به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، مولوی اسحاق مدنی رئیس شورای مجمع تقریب مذاهب اسلامی در همایش بین المللی حاج قاسم از منظر بزرگان ادیان و مذاهب که به صورت مجازی از طریق شبکه اینترنتی سفیر برگزار شد، با اشاره به آیه ای از قرآن گفت: خداوند می فرماید «إِنَّ الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمنُ وُدًّا»؛ قطعاً کسانى که ایمان آورده و اعمال صالح انجام داده‏ اند ، به زودى [ خداى ] رحمان براى آنان [ در دل‏ها ] محبتى قرار خواهد داد. آیه ای که تلاوت شد، در حقیقت برای کسانی که است که مردم آنها را دوست دارند و محبت آنها در دل مردم جا می‌افتد.

وی افزود: خداوند علت این دوست داشتن مردم را در این آیه در دو ویژگی ایمان و عمل صالح معرفی می‌کند. ما این محبت را چه در مراسم تشییع ایشان و مراسم های بزرگداشت ایشان مشاهده کردیم. این امر نتیجۀ ایمان بالای او و اعمال صالح اوست. برخی طوری هستند که خداوند هم در دنیا و هم در آخرت برایشان ثمراتی ذخیره می‌کند. شما وقتی عمل برخی انسان هایی که محبتشان در دل مردم نفوذ کرده، می‌بینید، شاهد خواهید بود که فوق العاده از دیگران برترند و یک خصوصیت های خاص خودشان را دارند.

مولوی مدنی ادامه داد: فیلم هایی که انسان از شهید حاج قاسم در میدان نبرد می‌بینید و نماز و تضرعی که از او مشاهده می کند و یا گاهی اوقات عطوفتی که نسبت به کودکان دارد، می بیند، بسیار خاص است. ایشان با محبت و با شفقت و مهربانی خاصی که نسبت به آن کودکان دارند، سبب می‌شود آن کودکان احساس کنند این آدم، بسیار دوست داشتنی است. وقتی با خانواده های شهدا به ویژه فرزندان شهدا صحبت می‌کند، بچه ها در آغوش ایشان احساس شادی می‌کنند و آرامش می گیرند. این نوع عمل، تفسیرش این است که همه  انسان ها او را دوست دارند هرچند از نزدیک او را ندیده باشند.

رئیس شورای مجمع تقریب مذاهب اسلامی یکی از اعمال برجستۀ شهید حاج قاسم را روحیۀ تواضع بالای ایشان در جایگاه فرماندهی با رتبۀ بالا دانست و گفت: ایشان با وجود رتبۀ بالای نظامی در فرماندهی سپاه قدس و قبل از آن، در فرماندهی مناطق مختلف کشور، حداکثر تواضع را نشان می داد. عموماً فرماندهان نظامی در قبال اطرافیان خود تواضع به خرج نمی دهند. یک برخورد خاصی دارند که نه توهینی برای طرف مقابل حساب می‌شود و نه ضعف، اما ایشان در عین اینکه در جایگاه بالایی قرار داشت در نهایت تواضع بود.

مولوی مدنی ضمن بیان خاطراتی از شهید حاج قاسم گفت: یک سخنرانی در زاهدان برای شهدای ترور داشتم. ایشان نیز حضور داشتند. سردار با بزرگواری که داشت، صحبت ناقص مرا تحسین کرد. وقتی صحبتم تمام شد، با اینکه فاصله ای بین من و مردم بود و ایشان بین مردم حضور داشتند، از آنجا برخاستند و نزد من در جایگاه آمدند و گفتند آمدم از شما تشکر کنم. کدام شخص بزرگواری است که در یک سطح بالای لشکری قرار داشته باشد و بعد برای تشکر از جای خود برخیزد و اینچنین تواضع کند، آن هم در حضور عده ای از فرماندهانی که تحت فرمان ایشان هستند؟ در ملاقاتی که با ایشان در دفترشان داشتم، سردار نه تنها به پایم برخاست بلکه جلوی در برای استقبالم آمد. از محبت و شجاعت بلوچ ها و مهمان نوازی و غیرت آنها بسیار صحبت کرد. همیشه با احترام با اطرافیان سخن می گفت.

وی افزود: برخوردهایی که با مردم داشت سبب شد حتی امروز در دنیای خارج از اسلام هم محبتش در دل مردم جای گیرد. اما دشمنان اسلام و ایران، همین قدر که مردم نسبت به سردار سلیمانی محبت دارند، به همان میزان از ایشان تنفر دارند و از اینجاست که می فهمیم یقیناً رفتار سردار مطابق این آیه بود که «أَشِدَّاءُ عَلَى الْکُفَّارِ رُحَماءُ بَیْنَهُم»؛ نسبت به کفار برخورد شدید داشت و نسبت به خودی ها در نهایت ترحم بود.

انتهای پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari