به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، شامگاه روز گذشته در  ادامه سفر رسمی آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی به کشور ترکیه دو سند همکاری فرهنگی میان دو کشور با حضور روسای جمهور و برخی مقامات دو کشور به امضاء رسید.

به این ترتیب با امضاء‌این تفاهم‌نامه‌‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و ترکیه، راه را برای گسترش بیش از پیش روابط دوستانه بین دو کشور هموارتر کردند.

از این رو با توجه به اخبار رسمی منتشر شده تفاهم اول در حوزه رسانه‌ای و تفاهم دیگر با وزیر فرهنگ و گردشگری بود که بر اساس آن، سال 2025 سال ارتباطات فرهنگی ایران و ترکیه نام گرفت.

از بزرگداشت مشترک برای مولوی تا بازگشت به مرزهای ایران فرهنگی

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از امضاء‌ تفاهم‌نامه‌های فرهنگی گفت: جمهوری اسلامی ایران و ترکیه دو همسایه قدیمی با تاریخ و مفاخر فرهنگی مشترک هستند که مورد احترام و تکریم هر دو ملت است و این امر بهانه تعمیق  تعاملات و رفت و آمد دو کشور است.

اسماعیلی همچنین افزود: در جریان سفر ریاست محترم جمهور به کشور ترکیه دو تفاهم نامه مهم را با ترکیه  به امضا رسانیدم که یکی تفاهم‌نامه جامع همکاری‌های رسانه‌ای بین دو کشور است.

به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اتفاق مهم دیگری که در طول این سفر رخ داد امضاء  تفاهم نامه ارتباطات فرهنگی بود که سال 2025 را سال فرهنگی  ایران و ترکیه اعلام کردیم.

اسماعیلی همچنین تصریح کرد: با توجه به ارتباط ناشران و بطور کلی صنعت نشر میان دو کشور از ترکیه برای حضور ویژه در نمایشگاه کتاب سال 2025 دعوت شد.

وزیر ارشاد با اشاره به اهمیت تولید مشترک فیلم‌های سینمایی و سریال‌ها گفت: ساخت فیلم‌های مشترک توسط هنرمندان ایرانی و ترکیه‌ای پیوند راسخ فرهنگی بین دو کشور را نشان خواهد داد. 

وی تاکید کرد: مرزهای سیاسی با مرزهای فرهنگی فرق دارد و ایران فرهنگی بسیار گسترده‌تر است که این نشانه عظمت فرهنگی ایران است.

اسماعیلی در پایان گفت: قرار است در تهران برنامه ویژه‌ای برای مولوی داشته باشیم و سال 2024 نیز در ترکیه سال مولانا بوده است و بنا شد همکاری خود در این زمینه را هم افرایش دهیم.

وزارت فرهنگ و ارشاد , محمدمهدی اسماعیلی , وزیر ارشاد , کشور ترکیه , فرهنگ و هنر , دیپلماسی فرهنگی ,

این درحالی است که محمدمهدی اسماعیلی،  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، دیروز چهارشنبه چهارم بهمن ماه پیش از عزیمت به کشور ترکیه اظهار داشت: در این سفر چند تفاهم‌نامه مهم همکاری را با کشور ترکیه امضا خواهیم کرد و مقدمات یک جهش بزرگی فرهنگی و ارتباطات فرهنگی بین دو کشور فراهم می‌شود.

وزیر ارشاد گفت: در حوزه فعالیت‌های فرهنگی، رسانه‌ای، هنری و سینمایی اقدامات مهمی در این سفر صورت خواهد گرفت.

اسماعیلی همچنین تصریح کرد: سال 2024 شاهد اتفاقات مهمی در حوزه فرهنگی و ارتقای فعالیت‌های فرهنگی بین دو کشور ایران و ترکیه خواهیم بود.

انتهای پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari