت فتح» سهمی مهم در آن ایفا می‌کند. اصغر بختیاری، همچون تابلوی عکسی قدیمی است که باید به جوانان نشان داد و برای مسیرشان روشنگری کرد. جوانان باید به این نگاه‌های مقاوم و خستگی‌ناپذیر توجه داشته باشند.

او ادامه داد: در نبرد نابرابر فیلم‌های مستند با داستانی، هر مستندساز به تنهایی جهادگر است. در کنار مسائل کشور و نظام بودن افرادی چون اصغر بختیاری ایجادگر فضایی امن خواهد بود. 

اتفاق مهم دیگر روز سوم جشنواره اکران فیلم مستند «احمد» به کارگردانی مرتضی رزاق کریمی بود. این مستند که روایتی از سیداحمد خمینی فرزند امام راحل است، سر و صدای زیادی به پا کرد و توجه بسیاری از مخاطبان را به خود جلب کرد. به طوری که این مستند پرمخاطب ترین اثر روز سوم جشنواره شد. 

این مستند به دلیل حضور پرشمار مخاطبان در روز چهارم جشنواره سینما حقیقت در سالن 1 پردیس سینمایی چارسو از ساعت 11 تا 13 اکران ویژه‌ خواهد داشت.

انتهای پیام/ 

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari