‌به گزارش “ورزش سه”، از حدود ۱۰ سال پیش بود که والیبال به یکی از محبوب‌ترین ورزش‌های ایران تبدیل شد. یعنی درست همان زمانی که خولیو ولاسکوی بزرگ هدایت تیم ملی والیبال ایران را بر عهده گرفت و رفته رفته به کمک او و دیگر مربیان بزرگی که بعد از این آرژانتینی آمدند، به یک قطب در والیبال آسیا و دنیا تبدیل شدیم.

با اوج‌گیری والیبال طبیعی بود که دلال‌ها بیشتر به سمت این ورزش بیایند و برای درآمدزایی دندان تیز کنند. البته با کار اصولی که فدراسیون در بخش پایه انجام داده بود، در ابتدا کمتر شاهد چنین موضوعی بودیم اما رفته رفته این دست افراد که البته خیلی هم تعدادشان زیاد نیست به این رشته ورزشی نفوذ کردند.

در واقع حالا دیگر مثل ٢٠ سال پیش نیست که همه پدر و مادرها دوست داشته باشند فقط فرزندان خود را سمت فوتبال بفرستند. افتخارآفرینی‌های پیاپی والیبال و نگاه مثبتی که ناگهان این ورزش در جامعه به وجود آورد، خیلی از خانواده‌ها را تحریک کرد که فرزاندان خود را به سمت این ورزش سوق دهند.  

و شاید همین ابراز علاقه برای آمدن سمت والیبال به یک ابزار برای افرادی تبدیل شده که با برچسب ایجنت از علاقه‌مندان این رشته ورزشی و خانواده‌هایی که دوست دارند فرزندان خود را سمت والیبال‌ بفرستند، سو استفاده کنند. با وعده‌هایی اغلب واهی بدون اینکه نگاهی فنی وجود داشته باشد و البته فقط و فقط برای پر کردن جیبشان.  

جالب است بدانید مسئله ایجنتی یک بحث جدی در فدراسیون جهانی والیبال محسوب می‌شود و این نهاد بین‌المللی سخت‌ترین آزمون‌ها را برای اعطای این مدرک در نظر گرفته است. اتفاقی که در ایران انگار اصلا توجهی به آن نمی‌شود و همین مسئله به جولان‌کده این افراد ایجنت‌نما تبدیل شده است.

حالا می‌توانیم بگوییم خانواده‌ها خیلی مطلع نیستند اما نکته عجیب اینجاست که برخی از بازیکنان مطرح و نام‌آشنای والیبال نیز خودشان را دست این افراد می‌سپارند که این یکی دیگر باورنکردنی است. یک‌سری بازیکنان که با وعده بازی در تیم‌های خارجی و لژیونر شدن خودشان را دست این افراد می‌سپارند اما در نهایت سر از تیم‌های درجه چند اروپایی در می‌آورند و همین ایجنت‌نماها مبلغ سرسام‌آوری از همین قراردادها را به جیب مبارک می‌زنند.

بحث مدیر برنامگی یا ایجنتی در فوتبال تا حدودی طی سال‌های اخیر تعریف شده و اوضاع در این ورزش بهبود یافته اما در والیبال وضعیت فاجعه‌باری حاکم است. سو استفاده از کم‌اطلاعی خانواده‌ها و بازیکنان دست‌آویز افرادی شده که بی‌خود و بی‌جهت هر روز جیبشان را پر پول‌تر کنند. اینجا سعی کردیم به‌طور کلی در رابطه با این اتفاق ترسناک والیبال ایران صحبت کنیم اما قطعا با ادامه این روند حرف‌های بیشتری برای گفتن وجود دارد تا جلوی یک فاجعه را در والیبال بگیریم.

source

توسط