کانادا راه های مختلفی را برای دریافت ویزای کار به نیروی کار متخصص خارجی و کارآفرینان که به دنبال کار راه اندازی بیزنس در این کشور هستند، ارائه می دهد. یکی از این مسیرها به نام ویزای ict کانادا  (ثبت شرکت در کانادا  یا انتقال شرکت به کانادا)  و به انگلیسی :

 Intra Company Transfer Canada (ICT Work Permit)

معروف است. همانطور که از نام آن پیداست این برنامه برای افرادی است که برای کار در شعبه کانادایی بیزینس شرکت مادر، شرکت تابعه یا وابسته آن منتقل می شوند. افرادیکه از طریق ویزای ICT کانادا، وارد بازار کار این کشور می شوند، ملزم به داشتن مجوز ارزیابی تأثیر بازار کار (LMIA) از اداره کار و استخدامی کانادا نیستند یعنی مجوزهای کار صادر شده تحت این برنامه از نیاز به داشتن LMIA معاف هستند.

این مجوز (LMIA) که توسط کارفرمایان کانادایی بایستی اخذ شود، به دولت فدرال کانادا نشان می دهد که استخدام یک نیروی کار خارجی تأثیر منفی بر بازار کار کانادایی ها نخواهد داشت. اخذ این مجوز می تواند زمان بر و هزینه بر باشد، بنابراین شرکت ها تمایل دارند بدون نیاز به آن، مستقیما اقدام به استخدام نیروی کار خارجی کنند.

الزامات اصلی برنامه ویزای ICT

ماهیت کاری نیروی کار متخصص خارجی در کانادا باید “مدیریتی، اجرایی یا شامل دانش تخصصی” در نظر گرفته شود تا فرد را واجد شرایط این برنامه کند. کانادا این نوع مشاغل را به دو زیر شاخه اصلی تقسیم می کند:

 • مدیران ارشد: کارکنانی که تمام یا بخشی از شرکت را مدیریت می کنند و نیز بر کار سایر مدیران و کارمندان نظارت یا کنترل دارند.
 • مدیران عملیاتی: کارکنانی که عملکرد خاصی را مدیریت می کنند که برای دستیابی به اهداف شرکت حیاتی است اما لزوماً کارمندان را مدیریت نمی کنند.

پست های مدیریتی آنهایی هستند که مسئولیت آنها در درجه اول هدایت مدیریت کل شرکت یا واحدی از سازمان میباشد. این پست های سازمانی، مستلزم داشتن دانش تخصصی هستند یعنی دانش پیشرفته ای از محصولات، خدمات، فرآیندها و رویه های شرکت دارند.

شرایط اخذ ویزای ICT کانادا برای کارکنانی که قصد انتقال به شعبه کانادایی شرکت مادر دارند:

 • کارمند مورد نظر در حال حاضر در یک شرکت مادر خارجی مشغول به کار بوده و قصد انتقال به شعبه کانادا دارد.
 • این کارمند دارای رابطه واجد شرایطی با شرکت مادر است که در حال حاضر در آن مشغول به کار می باشد.
 • شعبه کانادایی که بطور قانونی و مستمر فعالیت قصد استخدام ایشان را دارد.
 • دارای تجربه کاری (حداقل یک سال از سه سال گذشته) در پست مشابه ای که در حال حاضر در شرکت مادر کار می کند، داشته باشند.

برخی استثناها در مورد تجربه کاری وجود دارد. این استثناها عبارتند از:

 • اگر کارمند به‌جای کار تمام‌وقت بصورت پاره‌وقت کار کرده باشد، اداره مهاجرت ممکن است عوامل دیگری مانند سال‌های تجربه کاری با شرکت خارجی، شباهت موقعیت شغلی فعلی با موقعیت شغلی در کانادا، میزان تجربه کار پاره وقت و اینکه آیا علائمی وجود دارد که شرکت به دنبال سوء استفاده از اخذ ویزای کار ICT کانادا باشد را لحاظ نماید.
 • اگر بیزینس خارجی اخیراً خریداری یا ادغام شده باشد، لازم نیست کارمند به مدت یک سال در شرکت خارجی کار کرده باشد، مشروط بر اینکه کارمند در طول دوره قبلی حداقل یک سال از سه سال گذشته را در یکی از شرکت های تابعه آن کار کرده باشد. شرکت جانشین باید نشان دهد که منافع، تعهدات، دارایی‌ها و بدهی‌های شرکت اصلی را پذیرفته است و به همان نوع بیزینس اصلی ادامه می‌دهد.

 

شرایط ویزای کار ICT کانادا برای شرکتهایی که قصد انتقال به کانادا دارند

 • شرکت خارجی متقاضی مجوز کار تحت برنامه ویزای کار ICT کانادا باید یک شرکت مادر، تابعه، شعبه یا رابطه وابسته با یک شرکت کانادایی داشته باشد.
 • شرکت کانادایی که میزبان کارمند خارجی است به جای داشتن یک مکان فیزیکی در کانادا باید در این کشورعملیاتی باشد. شرکت کانادایی و شرکت خارجی در حال حاضر باید با هم بیزینس کنند. (ارائه مستمر کالا و خدمات به یکدیگر)

52

شرایط ویزای ICT برای شرکت های استارتاپ

برنامه ویزای ict کانادا دارای الزامات مختلفی برای مشاغل خارجی است که هدف آنها آوردن کارکنان کلیدی به این کشور برای ایجاد یک بیزینس استارت آپی جدید در کانادا است. داوطلبان موفق برای راه اندازی بیزینس در کانادا، مجوز کار موقت یک ساله دریافت می کنند.

این مجوزها را در صورتیکه شرکت خارجی رابطه واجد شرایطی با یک بیزینس کانادایی داشته باشد و فعالانه به تجارت در داخل کشور ادامه دهد، می توان تمدید کرد.

ویزای کار ICT برای استارتاپ هایی صادر می شود که می توانند توانایی خود را برای داشتن بیزینس فعال در کانادا نشان دهند که شامل موارد زیر است:

 • مدارکی ارائه دهید که نشان دهد شرکت می تواند از نظر مالی هزینه های شروع عملیات، از جمله توانایی پرداخت حقوق به کارکنان را اثبات کند.
 • بیزینس پلن واقعی و کامل تهیه کنید که برنامه های کارکنان را برای عملیات جدید و انجام بیزینس در کانادا مشخص می کند.
 • ارائه مدرکی مبنی بر اینکه یک مکان فیزیکی در کانادا تهیه شده یا اینکه شرکت در حال تهیه سازی یک فضای فیزیکی است.
 • نشان دهید که شرکت به اندازه کافی بزرگ است که از وظایف مدیران یا مدیرانی که به کانادا منتقل می کند پشتیبانی کند.
 • نشان دهید که شرکت انتظار بیزینس فعال دارد و اینکه مدیریت کانادایی به طور مؤثر کارهایی را که در داخل کشور انجام می شود هدایت می کند.

 

مسیرهای تبدیل ویزای کار به اقامت دائم کانادا

گزینه های مهاجرتی زیادی برای نیروی کار ماهر وجود دارد که برخی از آنها مانند اکسپرس اینتری و برنامه های ویزای کارآفرینی به ویژه برای متخصصان فناوری اطلاعات و ارتباطات طراحی شده اند.

53

قبل از اینکه برای ویزای ICT کانادا درخواست دهید، باید اطلاعات دقیقی در مورد شرایط و مدارک لازم برای اخذ ویزای داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد الزامات ورود به کانادا به عنوان یک نیروی کار ماهر، می توانید با شرکت حقوقی آرنیکا ویزا تماس بگیرید تا خدمات با کیفیت مهاجرت به کانادا را دریافت کنید.پایان رپرتاژ آگهی

source

توسط