به گزارش خبرگزاری تسنیم، ایرج طباطبایی درباره این سازخانه گفت: در موسیقی و سازسازی همواره تا حد ممکن از تکرار پرهیز کرده‌ام، چون در ساخت ساز یک سری مختصات فنی و استانداردها را بایستی در نظر گرفت.
ولی از لحاظ فرم همیشه دوست داشتم سازهایم مشابه یکدیگر نباشند و یک بخشی از ساز در عین تناسب و زیبایی با دیگری تفاوت داشته است. در طول 24 سال تجربه سازسازی، در پی تنوع در الگوی سازها به ویژه تنبک بوده و هستم. این نمایشگاه نمونه و دستاورد قسمتی از فعالیت‌هایم در این سال‌هاست که به آن‌ها دسترسی داشتم.

طباطبایی نوازنده تنبک و سازنده  ساز، دارنده درجه 1هنری و سرپرست کارگاه سازسازی پژوهشکده هنرهای سنتی میراث فرهنگی، سازسازی را از سال 1377 در سازمان میراث فرهنگی  زیرنظر استادانی همچون بیاض امیرعطایی، حسین قلمی و محمود قربانعلی فرا گرفته است. ساخت قیچک، تنبک، سه تار، رباب، قیچک وارون (با اقتباس از ساز قیچک) در اندازه‌های آلتو و باس و سوپرانو و همچنین پژوهش در مورد سازهای موسیقی سنتی از دیگر فعالیت‌های این هنرمند است.
وی آشنایی با موسیقی به ویژه ساز تنبک را مرهون پدر است. طباطبایی نوازندگی تمبک را از سال 1361 نزد استاد محمود فرهمند، بهمن رجبی و استاد محمد اخوان دنبال کرد و در طول فعالیت‌های حرفه‌ای خود با استادان برجسته موسیقی کشور از جمله جواد ضرابیان، حسین علیزاده، ملیحه سعیدی، رضا شفیعیان، جواد بطحایی، مصطفی پیوست، فریدون ناصری، اسماعیل تهرانی و… همکاری داشته است.

طباطبایی همچنین کنسرت‌هایی را به همراه گروه‌های مختلف موسیقی در کشورهای ژاپن، آذربایجان و اتریش برگزار کرده است. وی سابقه تدریس تنبک در هنرستان موسیقی ملی، مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد،  نیاوران و آموزشگاه‌های موسیقی را دارد.

این نوازنده تاکنون آلبوم‌های موسیقی «از فراغ تا صبح» شامل دونوازی تمبک و سنتور، «طلوع غم»، «همکاری با ارکستر»، «قصه آفاق» شامل دونوازی با تار و با حضور خواننده و همچنین آلبوم «غم تنهایی» شامل دونوازی تمبک و سنتور را روانه بازار کرده است.

طباطبایی همچنین در سازمان میراث فرهنگی به هنرجویان سازسازی در کارگاه هنرهای سنتی آموزش می‌دهد و در سال 1395 نیز در همین سازمان نخستین نمایشگاه ساز خود را با  نمایش ساز تنبک برگزار کرد.

  نمایشگاه سازخانه  28 دی ماه آغاز شد  و به مدت یک هفته از ساعت 10 تا 17 در گالری کاخ سعدآباد برای بازدید علاقه‌مندان ادامه دارد.

انتهای پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari