به گزارش خبرگزاری تسنیم، تیپ 9 بدر تشکلى از نیروهاى مجاهد و ارتشیان عراقى است که از شروع جنگ تحمیلى و یا در طول آن با مهاجرت یا پناهده شدن به ایران، در کنار نیروهاى سپاه پاسداران شروع به فعالیت کرده‌اند. این نیروها عموما در عراق افسر و درجه‌دار بوده‌اند. بیشتر افراد کادر تیپ نیز از نیروهاى عراقى مى‌باشند. این تیپ ابتدا در قالب گردان‌هاى “شهید صدر” به وجود آمد و در کنار نیروهاى خودى در عملیات بدر حضور شایسته داشت. پس از آن نیز در چند عملیات در هور ‌از جمله عملیات قدس و عاشوراى 4 شرکت کرد و موفقیت‌هایى را نیز به دست آورد، سپس با ادغام در نیروهاى “قرارگاه رمضان” ‌همکارى خود را با این قرارگاه آغاز کرد.

این تیپ به استعداد سه گردان از نیروهاى مجاهد عراقى و یک گردان از اسیران داوطلب، در مجموع با 650 نیرو در عملیات کربلاى 2 شرکت کرد. آنچه براى اولین بار در طول جنگ در این عملیات انجام شد، حضور یک گردان از اسیران داوطلب شامل سربازان، درجه‌داران و افسران عراقى بود.

همچنین نیروهای تیپ 9 بدر در عملیات‌ مرصاد نیز نقش بسزایی را از خود نشان دادند.پس از سقوط صدام حسین و ظهور داعش،  نیروهای  تیپ 9 بدر در خط مقدم مبارزه با داعش ایستادند و از جان و مال و سرزمین خود دفاع کردند.

 به مناسبت سالروز شهادت سردار سرلشکر شهید اسماعیل دقایقی فرمانده لشکر 9 بدر صوتی را برای اولین بار بشنوید که او درباره ضرورت تشکیل تیپ 9 بدر سخن گفته است.

در این صوت می‌شنویم:

 

.

 

«اینها [مجاهدین عراقی] در عملیات کربلای ٢ هم شد ١٥ شهید دادند نزدیک ٣ و چندتا مجروح دادند ٣ ـ٤ تا مجروح دادند. در جنگ به بهترین وضعی جنگیدند. مردانه جنگیدند، فرمانده‌شان سرهنگ ابواحمد مجروح شد. آن تشکل با آن وضعیت، خوب این الان معطل چی هستیم؟ اگر ما نتوانیم تا یک ماه و نیم دیگر حداکثر، حداکثر تا دو ماه دیگر، یک تیپ از اینها متشکل کنیم ما ضرر کردیم. ما یک موقعیت را از دست دادیم من این را هر جا برسم می‌گویم.»

انتهای پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari