به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، «براساس یک داستان واقعی»؛ این نوشته در ابتدای فیلم‌ها واجد یک ویژگی مهم یعنی جلب توجه دوچندان مخاطب است. آثار زیادی توسط سینماگران ایرانی براساس یا با الهام از اتقاقات واقعی ساخته شده که خیلی از آنها مورد توجه قرار گرفته‌اند. در تازه‌ترین مثال می‌توان به محصول در دست ساخت سازمان اوج اشاره کرد: فیلم «قرارگاه سری» اثر دانش اقباشاوی که به طور مشترک با بنیاد سینمایی فارابی ساخته می‌شود.

اوج علاوه بر این فیلم، سراغ چند اتفاق واقعی دیگر نیز رفته است. محصولات قبلی چه تأثیری در آشنایی مخاطب با وقایع مغفول و نیز چهره‌های شاخص داشتند و آثار جدید دست روی چه موضوعاتی گذاشته‌اند؟ فیلم سینمایی «قرارگاه سری» سراغ بخشی از زندگی یکی از فرماندهان شاخص دوران دفاع مقدس یعنی سردار علی هاشمی رفته است.

نام شهید هاشمی با اتفاقات مهمی گره خورده که یکی از آنها شناسایی و طرح‌ریزی عملیات خیبر در قرارگاه سری نصرت است. نام این قرارگاه به دلیل شناساسایی بیش از 420 نقطه در ایران و عراق، زبانزد است و از جمله آدرس‌های مهم برای اثبات فرماندهی دقیق شهید هاشمی محسوب می‌شود. فیلم سینمایی «قرارگاه سری» به کارگردانی دانش اقباشاوی می‌تواند مخاطبان را با چهره این فرمانده شهید و نیز ماجرایی مهم آشنا سازد.

فیلم «پرویز خان»

دیگر سوژه واقعی که سازمان اوج دست روی آن گذاشته، روایت بخش‌هایی از زندگی زنده یاد پرویز دهداری است. علی ثقفی برهه‌ای از زندگی مرد اخلاق فوتبال ایران را در قالب فیلم سینمایی «پرویز خان» برجسته کرده و نقش اصلی را به سعید پورصمیمی سپرده است. نمایش این فیلم زمینه آشنایی بیشتر مخاطب با گوشه‌ای از زندگی حرفه‌ای مرحوم دهداری و نیز برهه‌ای از تاریخ معاصر ورزش ایران را فراهم می‌کند.

فیلم «مجنون»

رشادت رزم‌آوران لشگر 17 علی بن ابی طالب (ع) در جزیره مجنون و عملیات بزرگ خیبر سوژه‌ای بکر است که دستمایه مهدی شامحمدی برای روایت آن در قالب فیلم سینمایی «مجنون» شده. این عملیات با فرماندهی شهیدان مهدی و مجید زین‌الدین به سرانجام رسید و فیلم به طور مشخص رشادت این دو را نیز قاب گرفته است.

فیلم «خدای جنگ»

حسین دارابی که با ساخت «مصلحت» و «هناس» کارگردانی جسور و علاقمند به سوژه‌های ملتهب لقب گرفته، در سومین دورخیز سینمایی خود سراغ یک موضوع مهم دیگر رفته. فیلم جدید او «خدای جنگ» نام دارد و اطلاعات منتشر شده درباره آن کلی است: «روایتی حساس از یک اتفاق واقعی و مهمِ معاصر» . پیشینه کارگردان نشانه‌ای آشکار است که با فیلمی پر سر و صدا مواجه خواهیم بود. ضمن اینکه داستان واقعی آن امکانی است برای ورق خوردن یک بخش گفته نشده تاریخ. همین‌جا یادآور شویم که «مصلحت» نیز از محصولات اوج است که به خاطر روایت زندگی یک شخصیت با نفوذ در ابتدای انقلاب و بازتاب موضوعی حساسیت برانگیز، سه سال در توقیف بود.

فیلم «سرهنگ ثریا»

ماجرای گروهک منافقین بارها در فیلم و سریال‌ها مورد اشاره قرار گرفته بود. با این حال لیلی عاج با ساخت فیلم سینمایی «سرهنگ ثریا» وجهی دیگر از فعالیت این گروهک را محور درام قرار داد که دستان آن برخاسته از واقعیت است. این فیلم به پادگان اشرف نزدیک شد و استحاله آدم‌ها را به تصویر کشید. بعد از نمایش «سرهنگ ثریا» خیلی‌ها پی بردند که گروهک منافقین چطور فطرت انسانی را نشانه رفته. وانگهی، ماجرای حضور خانواده‌ها پشت کمپ اشرف در عراق، سوژه‌ای خاص و قابل توجه است که فیلم ، مخاطبان را با آن آشنا کرد.

فیلم «غریب»

زندگی شهید محمد بروجردی سرشار از اتفاقات دراماتیک است که بخشی از آن توسط محمدحسین لطیفی در فیلم «غریب» بازنمایی شد. نمایش فیلم زمینه آشنایی مخاطب با وجوه متفاوت فرماندهی مسیح کردستان را فراهم کرد. از آن سو به فعالیت گروهک‌های تجزیه طلب پرداخت و به شکل مصداقی نشان داد چه جنایت‌هایی در سال های ابتدایی انقلاب مرتکب شده‌اند. «غریب» را می‌توان یک فیلم زندگینامه ای و تبیینی دانست.

فیلم تنگه ابوقریب

تا پیش از ساخته شدن فیلم تنگه «ابوقریب» توسط بهرام توکلی، کمتر کسی از رشادت‌های گردان عمار در روز‌های پایانی جنگ تحمیلی اطلاع داشت. حتی رسانه‌های رسمی نام این تنگه را با رسم الخط نادرست می‌نوشتند و همین گویای مغفول ماندن یک اتفاق مهم در تاریخ دفاع مقدس است. کاری که فیلم «تنگه ابوقریب» انجام داد، از این جهت اهمیت دارد که دست به غبارروبی زد و حالا ذهن مخاطب با شنیدن اسم این تنگه، به سمت جان فشانی رزمنده‌های ایرانی می‌رود.

فیلم 23 نفر

مهدی جعفری با ساخت فیلم «23 نفر» راوی زندگی نوجوانان ایرانی شد که در اسارت نیروهای بعث، کاری سترگ انجام دادند. این فیلم اقتباسی است از کتاب «آن بیست و سه نفر» نوشته‌ احمد یوسف زاده. اتفاق مهم اما با ساخت فیلم رقم خورد و به معرفی و بیشتر دیده شدن داستان این نوجوانان کمک کرد. روایت زندگی ملاصالح قاری، مترجم صدام که سال ها به جرم خیانت به ایران در زندان بود هم اتفاق ویژه «23 نفر» است. فیلم چهره‌ای دلنشین از ملاصالح قاری به تصویر کشید و بار دیگر قدرت و معجزه سینما یادآور شد.

انتهای پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari