به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، آیین آغاز احداث حریم هنری مجموعه تئاترشهر، ظهر امروز 2 دی 1402 در تالار مشاهیر تئاتر شهر برگزار شد. در این مراسم جمعی از هنرمندان شناخته شده عرصه تئاتر به همراه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون هنری وزیر ارشاد و جمع دیگری از هنرمندان حضور داشتند.

محمود سالاری معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابتدای مراسم با اشاره به اهمیت ساماندهی حریم تئاتر شهر گفت: خوشحالم که امروز تقاضای چند ساله هنرمندان به سرانجام می‌رسد. با طراحی درستی که انجام شده امیدواریم همه از این اتفاق خوشنود باشند.

سالاری در ادامه افزود: وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در شکل‌گیری این اتفاق نقش مهمی داشتند و هر جا در این مسیر کار گره می‌خورد؛ ایشان ورود می‌کردند و مسیر را هموار می‌کردند.

 

.

 

داریوش ارجمند هنرمند پیشکسوت نیز در همین مراسم گفت: من متعلق به تئاتر شهرستان هستم و به این موضوع افتخار می‌کنم، اما در این چند دهه که کار تئاتر می‌کنم؛ فقط یک بار قسمت شد که در مجموعه تئاتر شهر روی صحنه بروم و امیدوارم که این تئاتر متعلق به همه باشد و همه هنرمندان از سراسر ایران امکان استفاده از آن را داشته باشند.

ارجمند در ادامه افزود: خوشبتانه آنطور که توضیح داده شد  طرحی که برای محوطه درنظر گرفته شده  برآمده از دلِ طراحی ساختمان خود تئاترشهر است. سپاس از وزیر ارشاد که این همت را کردند و بودجه این اتفاق را فراهم کردند تا بالاخره تئاتر شهر حریم امنی داشته باشد و اهالی هنر و علاقمندان به هنر نیز از این امتیاز استفاده کند.

این هنرمند پیشکسوت درباره اهمیت استقلال هنرمندان تاکید کرد:  من فکر می‌کنم هنرمند باید مردم را جذب کند و نباید همیشه فکرشان این باشد که از دولت کمک بگیرید.
به عنوان مثال هنرمندی در مشهد مقدس بود که آمد و گفت می‌خواهم تئاتری برگزار کنم تا خرج عروسی را تامین کنم و یک نمایش اجرا کرد که آن زمان 300 میلیون تومان درآمد کسب کرد.

ارجمند تصریح کرد: حرفم این است که ما باید به طرف مردم برویم. دولت نمی‌تواند حق و حساب هنرمند را بدهد؛ نمی‌تواند! البته که باید حمایت کند اما برای بقای هنر برای مردم است. باید در قلب مردم جای داشت.

 

.

 

در همین حال ایرج راد رئیس هیات مدیره خانه تئاتر نیز در مراسم کلنگ‌زنی محوطه تئاتر شهر گفت: تئاتر شهر برای هنرمندان تئاتر جایگاه بسیار ویژه‌ای است که  در سال 1346 کلنگ این مجموعه زده شد و مهندس افخمی مامور ساخت این بنا شد و در سال 1351 بنا تکمیل شد.

راد همچنین در ادامه افزود: قرار بود از تئاترشهر تا تالار وحدت پهنه‌ای ساخته شود با عنوان پهنای رودکی، حتی تامین اعتبار هم شد اما به هر دلیل به سرانجام انجام نرسید و هنگام احداث خطوط مترو تهران  قرار بود مترو از زیر تئاترشهر عبور کند که به دلیل حساسیت ساختمان و احتمال بروز خسارت به سازه جلوی این اتفاق را گرفتیم.

به‌گفته ایرج راد بخش جنوبی این ساختمان پارکینگ تئاترشهر بود، اما ساختمان دیگری جایش ساخته شد. سال‌ها به دنبال این بودیم که حریم تئاترشهر امن باشد و امروز خوشحالم که بالاخره قرار است این مهم انجام شود و حریم تئاترشهر ساخته می‌شود و باعث خوشحالی تمام اهالی تئاتر خواهد بود.

از سوی دیگر محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به سابقه مشکلات حریم تئاتر شهر گفت: سال 1368 این حریم از اطراف تئاترشهر برداشته بودند و برای بازگرداندن این حریم باید هماهنگی‌هایی با شهرداری تهران و وزارت میراث فرهنگی انجام می‌دادیم که خوشبختانه انجام شد.

اسماعیلی همچنین تاکید کرد:  تمام تاکیدم این بود که این کار با نظر اهالی هنر انجام شود و  تاکید داشتم که گام به گامِ این کار با نظر هنرمندان انجام شود تا این  طرح ارزشمند و قابل توجه در عرصه هنر مطابق آنچه هنر می‌طلبد اجرایی شود.

وزیر فرهنگ افزود: ما موقتی در این سمت هستیم و بعد کنار می‌رویم؛ اما این مجموعه همچنان پابرجاست و متعلق به هنرمندان است که باید نسل به نسل در زمینه فرهنگ و هنر خدمات رسانی کند، به همین دلیل تاکید دارم کار اصولی و براساس نیاز هنر اجرایی شود.

 

.

 

اسماعیلی گفت: به زودی ساخت بزرگترین مجموعه هنری را در تهران آغاز خواهیم کرد که براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده جایی برای همه جشنواره‌ها و رویدادها خواهد شد و جزئیات آن را در روز آغاز کلنگ‌زنی این مجموعه ارائه خواهیم داد، اما امروز این نوید را می‌دهم که تئاتر در کشور ما روزهای پررونقی را در پیش دارد.

در پایان این مراسم، با حضور وزیر ارشاد مراسم کلنگ زنی پروژه حریم تئاتر شهر بر زمین زده شد.

 

.

 

تئاتر شهر , تئاتر ,

انتهای پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari