به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ رمان «دلی که نداشتی» نوشته فاطمه سلیمانی ازندریانی حاصل طبع آزمایی این نویسنده در قالب داستان اجتماعی است. ازندریانی که پیش از این برای مخاطبان خود با داستان‌های تاریخی با تم مذهبی و نگارش زندگی نامه‌های شهدا شناخته شده بود، در این اثر خود روایتی بلند از زندگی دختری روایت کرده است که طلاق وی از پسر عمویش که تازه با هم عقد کرده بودند برای وی شرایط زیستی پیچیده و تازه‌ای را شکل داده است.

ارغوان قهرمان این داستان که خود دختری مستقل و در عین حال دارای خصوصیات عمومی و باورهای عرفی دختران جوان است.  به دنبال اتفاق طلاق در زندگی‌اش سعی دارد تا با بهره‌گیری از روابط، احساسات و گفتگو با پیرامونیانش به تعریف تازه‌ و نرمال‌تری از زندگی دست پیدا کند.

رمان «دلی که نداشتی» از نثری ساده و خوش خوان بهره می‌برد. دغدغه نویسنده در نگارش داستان نه طبع آزمایی فرمی که منعقد کردن نگاه ویژه‌‌ای است که او به تحول درونی در سیر زندگی یک دختر جوان دارد.

داستان او به نثری ساده و سرشار از دیالوگ روایت شده است و بار بسیاری از صحنه آرایی‌ها را در کنار شخصیت پردازی همین زبان ساده برداشته است. گفتگوهای کوتاه و در عین حال تاثیرگذار نویسنده در بخش بخش رمان که سعی کرده زندگی و رویدادهای جاری و حال و نیز مسیر در پیش روی قهرمان را در ذهن مخاطب به شکلی تاثیرگذار حک کند.

یکی دیگر از نکات قابل توجه درباره این کتاب استفاده ظریف نویسنده از المان‌‌های اسارت و نیز زیارت در کتاب برای نمایش تاثیر و تاثر این مفاهیم بر زندگی شخصی است. در این زمینه رمان با استفاده و تصویرسازی از زیارت امام رضا (ع) در بخش ابتدایی و نیز سفر معنوی پیاده‌روی اربعین در بخش پایانی بهره برده و نمادهای دیگری مانند جاده مرزی به سمت کربلا و نیز طلوع خورشید در این مسیر را دستمایه خلق محتواهایی جذاب و در عین حال تاثیرگذار کرده است به طوری که مخاطب بدون اینکه به طور مستقیم خود را در درون یک متن یا داستان بلند با تم مذهبی ببیند از داشته‌ها و باورهای معنوی موجود در پیرنگ متن خود را سرشار می‌یابد.

«دلی که نداشتی» با توجه به سابقه فعالیت سلیمانی در حیطه داستان نویسی دینی و نیز اجتماعی یک گام بلند در مسیر فعالیت‌های ادبی اوست و بدون شک مخاطبان او را با یک نویسنده هوشیار و خوش قلم و به دور از حواشی و دارای فکر و اندیشه برای گفتگو با خود ربرو می‌کند.

الهام اشرفی نویسنده در ویدئویی به معرفی این کتاب پرداخته است،‌ او در این ویدئو می‌گوید:  «دلی که نداشتی از طرح جلد زیبایی بهره می‌برد‌، داستان دختری را روایت می‌کند که بسیار ملموس است و می‌تواند هر یک از ما مخاطبان باشد. شخصیتی ملموس که در نزدیک ما زیست می‌کند. برخلاف رمان‌های دیگر شخصیت‌هایش ادا در نمی‌آورند،‌ برآمده از جامعه هستند. عشق در این رمان بستری است تنها برای اینکه یک شخصیت و خانواده و نوعی از زندگی سنتی شهری را به ما معرفی کند.

رمان تکنیکی است،‌ از تعدد شخصیت‌ها بهره برده است و نویسنده از هیچ کدوم از شخصیت‌ها غافل نشده است. »

 

.

 

انتهای پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari