به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ ششمین همایش سراسری مدیران ارشد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها، امروز یکشنبه 10 دی ماه  شاهد حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مجتمع باغ زیبا بود.

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست در سخنانی گفت: ایام‌ شهادت حاج قاسم مقارن با شهادت سیدرضی شد و پس از 4 سال به فرمانده‌اش حاج قاسم که حضورش در صحنه مقاومت افتخارات بزرگی را آفرید. پیوست.  رهبر انقلاب از حاج قاسم به عنوان مکتب یاد می‌کنند که ما نیز در فرهنگ باید از آن استفاده کنیم. دوستان ما در بخش‌های مختلف  از این مکتب الهام گرفته‌اند. در این راستا به همت معاونت هنری سمفونی ویژه حاج قاسم را سه شنبه شب در تالار وحدت رونمایی می‌کنیم.

اسماعیلی با اشاره به برگزاری  همایش دو روزه مدیران کل استانی و خطاب به مدیران کل ارشاد استان ها گفت: انتخابات بحث مهم ماست همه رویدادها باید در این سمت باشد که سهمی را در افزایش رضایتمندی عمومی جامعه برای مشارکت در انتخابات داشته باشیم. رویدادهایی که برگزار می شود باید تشویق کننده در این زمینه باشد.

وی ادامه داد:  حوزه فرهنگ و هنر و رسانه دوره خوبی را طی می کند، در حوزه سینما در عین حالی که کاملا مراقب این هستیم که قوانین و ارزش ها و هنجارها رعایت شود، نشاط و رونق را هم در بهترین دوره کاری خود تجربه می‌کنیم.

وزیر ارشاد گفت: ما دوره کارمون دوره رونق فرهنگ است دشمنان تلاش داشته و دارند و برخی افراد هم بدشان نمی آید که القا کنند، دولت مردمی دلش با حوزه فرهنگ و هنر و رسانه صاف نیست، دنبال موانع و محدودیت برای عرصه فرهنگ هستند. از همین روست که یک اتفاق کوچک در روند اصلی ممیزی پیش می آید خبر اول کشور می‌شود.

وی گفت: این غیر طبیعی است، ما می‌فهمیم. اما بنای همراهی  با جریان فرهنگی، هنری و رسانه‌ای کشور داریم. بعد از 45 سال که هیچ سند بالادستی برای هنر در کشور نبود، به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی این سند را رساندیم، سند موسیقی بسیاری از موضوعات را حل کرده است. سند سینما، تئاتر، هنرهای تجسمی و… در حال آماده سازی است. همزمان با سند سینما قرار شده بحث سینما در اندیشه رهبری را شخص آقای خسرو پناه آماده کند که پیوست شود.

وزیر ارشاد ادامه داد: ما نشان ایران فرهنگ را تصویب کردیم. مصوبه بی‌نظیری با پیشنهاد معاون حقوقی در شورای هنر آماده شده است. هم چنین درصدد هستیم، جشنواره موسسات فرهنگی تک منظوره را نیز برگزار کنیم.

 

.

 

حمایت از انجمن‌های شعر و ادب تا 50 میلیارد

وی با اشاره به جلسه امروز با معاون اول رئیس جمهور گفت:‌  500 میلیارد  با مدیریت متمرکز موسسه شهید آوینی به استان‌ها پرداخت می‌شود.قرار است برای حوزه حمایت از انجمن‌های شعر و ادب تا 50 میلیارد پرداخت شود.

وزیر ارشاد با اشاره به تلاش برای جاانداختن نظریه جدید حکمرانی فرهنگی گفت:‌ ما این نظریه را مبتنی بر بیانیه گام دوم احیا کردیم، حوزه ستادی وزارت فرهنگ و نهادهای فرهنگی وظیفه نظارت و تسهیل‌گری دارند و حلقه‌های مردمی باید وظیفه تصدی را بر عهده بگیرند.

ارشاد از جریان مومن و متعهد انقلابی حمایت می‌کند

وی با اشاره به تاکید رهبر انقلاب بر اصلاح ساختارهای فرهنگی در جامعه گفت:‌ ما آغاز دولت محضر آقا رسیدیم که تاکید کردند بر اصلاح ساختارهای فرهنگی در جامعه. ما این اتفاق را اکنون به عینه جلو می‌بریم،‌ حمایت ما از جریان‌های مومن و متعهد  انقلاب اسلامی است. آنجا که مرز قانون است تا جاییکه قانون می‌گوید از همه حمایت می کنیم. ما هیچ محدودیتی نداریم. همه کنش‌گران فرهنگی که در چارچوب قانون و مقررات کار می‌کنند، ولو با من وزیر یا دولت مخالف باشند مانعی برایشان متصور نیستیم و اقدامات قانونی را داریم،‌ اما حمایت ما از جریانی است که به تحقق آرمان‌های مردم ایران کمک کند.

سینما حقیقت در زمینه فتنه سال گذشته کارنامه خوبی نداشت

وزیر ارشاد که خطاب به مدیران کل استانی سخن می‌گفت،‌ بحث فلسطین و غزه را بحث جدی و ثابت در حوزه فرهنگ و تمام جشنواره ها عنوان کرد و افزود:‌ هیچ فاجعه‌ای را سراغ نداریم که جلوی چشم 8 میلیارد نفر رخ دهد، در جشنوا ه فیلم حقیقت در مورد غزه خوب کار کرده بودند، اما در مورد فتنه سال گذشته کارنامه خوبی نداشتیم. امروز مسأله فلسطین و حمایت ایران ربطی به مسأله مذهب ندارد هر جا مسلمانی هست ما حمایت می‌کنیم، در این زمینه  اولین رایزن جمهوری اسلامی ایران را از میان برادران اهل سنت به قاهره اعزام کردیم.

وی به جایزه بزرگ امام خمینی اشاره کرد که به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده و رئیس جمهور رئیس این شورا است،‌  و گفت:‌ رونمایی از این جایزه در دهه فجر خواهد بود،‌ این جایزه یک جایزه جهانی با ابعادی است  که می‌تواند به ما کمک کند تا امام عزیز را در داخل و چه در خارج  معرفی کنیم، یک جنبش همگانی است و در تدارک دیدار اعضای این جایزه با رهبری هستیم.

 

.

 

در هر استان باید شاهد برگزاری جشن مستقل قرآنی باشیم

وزیر ارشاد با اشاره به برگزاری نمایشگاه قرآن گفت:  امسال با توجه به اینکه ماه رمضان در تعطیلات نوروز است،‌ حتما در استان‌ها هم باید شاهد برگزاری یک جشن مستقل قرآنی باشیم.

اسماعیلی با اشاره به طرح طوبا گفت: وضعیت  حوزه پوشش باید تغییر کند، برای ما خوب نیست خانم‌های متدین  بگویند ما در تهران در میدان هفت تیر پوشش مناسب پیدا نمی‌کنیم. این باید اصلاح شود، ما با همکاری معاون اول رئیس جمهور مجموعه‌ مهمی را در هفت تیر در اختیار کارگروه مد و لباس قرار خواهیم داد.  اگر نتوانیم البسه مناسب را مد کنیم و در انتها با معلول ها برخورد کنیم، نتیجه ندارد. مدیران ارشاد استانی به صورت جدی سکوهای ارائه البسه مناسب را باید فراهم کنند. مگر دولت مردمی می تواند به مسأله پوسش مناسب بی تفاوت باشد؟

وی گفت:‌ ما در دولت انقلابی و نظام اسلامی نمی‌توانیم نسبت به این مسأله بی‌تفاوت باشیم، کار ایجابی یعنی البسه مناسب را ارزان و مناسب در اختیار قرار دهیم. ما لباس فروش نیستیم باید تمهید کنیم، شهرداری‌ها، استانداری‌ها باید پشت کار آمده و نسبت به این موضوع حساس باشند.

وزیر ارشاد با اشاره به ثبت انسان رسانه‌ها و کانال‌های بالای 5 هزار نفر در سامانه وزارت ارشاد گفت:‌ این ولنگاری در عرصه فرهنگ باید جمع شود،‌  ما انسان‌رسانه‌ها را نیز بیمه خواهیم کرد.

اسماعیلی با اشاره به حوزه زبان فارسی از مدیران استان‌ها خواست نسبت به تابلوی ورودی شهرها و درج اسامی شهرها به زبان فارسی و تابلوهای فروشگاه‌ها و … حساس باشند.

انتهای پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari