Wp Header Logo 6.png

به گزارش «مبلغ» – حجت الاسلام و المسلمین دکتر گرجیان مشاور عالی وزیر علوم در اسلامی سازی دانشگاه ها صبح امروز در نشست رونمایی از پوستر جایزه جهانی شهید صدر با تقدیر از تأسیس جایزه شهید صدر توسط سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت این سازمان افق های جدیدی را در ادامه مسیر گذشتگان باز کرده است که برای ایجاد پویایی در حوزه های علمیه ایران و کشورهای دیگر ضرورت دارد. دکتر گرجیان در ابتدای سخن گفت: بهترین آیه ای که مناسب این اقدام هست آیه « مَن یُعَظِّمْ شَعَائِرَ اللَّهِ فَإِنَّهَا مِن تَقْوَی الْقُلُوبِ » است که میگوید: اگر کسی شعائر الهی را پاسداشت و تعظیم کند این از تقوای قلب اوست. وی با بیان اینکه عزیزانی که به این فکر افتادند باید قدر خودشان را بدانند که قلب پاکیزه و مملو از تقوا دارند.

شهید صدر در هر کشور، افرادی داشت که مسائل جهانی را به ایشان منتقل میکردند!

وی در ادامه گفت: شهید سید محمد باقر صدر از بزرگانی هست که از شعائر الهی است. فقیه اصولی، مفسسر قرآن، فیلسوف و نظریه پرداز در عرصه های اقتصادی که بزرگی مانند آیت الله هاشمی شاهرودی که شاگرد ایشان بود میگفتند که ایشان افرادی را در کشورهای مختلف داشت که شبهات تازه را رصد میکردند و به حضور ایشان می آوردند و ایشان هم خودش و هم دیگران را مشغول به پاسخ آنها میکردند و اینطور نبودند که فقط در امور گذشته و تاریخی بیندیشند بلکه به روز بودند.

دکتر گرجیان با بیان اینکه که ایجاد فستیوال ها و جایزه هایی مانند شهید صدر برای ارائه اندیشه های حوزوی به جهان ضروریست، گفت: حدود 18 سال قبل آقای عمرهاشم رئیس دانشگاه الازهر و معاون الازهر آقای فرید نصر به همراه آقای محمد عماره به ایران آمده بودند و بنده مقاله ایشان با عنوان پلورالیزم در اسلام را نقد کرده بودم و ایشان از ما کمی دلگیر بود. داخل این جلسه یکی از آقایان گفت که مگر تشیع، آثاری هم برای عرضه دارد؟ مرحوم آقای آصفی و آیت الله شرعی در آن جلسه حضور داشتند و آقای شرعی گفتند کتاب «لاضرر» آقای آصفی را که چندین جلد هست را بیاورید تا آقایان ببینند. و آنها وقتی این کتاب را دیدند واقعاً تعجب کرده بودند!

آثار شهید صدر پشتوانه قانون اساسی ماست

مشاور وزیر علوم افزود: ما برونداد و آثار تولیدی زیادی داریم ولی متأسفانه در عرصه بین الملل معرفی نکرده ایم! همانطور که رهبری فرمودند، علوم انسانی ریشه علوم دیگر است به طوری که در کشورهای دیگر غالباً افراد نابغه در این عرصه گام میگذارند نه کسانی که وقتی در رشته دیگری پذیرفته نمی شوند به علوم انسانی می آیند. به گفته وی یکی از ویژگی های مطالعات شهید صدر توجه به حاکمیت انسان به عنوان خلیفه الله در جهان بود و ایشان دغدغه حاکمیت دینی داشتند و مانند برخی از افراد نان به نرخ روز خور نبود که میگویند که به ما چه مربوط که در مورد حاکمیت دینی صحبت کنیم! به گفته وی خیلی از دوستان میدانند که قانون اساسی ایران به نحوی از اندیشه‌های شهید صدر وام دار است و پشتوانه حاکمیت دینی ماست که آرزوی انبیای عظام بوده است.استاد حوزه های علمیه اضافه کرد: متأسفانه بعد از انقلاب فقط علوم انسانی را به علوم دیگر چسب و منگنه کردیم و لذا دانشگاهی مانند باقرالعلوم مجبور شده است که رشته هایی مانند فیزیک، حقوق و فلسفه طبیعیات راه اندازی کند.

نوآوری های حوزه باید در عرصه جهانی تبیین شود

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در بسیاری از جشنواره های بین المللی کشور از جمله فارابی و کتاب سال عضویت دارد، گفت: باید به صراحت عرض کنم که در هیچیک از آنها کار نظریه پردازی در علوم انسانی و به خصوص در علوم اسلامی، مورد توجه نبوده است. ایشان در ادامه اظهار امیدواری کرد که با راه اندازی جایزه شهید صدر، حوزه علمیه تحول پیدا کند و بتواند در عرصه نظریه پردازی و بسته بندی آن برای عرصه بین الملل موفق باشد.

مشاور وزیر علوم در حوزه اسلامی سازی دانشگاه ها ادامه داد: شهید صدر به یک کشور یا زبان خاص، اختصاص ندارد ولی متأسفانه کتب و نوآوری های ایشان تا حدی مغفول مانده است که یک ظلم آشکار به ایشان است. ایشان با ذکر خاطره ای از یکی از سنت گرایان آلمانی گفت که در بازدیدی که از پایان نامه های دانشگاه تهران با این متفکر آلمانی داشته است حدود 300 پایان نامه در این دانشگاه در مورد کانت را دیده اند که با واکنش او مواجه شده است. به گفته دکتر گرجیان این متفکر آلمانی با دیدن این حجک از کار در مورد کانت گفته است که شما وقتی بزرگانی مانند شهید صدر را دارید چرا کانت را رها نمیکنید؟ این استاد حوزه در ادامه اضافه کرد که البته این مشکل در حوزه هم هست و باید از خودمان بپرسیم که حوزه علمیه چند پایان نامه در مورد ایشان دارد؟

مباحث انسان شناسی در جهان تحت مدیریت یهود است

دکتر گرجیان با اشاره به اینکه عمده مباحث انسان شناسی و علوم انسانی در جهان را یهودیان مدیریت میکنند و بسیاری از دپارتمان های قرآن شناسی هم تحت مدیریت آنهاست، گفت: زیرساختهای عرضه علوم حوزوی در مجامع علمی جهان جایش خالی بود که امید هست جایزه شهید صدر بتواند این کار را انجام دهد. ایشان با تأکید بر احیای متافیزیک الهی در عرصه جهانی گفت: نباید اینطور نشود که الهیات اینقدر افول پیدا کند که الهیات همجنس بازی هم مطرح شود.

جایزه شهید صدر مختص به اندیشه های شهید صدر نیست

ایشان در پایان با یادآوری اینکه جایزه شهید صدر فقط مختص به اندیشه های شهید صدر نیست، گفت: جایزه شهید صدر به دنبال این است که نوآوری های حوزوی را در عرصه جهانی تبیین کند.

بیشتر بخوانید:

حجت الاسلام گرجیان: دینی که فقط برای آخرت باشد ارزشمند نخواهد بود

پاسخی به فتوای نادر درباره آب خوردن روزه داران

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari