رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی با اشاره به عملکرد مطلوب بانک‌ها در اعطای تسهیلات مشاغل خانگی،گفت: مشاغل خانگی در افزایش نرخ مشارکت اقتصادی و رسیدن نرخ بیکاری به کانال ۷ درصد اثرگذار بوده است.

آزیتا همتیان در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در حال حاضر مجموع ۹ بانکی که با وزارت کار در بحث اعطای تسهیلات مشاغل خانگی همکاری می‌کنند، عملکرد خوبی داشته‌اند و دو بانک رفاه کارگران و بانک توسعه تعاون در صدر بانک‌ها قرار دارند. خوشبختانه امسال یک همت دیگر برای تقویت منابع وام مشاغل خانگی از بانک مرکزی دریافت کردیم که بسیار ارزشمند است.

وی ادامه داد: البته بانک‌ها هنوز توزیع ۱۰۰۰ میلیارد تومان جدید را شروع نکرده‌اند چون از سهم تسهیلات ۴۰۰۰ میلیارد تومانی امسال هنوز باقی مانده تا کامل شود ولی تسهیلات جدید در مرحله اجراست و پرونده‌هایی که به بانک‌ها ارسال شده در نوبت دریافت وام هستند.

همتیان ابراز امیدواری کرد: با تلاش و همکاری دستگاه‌های اجرایی،‌ بانک‌ها و ادرات کار استان‌ها در سال ۱۴۰۲ نتایج مثبتی از اجرای طرح توسعه مشاغل خانگی در کشور به دست آید و سهم ۱۵ درصدی مشاغل خانگی از بازار کل کشور و ایجاد سالانه یک میلیون فرصت شغلی در دولت سیزدهم محقق شود.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی در ادامه در پاسخ به این پرسش که کدام استان‌ها مشارکت بیشتری در دریافت تسهیلات مشاغل خانگی داشته‌اند؟ گفت: با توجه به ارزیابی عملکردی که در این زمینه داریم، استان‌های هرمزگان، مازندران، آذربایجان شرقی، چهارمحال و بختیاری، سمنان، گلستان و لرستان استان‌های اول ما در زمینه مشاغل خانگی هستند.

وی افزود: خوشبختانه امسال نرخ بیکاری در کانال ۷ درصد قرار گرفت و مشاغل خانگی به نوعی با افزایش نرخ مشارکت اقتصادی در تحقق این هدف به کمک آمدند و زنان نیز نقش بسزایی در این زمینه داشتند. یکی از عواملی که اساسا به توسعه مشاغل خانگی و افزایش مشارکت اقتصادی کمک کرد بحث حضور زنان بود.

به گفته همتیان، علیرغم آنکه در بحث مشاغل خانگی هیچگونه تفکیک جنسیتی وجود ندارد اما زنان اصلی‌ترین جامعه هدف طرح مشاغل خانگی هستند که در بحث دریافت مجوز و تسهیلات و اشتغال ایجادی سهم بالایی را به خود اختصاص داده‌اند و طبق آمارها بیش از ۸۰ درصد کسانی که وام و تسهیلات مشاغل خانگی را دریافت کردند، زنان بودند.

انتهای پیام

source

توسط