به گزارش خبرنگار دین خبرگزاری تسنیم،‌  اولین همایش ملی رساله حقوق امام سجاد علیه‌السلام به همت دانشگاه پیام نور در تاریخ 11 تا 12 دی سال جاری برگزار می شود.

محورهای همایش شامل مفاهیم رسالة الحقوق، کارکرد رسالة الحقوق در جامعه، راه های تحقق رسالة الحقوق، تمامی حقوقی که از منظر رسالة الحقوق بر عهده انسان است،‌ بررسی ترجمه ها و شروح رسالة الحقوق،  رسالة الحقوق به روایت زیدبن علی ابن الحسین (ع)، راویان، رجال و اسناد رسالة الحقوق و سایر موضوعات مرتبط است.

بهزاد مریدی دبیر این همایش در گفت‌وگو با خبرنگار دین تسنیم از دریافت بیش از 40 مقاله خبر داد و گفت: از این تعداد 18 مقاله برای ارائه انتخاب شده است که 12 مقاله به صورت حضوری و 6 مقاله در تاریخ 11 دی‌ماه 1402 از ساعت 9 تا 12 به صورت مجازی ارائه خواهد شد.

علاقه‌مندان به  شرکت در جلسه مجازی ارائه مقالات می‌توانند در نوعد مذکور از آدرس http://conference.pnu جهت مشاهده همایش استفاده کنند.

در توضیح این همایش آمده است:‌
انسان به ‌عنوان کامل‌ ترین مخلوق خداوند از حقوق و امتیازات متعدد برخوردار است، این امتیازات به سبب انسان بودن در یک اجتماع و روابط خود با جامعه ایجاد می‌شود و از آن تحت عنوان حقوق بشر یا شهروندی یاد می‌ شود. پیشرفت‌های اجتماعی و مدنی اثرات فراوانی بر مبانی حقوق بشر و حقوق شهروندی گذاشته است، اما با نگاهی به رساله حقوق می‌ توان به این نکته رسید که امام سجاد علیه السلام بسیاری از جنبه‌های حقوق بشر را از قرن‌ها قبل مورد توجه قرار داده است، برای رسیدن به یک جامعه ایمانی مطلوب از دیدگاه اسلام افراد هم دارای حق هستند و هم در راستای حقوق دیگران تکالیفی بر عهده دارند.

از مصادیق حقوق بشر و حقوق شهروندی حقوق مردم و حاکمیت است؛ همان‌گونه که مردم از حقوقی برخوردارند، حاکمیت نیز از حقوقی برخوردار است، از مهم ترین حقوق مردم بر حاکمیت که در رساله حقوق به آن اشاره شده است، اجرای عدالت توسط حاکمیت است و اجرای عدالت نیازمند آگاهی نسبت به قوانین و موازین عدالت است. مصادیق حقوق بشر که در رساله حقوق امام سجاد علیه السلام به آن اشاره شده، رعایت وفای به عهد نسبت به یکدیگر و رعایت حقوق دیگر افراد جامعه خواه مسلمان و غیر مسلمان است؛ هر کسی که در زیر پرچم حکومت اسلامی قرار می‌ گیرد، اگر هم مسلمان نباشد و به دین و آیین دیگری باشد، دارای حقوق است که باید آن حقوق محترم شمرده شود که یکی از آثار ماندگار امام سجاد علیه السلام برای بشریت، رساله حقوق است. در این رساله به ابعاد گوناگون زندگی انسان با دقت و ظرافت توجه شده است و درباره رابطه انسان باخدا، با خویشتن، خانواده، جامعه، حکومت و هر چیزی که به زندگی فردی و اجتماعی انسان ارتباط پیدا می‌کند، پرداخته شده است.

جهت آگاهی از روش ثبت نام، دریافت فایل های راهنمای مقاله و سایر اطلاعات این همایش از طریق اینجا اقدام کنید.

انتهای پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari