به گزارش خبرنگار دین خبرگزاری تسنیم، آیین افتتاحیۀ سومین مجموعه جشنواره‌های امامت و مهدویت دانشگاه‌های آزاد سراسر کشور با حضور محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، مدیران و معاونان و نیز جمعی از رؤسای دانشگاه آزاد سراسر کشور در مجتمع فرهنگی در مرکز همایش‌های شهدای سلامت مشهد مقدس برگزار شد.

دکتر محمدمهدی طهرانچی در این مراسم گفت: اساساً دانشگاه با ورود به ایران با بنیان‌گذاری غلط دین‌ستیزی و تقلید علمی راه‌اندازی شد. دانشگاه سه ساحت دارد: ساحت نخست فرهنگ، ساحت دوم علم و سوم فناوری و دال مرکزی هر سه ساحت، تربیت قوه عاقله است.

کار فرهنگی در دانشگاه کجا جانمایی شده است؟

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: ما در دانشگاه می‌دانیم که چگونه در علم عمل کنیم، انتخاب واحد، شروع کلاس‌ها و امتحانات جزو آن است، اما فرهنگ چطور است؟ قاعده کار فرهنگی چیست؟ اگر فرهنگ ساحتی از ساحت دانشگاه است، جای آن کجاست؟ سال تحصیلی چطور باید به فرهنگ آراسته شود؟ فرهنگ، ارزش‌آفرین است و دال مرکزی می‌خواهد، کجا باید به‌دنبال کار فرهنگی بود و حول چه محوری باشد؟

پیامبر(ص) اجر خود را مودت به عترتش خواست

وی اضافه کرد: در غرب می‌گویند کار فرهنگی برای انسجام اجتماعی و ارتقاست، ما باید این انسجام را کجا بیابیم؟ غیر از این است که پیامبر(ص) تنها پیامبری است که برای خود اجر خواسته و آن اجر، یکپارچگی اجتماعی حول مودت عترت است؟

طهرانچی با تأکید بر اینکه نصرت ائمه(ع) نماد شیعه است، گفت: این نصرت یعنی در غم آنها غمگین و محزون و در شادی‌شان شاد باشیم.

اهل‌بیت(ع) محور هدایت در زمین هستند

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: وظیفه ما شیعیان چیست؟ آدم علیه السلام وقتی از بهشت رانده شد، به پنج تن آل‌عبا متوسل شد. محور هدایت در زمین، ائمه اطهار(ع) هستند. ما باید به خود ببالیم که ما هم در این انتخاب بوده‌ایم، چراکه شیعه نماد ائمه را دارد، شادی‌اش به شادی آنها و غم و حزنش در ماتم و حزن آنهاست.

وی با تأکید بر اینکه فرهنگ، نیازمند جریان‌سازی، گفتمان‌سازی و شبکه‌سازی، نهادسازی، نمادسازی و رفتارسازی است، گفت: برای جریان‌سازی تا زمانی که شعار نداشته باشیم، به شعور نمی‌رسیم، چراکه جوان امروز شعار و شعف می‌خواهد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با طرح این سؤال که بذل مال و نفس دانشگاه آزاد اسلامی برای امامت و مهدویت کجاست، اضافه کرد: برگزاری جشنواره امامت و مهدویت، جزئی از حرکت متنی امامت و مهدویت است که از سوی دانشگاه آزاد اسلامی دنبال می‌شود.

علم و فناوری باید حول فرهنگ امامت و مهدویت باشد

طهرانچی گفت: جریان‌سازی امامت و مهدویت که در متن آن انقلاب اسلامی است، در فاصله سیزده رجب تا نیمه شعبان انجام می‌شود؛ با همایش‌ها و نشست‌های این‌چنینی جریان فرهنگی در دانشگاه ایجاد و تقویت می‌شود. چه‌چیز بالاتر از اینکه نشان افتخار برگزاری این جشنواره برای دانشگاه آزاد اسلامی باشد؛ چراکه علم و فناوری باید حول فرهنگ امامت و مهدویت باشد، این‌چنین فرهنگ انقلابی توسعه می‌یابد.

انتهای پیام/+

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari