به گزارش خبرنگار دین تسنیم، کتاب «ذوالشهادتین امام» به قلم محمدحسن روزی طلب در 9 فصل به بازخوانی وقایعی از زندگی پربار علامه مصباح یزدی (ره) از سال‌های کودکی تا سال 1368 می‌پردازد.

بخش عمده کتاب به دغدغه‌های علمی آیت‌الله از اوان طلبگی تا مجالست با امام و مواجهه با جریان‌های غالب روشنفکری آن زمان و عمده فعالیت‌های علمی _ فرهنگی بعد انقلاب ایشان مانند مواجهه ایشان با طرفداران علی شریعتی و نقد آرای عبدالکریم سروش اشاره می‌کند.

از نقاط قابل توجه این کتاب، معرفی زوایای کمتر شناخته شده‌ای از وجوه شخصیتی و تراز علمی علامه مصباح، مانند تبادل علمی و اعزام طلبه به دانشگاه مک گیل کانادا، ایراد سخنرانی فلسفی در دانشگاه هامبورگ و دیگر مراکز علمی مطرح جهان در کشورهایی چون آلمان، اتریش، سوئیس، کانادا و ممالک شرق آسیا و… و آشنایی با متفکران مکاتب مختلف علمی در آن شهرها اشاره کرد.

کتاب با بیان چکیده‌ای از جزئیات ولادت ایشان آغاز می‌شود و ضمن اشاره به دوران تحصیل ایشان و نقش آفرینی‌هایشان در پیروزی نهضت به بررسی همکاری ایشان با شخصیت‌هایی همچون شهید بهشتی و دیگران در روند انقلاب فرهنگی می‌پردازد.

دقت نگارنده در برشماری خاطرات این امکان را فراهم آورده که سیر منطقی کتاب حفظ شود و ما با متنی یکپارچه رو به رو باشیم. همین عامل کتاب را بیش از پیش برای مخاطبان خواندنی می‌سازد.

کتاب «ذوالشهادتین امام» متن عاطفی در تجلیل از مقام مرحوم آیت الله مصباح نیست. این کتاب اثری تاریخی و مستند نگارانه است. این کتاب، اثری تاریخی و مستندنگارانه است به قصد مقابله با تحریف تاریخ و خدشه به چهره و جایگاه او. دوست و دشمن منصف در عیان و نهان می‌دانند که شخصیت او در طول دهه‌های متمادی تا چه میزان مورد ظلم حمله و بغض و غضب برخی قرار گرفت. این ظلمی بود که دشمنان او که در حقیقت دشمنان و مخالفان اندیشه اصیل انقلاب اسلامی بودند، هم به ایمان و اخلاق خودشان روا داشتند و هم به انقلاب و سهمگین‌تر از همه به معرفت دینی و اندیشه اسلامی؛ بی‌خبر و بی‌اعتنا به این حقیقت که «ان الله یدافع عن الذین آمنو».

کتاب «ذوالشهادتین امام» کوششی است برای نشان دادن دغدغه‌ها، مبانی، نگرش‌ها، بصیرت‌ها، پیش‌بینی‌ها و نیز سابقه انقلابی و مبارزاتی آیت‌الله محمد تقی مصباح یزدی براساس گزارشی بی‌واسطه و مستند از زبان خود او.

در بخشی از این کتاب آمده است: «آیت الله مصباح در مورد جو و شرایط جامع در دوران شکل گیری سازمان مجاهدین می‌گوید: «مدتی یک رکودی در مبارزات پیدا شد، خفقان شدید و دیگر فعالیت‌های علنی و سخنرانی و اینها خیلی به سختی انجام می‌گرفت. خیلی‌ها تبعید شدند، زندان رفتند به یک جو خفقان عجیبی حاکم شد. در این فضا بعضی به فکر افتادند که دیگر مبارزات سیاسی فایده‌ای ندارد و دیگر کاری نمی‌شود کرد؛ حتی مثلاً یک نشریه هم بخواهند منتشر کنند با هزار زحمت و مخفیانه، این هم به آسانی میسر نیست و اما تصور آن جو که اصلاً برای ما حالا برای دیگران که در آن جوان نبودند خیلی مشکل است. زمانی بود که یک ماشین تایپ کسی می‌خواست در بازار بخرد باید با اجازه ساواک باشد.»

«ذوالشهادتین امام»؛ برش‌هایی از خاطرات و روایت‌های تاریخی مرحوم آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی اثر محمدحسن روزی‌طلب در 456 صفحه و قطع رقعی توسط انتشارات شهید کاظمی به چاپ سوم رسید.

علاقه‌مندان برای مشاهده و تهیه این کتاب می‌توانند با ورود به سامانه من و کتاب manvaketab.com و همچنین از طریق ارسال نام کتاب به سامانه پیام کوتاه 3000141441 کتاب را تهیه کنند.

انتهای پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari