به گزارش خبرگزاری تسنیم، دومین نمایشگاه ملی رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر که به عنوان «رصتا» شناخته می‌شود فردا (روز یکشنبه 10 دی‌ماه) ساعت 10 صبح با حضور پیمان جبلی رئیس صداسیما در مصلی‌ تهران افتتاح خواهد شد.

حدود 150 سکو برای حضور در «رصتا» ثبت‌نام کرده‌اند که 132 سکو از سکوهای دارای مجوز هستند و حدود 20 غرفه هم به شرکت‌های حمایت‌گر مثل اپراتورها اختصاص داده شده است.

سکوها همچون سال گذشته در این نمایشگاه می‌توانند با یکدیگر، مسئولان و مخاطبان‌شان به‌صورت مستقیم تعامل برقرار و به بهتر شدن فضای مجازی کشور کمک کنند.

نمایشگاه از غرفه‌هایی تشکیل شده که مخاطبان از آنها بازدید می‌کنند. ساترا و معاونت‌های صداوسیما و بخش‌های خصوصی حمایت‌کننده این صنعت بخشی از آن را به خود اختصاص داده‌اند. به‌غیر از آن یک‌سری از نشست‌ها و کارگاه های تخصصی برگزار خواهد شد که قسمتی از آن برای مسئولان و سکوها خواهد بود.

همچنین یکسری نشست‌ها هم برای عموم مردم در نظر گرفته شده است تا با این زیست‌بوم آشنایی پیدا کرده تا بهتر از آنها استفاده کنند. علاوه بر آن یک تالار هوش مصنوعی نیز داریم که آخرین تحولات هوش مصنوعی و کارکردهای آن در رسانه‌های فراگیر در این تالار معرفی و به نمایش گذاشته می‌شود.

طی یک سال و نیم گذشته تعداد سکوها بیش از 2 برابر شده‌اند یعنی اگر تا سال گذشته 200 سکو مجوز داشتند در حال حاضر 400 سکو دارای مجوز از ساترا هستند. البته ممکن است تا آخر امسال 100 مجوز دیگر نیز صادر شود. قسمتی از آنها سکوهایی هستند که تازه فعالیت‌شان را شروع کرده‌اند و این بیانگر استقبال فعالان رسانه از کارآفرینی رسانه‌ای و فعالیت در فضای مجازی است.

همان‌گونه که سامان مرادحسینی سخنگوی مجمع «رصتا» اعلام کرده که آخرین آمار ثبت نام سکوهای دارای از مجوز از ساترا بیانگر افزایش تقریبا دو برابری میزان مشارکت رسانه‌های فراگیر در این نمایشگاه است و تاکنون 151 رسانه دارای مجوز از ساترا برای شرکت در این نمایشگاه ثبت‌نام کرده‌اند و علاوه بر این برخی اپراتورهای ارائه‌دهنده خدمات اینترنت و سایر شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات به رسانه‌های صوت‌و تصویر فراگیر در این نمایشگاه حضور دارند.

او همچنین به این نکته اشاره کرده که نخستین مجمع «رصتا» با حضور اعضای محترم مجمع روز دوشنبه 11 دی‌ماه امسال در دومین نمایشگاه برگزار خواهد شد و مسائل مهمی از جمله گزارش عملکرد امسال سال و برنامه‌های آتی مجمع بحث و بررسی خواهند شد.

همگرایی و هم‌افزایی بین فعالان، ذی‌نفعان و حمایت‌کنندگان صوت‌و تصویر فراگیر، ایجاد فرصت برای توسعه هدفمند سکوهای صوت‌و تصویر فراگیر و شناسایی ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل فعالان زنجیره ارزش آفرینی رسانه‌ها و همچنین بازایابی و عرضه اقتصادی تولیدات به نفع تولیدکنندگان و مشاغل ذیربط از جمله اهداف و دستاوردهای این نمایشگاه به‌عنوان مهمترین رویداد بزرگ ملی در حوزه نمایش خانگی و صوت و تصویر فراگیر به شمار می‌رود.

سال گذشته در نمایشگاه 96 سکوی دارای مجوز از ساترا حضور داشتند و علاوه بر این در این نمایشگاه، مجمع رسانه‌های صوت‌وتصویر فراگیر ایران تشکیل و انتخاباتی برای این مجمع برگزار شد که 165 سکو در این انتخابات شرکت و هشت نفر از مدیران و مالکان سکوها از سوی شرکت‌کنندگان بیش‌ترین رأی را برای حضور در شورای راهبری مجمع «رصتا» دریافت کردند و به‌عنوان اعضای اصلی شورای راهبری انتخاب شدند.

همچنین دوشنبه 11 دی‌ماه نشست شورای حمایت و تسهیلات از سکوها، سه‌شنبه 12 دی‌ماه نشست مجمع «رصتا» و چهارشنبه 13 دی‌ماه نشست شورای تدوین مقررات در مصلای امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari