به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، آیین اختتامیه نهمین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای فجر با حضور وزیر فرهنگ از دقایقی پیش در تالار وحدت آغاز شد. در این مراسم قرار است از برگزیدگان جشنواره در بخش‌های سرمایه گذاری، سبک‌های بازی و دستاوردها تقدیر شده و جایزه بهترین بازی سال نیز اهدا شود.

در این مراسم، علاوه بر محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی و فن آوری ریاست جمهوری و برخی از مسئولان فرهنگی حضور دارند.

هنر محصول فرهنگ است

دهقانی فیروزآبادی در این آیین اختتامیه گفت: دو مخلوق وجود دارند که تمام دستاوردهای بشر برای این دو است؛ علم در سایه عقل و فرهنگ در سایه جان و روح؛ همه آنچه که ارزش انسانی محسوب می‌شوند، ارزش علم یا فرهنگ هستند.

وی ادامه داد: زمانی که علم  وارد میدان می‌شود فناوری ایجاد می‌کند؛ فناوری علمی است که کاربردی شده و زمانی که فرهنگ به عرصه عمل بیاید هنر را ایجاد می‌کند. بنابراین می‌توان گفت هنر محصول فرهنگ است و به همین دلیل هنرها در میان همه ملت‌ها متفاوت هستند. وقتی فناوری با اقتصاد عجین می‌شود شرکت دانش‌بنیان ایجاد می‌شود.

 بازی ها نقش مهمی را در زمینه اقتصاد فرهنگ و هنر ایفا می‌کنند

اسماعیلی در بخش دیگری از این مراسم گفت: بازی روزی تصور می شد به سن های پایین اختصاص دارد، اما امروز به عنوان راهی برای حل مسائل استفاده می‌شود. در جشنواره بازی‌های جدی شاهد رقابت هایی بودیم که نتیجه آن حل بسیاری از مشکلات اجرایی با استفاده از فناوری‌های نوین در این حوزه است.

وی ادامه داد: باید به اقتصاد فرهنگ و هنر توجه کنیم، بازی ها نقش مهمی را در این حوزه ایفا می‌کنند. اکثر کشور‌ها در حال توسعه حوزه بازی سازی هستند. در گذر زمان یک بازی در حوزه‌های مختلف زندگی رسوخ می‌کند و اثر گذاری بالایی دارد.

محمد امین حاجی هاشمی، مدیر عامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای نیز در حاشیه آیین اختتامیه نهمین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای فجر گفت: جشنواره با حضور 216 اثر در بخش اصلی برگزار شد و در بخش جانبی سرمایه گذاری نیز 54 تیم در این جشنواره شرکت کرده بودند.

کدام بازی‌ها برگزیده شدند؟

دیپلم افتخار بهترین بازی خانواده محور به بازی «سرآشپز» تعلق گرفت. 

بازی «فرمانده مقاومت نبرد آمرلی» توانست غزل زرین بهترین بازی از نگاه مردمی را کسب کند. 

از پردیس سرگرمی پیله، استودیوی بازی سازی میدوپیا و شرکت اندیشه پردازان آمولای و شرکت سرگرمی پیله بعنوان برگزیدگان جشنواره در بخش‌ سرمایه ‌گذاری تقدیر شد.

بازی «سرضرب یک» (استودیو میدوپیا) دیپلم افتخار سبک مسابقه ای را کسب کرد.

بازی «چیکو» (شرکت هوگو) دیپلم افتخار بازی سبک پازل را کسب کرد. بازی «فانوس» (شرکت فطرس)، «لومیناریا» و «تسخیرگران» (استودیو باباردو) غزال زرین بهترین بازی سبک پازل را گرفتند.

بازی «شهربانو» نیز توانست دیپلم افتخار سبک کلمه‌ای و اطلاعات عمومی را کسب کند.

غزال زرین بهترین بازی سبک تیراندازی  به بازی «مقاومت نبرد آمرلی» تعلق گرفت.

بازی «مدیر دفتر» توانست دیپلم افتخار بهترین بازی سبک تفننی را کسب کند.

غزال زرین بهترین بازی سبک اکشن ماجرایی به بازی «سفیر عشق» ( شرکت منادیان) تعلق گرفت.

بازی «کوکه مبارزان کمپانی» توانست غزال زرین سبک اکشن را به دست آورد.

انتهای پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari