به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نشست خبری و آیین رونمایی از پوستر جشنواره‌های سراسری فیلم و تئاتر بسیج برگزار شد. جواد جمیری رییس بسیج هنرمندان و دبیران دو بخش این رویداد هنری در این نشست خبری صحبت کردند.

جمیری در این جلسه گفت: سازمان بسیج هنرمندان براساس ماموریت خود اقدامات فرهنگی و هنری متعددی انجام می‌دهد که برگزاری جشنواره سراسری فیلم و تئاتر بسیج نیز یکی از همین اقدامات است.

وی ادامه داد: در این دو جشنواره شاهد تولید بخشی از تولیدات تراز نیز هستیم. همانطور که می‌دانید بسیج مأموریت‌های مختلفی را در حوزه سازندگی و محرومیت زدایی در سراسر کشور برعهده دارد. فلذا وظیفه بسیج هنرمندان انعکاس زحماتی است که بسیج درعرصه‌های مختلف انجام می‌دهد.

او با اشاره به برنامه‌های هر دو جشنواره گفت: جشنواره تئاتر و فیلم در روزهای آتی آغاز می‌شود و در اواخر دی ماه‌ نیز اختتامیه آن برگزار خواهد شد.

جمیری درباره تفاوت‌های جشنواره امسال با سال گذشته گفت: هر دوره‌ای که پشت سر می‌گذاریم، آثار ارسالی هم در کیفیت و هم در محتوا رشد دارند. همانطور که می‌دانید امسال چهاردهمین جشنواره تئاتر و پنجمین دوره جشنواره فیلم بسیج را پشت سر می‌گذاریم و نسبت به دوره‌های قبلی رشد معناداری را می‌بینیم، باید اشاره کنم که کیفیت حضور آثار در مرحله پایانی نیز رشد داشته و شاهد حضور آثار بهتری هستیم.

وی اضافه کرد: ضمن اینکه در هر دوره چهره‌های جدیدی معرفی می‌کنیم که این موضوع نیز برآمده از ذات مردمی بسیج است. بسیج شبکه گسترده هنری در سراسر ایران و استان‌های مختلف دارد و از تمام ظرفیت‌های خود برای اتصال و نگهداشت این هنرمندان استفاده می‌کنیم.

وی تاکید کرد: البته بعد از جشنواره‌ها نوبت به تلاش ما می‌رسد که این هنرمندان را توانمند کنیم و کیفیت آثارشان را برای سال‌های بعدی ارتقا بدهیم. برای مثال تعدادی از هنرمندان در دوره‌های قبلی جشنواره تئاتر بودند و در این دوره نیز اثر دارند. اگر به نمایش‌های آنها نگاه کنید متوجه ارتقای سطح آنان خواهید شد.

اتفاقات خوبی درتئاتر خیابانی و صحنه‌ای داریم

در بخش دیگری از این نشست خبری سعید نجفیان دبیر جشنواره تئاتر و آرش زینال خیری دبیر بخش فیلم جشنواره بسیج صحبت کردند.

سعید نجفیان گفت: خیلی خوشحالم که به عنوان نماینده تئاتری‌ها در این جشنواره حضور دارم. بعداز 5 سال تعطیلی تئاتر، سیزدهمین دوره از این جشنواره را سال گذشته برگزار کردیم و با موافقت آقای جمیری این جشنواره از دو سالانه به سالانه تغییر پیدا کرد که اتفاق بسیار خوبی بود. خوشبختانه استقبال بسیار خوبی نیز صورت گرفت، در حالی که به نظر می‌رسید به دلیل این توقف طولانی مدت شاهد افت آثار باشیم.‌

وی ادامه داد: امسال نیز شاهد آثار بسیار خوبی در دو بخش تئاتر خیابانی و صحنه‌ای هستیم. ما سعی کردیم جوایز معقولی را براساس توان خود به برگزیدگان بخش‌های مختلف جشنواره تقدیم بکنیم.‌ شاید رقم‌ جوایز ناچیز باشد اما این جشنواره و نمایش آثار می‌تواند روزنه‌ای برای بهتر دیده شدن هنرمندان باشد.‌

او در پاسخ به سوالی درباره معرفی آثاری از این جشنواره به جشنواره تئاتر فجر گفت: سال گذشته 3 اثر معرفی شدند و امسال نیز آثار برتر معرفی خواهند شد.

وی ضمن معرفی داوران بخش‌های مختلف گفت: خیرالله تقیانی پور، فرهاد قائمیان، محمود پاک‌نیت، مهوش صبر کن و جلیل فرجاد داوران بخش صحنه‌ای هستند.‌ همچنین داریوش نصیری، محمد لارتی و علی روحی بخش تئاتر خیابانی را داوری خواهند کرد.

آرش زینال خیری نیز گفت: اتفاقات خوبی در این جشنواره رخ داده و استانها بعد از سال‌ها در عرصه فیلم ورود کردند و حضور دارند.

او با اشاره به اینکه آثار راه یافته به جشنواره سراسری یکبار در استان‌ها داوری شده‌اند گفت: آثار این دوره از جشنواره در دو بخش داوری خواهند شد. 32 دبیر اجرایی در استان‌ها داشتیم که در مناطق مختلف آثار را انتخاب و داوری کردند. با انتخاب آنها، آثاری از استانهای مختلف به جشنواره سراسری رسیدند تا پس از داوری در مراسم اختتامیه که در تهران برگزار می‌شود معرفی شوند.

زینال خیری تاکید کرد: یکی از بخش‌های جشنواره امسال، اختصاص به غزه دارد؛ بخش مظلومیت غزه یکی از بخش‌های اصلی جشنواره امسال است که در حوزه‌های مختلف به ویژه فیلمنامه برگزار می‌شود.

وی درباره آثار راه یافته به جشنواره در استان‌ها گفت: به صورت کلی، 603 اثر در کل کشور ارسال شدند؛ از این تعداد 175 فیلمنامه، 345 مستند، 127 اثر نماهنگ، 56 پویانمایی و 245 فیلم کوتاه هستند.

او در پاسخ به سوالی درباره هیئت داوران این بخش از جشنواره سراسری بسیج گفت: گزینه‌های مورد نظر نوشته شده‌اند اما هنوز به جمع‌بندی نهایی نرسیده‌ایم. هدف ما این است که داورانی مشتمل بر جوانان و چهره‌های باسابقه داشته باشیم.

در پایان این نشست خبری از پوستر جشنواره‌های فیلم و تئاتر بسیج رونمایی شد و لازم به یادآوری است که  جمال شورجه هنرمند شناخته شده کشور در این بخش حضور داشت.

انتهای پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari