به گزارش خبرگزاری تسنیم، جشنواره فرهنگی بلوط ششمین دوره خود را پنجشنبه 21 دی 1402 در سالن فردوسی دانشگاه تهران و با استقبال علاقه‌مندان به فرهنگ و هنر قوم لُر برگزار کرد.

در این برنامه سه گروه موسیقی از مناطق لرنشین به اجرای برنامه پرداختند. مهدی امیریان از استان کهگیلویه و بویر احمد، محسن جلیل آزاد از چهارمحال بختیاری و گروه موسیقی هانای با خوانندگی بردیا مهر آرا؛ سه گروهی بودند که هر یک، بخش‌هایی از موسیقی مردمان لُر را روایت کردند.

در بخش‌هایی از این مراسم روشن سلیمانی و سالم پوراحمد اشعار عاشقانه و حماسیِ لری را روایت کردند.

موسیقی ,

همچنین در این مراسم چند تن از مفاخر قوم لُر مورد تجلیل قرار گرفتند که اسامی و حوزه فعالیت آنها به این شرح است:

سعید انصاریان ( اقدمات عملی در بازآوری جنگل های زاگرس با کاشت گسترده و مراقبت پیوسته از بلوط)، دکتر رضا جباری(فوق تخصص جراحی مغز و اعصاب و انجام حداقل 20 عمل رایگان در هر ماه برای لرتباران نیازمند)، علی فروتن(بازیگر سینما و تئاتر)، فاطمه گودرزی(بازیگر سینما و تئاتر)، آزیتا ترکاشوند(بازیگر سینما و تئاتر)، سوگل طهماسبی(بازیگر سینما و تئاتر)، علیرضا استکی(سرمربی تیم ملی بوکس)، مهندس محمد حسین علیمرادیان، مسعود عبدی، مهندس محمد چگینی، اردشیر صالح پور، علی رضا اوسیوند بازیگر سینما و تلویزیون.

موسیقی ,

تنها سخنران این برنامه دکتر سید حمید پورمحمدی گل‌سفیدی معاون وقت امور اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور بود. او در صحبت‌هایش به قدمت قوم لر و افتخاراتی که این قوم بزرگ در ایران داشته و نیز از بلوط و استفاده از نماد آن در برخی پول‌های دنیا به دلیل توجه ویژه به این درخت ارزشمند و نماد ایستادگی و مقاومت اشاره کرد.

جشنواره‌هایی مانند جشنواره فرهنگی بلوط با هدف ایجاد و ارتقاء حس زیبای فرهنگی، فرصتی است برای حفظ و حراست از تاریخ، سنت‌ها، مراسم و فرهنگ اقوام و بستری برای اقوام مختلف است تا با یکدیگر آشنا شوند و ارتباطات فرهنگی و اجتماعی و هویت ملی خود را تقویت کنند و از تنوع فرهنگی و اجتماعی کشور خود بهره ببرند.

انتهای پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari