به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، ماجرای پخش مسابقات فوتبال همیشه مورد بحث رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر بوده است. چرا اساساً باید «پخش زنده» در انحصار سازمان صداوسیما باشد؟ از امروز صبح هم نامه‌ای به صورت رسمی از سمت «ساترا» – سازمان تنظیم و مقررات صوت و تصویر فراگیر- در فضای‌مجازی منتشر شده که حاوی این نکته است؛ «نظر به اینکه حقوق پخش تلویزیونی رویدادهای جام ملت‌های آسیا 2023 در محدوده مرزهای جغرافیایی ایران به طور انحصاری به سازمان صداوسیما واگذار شده لطفاً از پخش این بازی‌ها (زنده یا تولیدی) به هر نحو جلوگیری به عمل آید.»

این نامه دوباره موضوع رفتار انحصاری سازمان صداوسیما را بر سر زبان‌ها آورد و حتی در فضای مجازی دلیل اینکه رسانه ملّی حق پخش بازی‌های فوتبال را خریده است مورد پرسش واقع شد.

گفت‌وگو با حسین زارعی مدیر کل صدور مجوز ساترا چند نکته را روشن کرد؛ اولاً ماجرای حق پخش زنده بازی‌های فوتبال جام ملت های آسیا به دلیل انحصارگری رسانه ملی نیست و بنابر قانون، حق پخش زنده تلویزیونی با صداوسیماست و ثانیاً حق پخش تلویزیونی را سازمان صداوسیما بنابر قرارداد قطعی خریده است و از طریق اختصاص قاب آی فریم به سکوهای دارای مجوز از ساترا عملاً یک نوع امکان حمایت از سکوهای دارای مجوز را هم فراهم کرده است.

زارعی مدیرکل صدور مجوز ساترا درباره ماجرای نامه‌نگاری با مدیران رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر در فضای‌مجازی به خبرنگار تسنیم گفت: این اتفاق جدیدی نیست و روالی بوده که از قبل هم اتفاق می‌افتاد. یعنی در جریان بازی‌های جام‌جهانی، آسیایی و پارالمپیک هم این نامه‌نگاری انجام می‌شد. هر وقت سازمان صداوسیما پخش تلویزیونی مسابقات ورزشی را خریداری می‌کند ما اعلام می‌کنیم این‌ها در انحصار سازمان صداوسیماست و اگر رسانه‌ای تمایل به پخش زنده دارد طبق قانون از طریق معاونت فضای‌مجازی صداوسیما و آی‌پی‌تی‌وی‌های طرف قرارداد یا هماهنگی با ساتر‌ا برای دریافت آی فریم شبکه های سیما می‌تواند درخواست پخش زنده کند.

وی افزود: بنابر مصوبه قطعی شورای عالی انقلاب فرهنگی پخش زنده در انحصار سازمان صداوسیماست. لذا چنانچه رسانه‌ای درخواست پخش زنده دارد باید از طریق صداوسیما و معاونت فضای مجازی و قرارداد با آی‌پی‌تی‌وی‌های مورد توافق سازمان قرارداد خود را منعقد کند و یا از ساترا درخواست دریافت آی فریم پخش زنده شبکه های سیما را داشته باشد. بنابراین اتفاق جدیدی نیفتاده است. ما هم به رسانه‌ها ابلاغ کردیم حق پخش این بازی‌ها توسط سازمان صدا و سیما خریداری شده و در اختیار صداوسیماست اما ساترا به عنوان یک حمایت امکان پخش زنده را از طریق اختصاص قاب آی فریم فراهم کرده است.

این مقام مسئول در سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر به حمایت ساترا از رسانه‌ها اشاره کرد و گفت: از آنجایی‌که ما همواره به دنبال حمایت از رسانه‌ها و سکوهای نمایشی هستیم تا محتوای این رسانه‌ها را تقویت کنیم تا بتوانند مخاطبان‌شان را بیشتر کنند با موافقت رئیس سازمان صداوسیما، آی‌فرم‌ بازی‌های آسیایی جام‌ملت‌ها به صورت رایگان در اختیار رسانه‌های متقاضی دارای مجوز از ساترا قرار میدهیم.

وی افزود: در جام‌جهانی و چند رویداد دیگر این رویه اتفاق افتاد و مخاطبانی هم از سکوهای نمایشی، مسابقات ورزشی را دنبال کردند و برخی از مخاطبان پلتفرم‌های ورزشی، فوتبال و سایر ورزش‌ها را زنده از سکوها دنبال می‌کنند و هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد. اما بعضاً برخی به دنبال آن‌اند که بگویند همه‌چیز در صداوسیما انحصاری است که این‌ها واقعیت ندارد همه‌چیز بنابر قانون پیش می‌رود و هیچ انحصاری در کار نیست. 

زارعی در خصوص حق پخش تلویزیونی، تأکید کرد: قراردادِ حق پخش تلویزیونی موجود است و مشکلی از این جهت وجود ندارد. ما مبنای‌مان حمایت از رسانه‌هاست و به این خاطر آی‌فرم پخش زنده تلویزیونی را به صورت رایگان در اختیارشان قرار می‌دهیم. حتی کارهای تولیدی که زنده هم نیستند را هم می‌توانند با پیگیری و موافقت شورای واگذاری در اختیار بگیرند و از آنها هم استفاده کنند. 

وی در خصوص پخش اینترنتی مسابقات این توضیح را داد که فعلاً «آپارات» به عنوان یکی از سکوهای نمایشی پیگیری کرده تا بتواند مجوز لازم را اخذ کند و مسابقات را از این طریق بتواند پخش کند. 

انتهای پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari