به گزارش خبرنگار دین خبرگزاری تسنیم، آیین افتتاحیۀ سومین مجموعه جشنواره های امامت و مهدویتِ دانشگاه های آزاد سراسر کشور با حضور محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، مدیران و معاونان و نیز جمعی از رؤسای دانشگاه آزاد سراسر کشور در مجتمع فرهنگی در مرکز همایش های شهدای سلامت مشهد مقدس برگزار شد.

دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در این مراسم گفت: اساساً دانشگاه با ورود به ایران با بنیان گذاری غلط دین ستیزی و تقلید علمی راه اندازی شد. دانشگاه سه ساحت دارد: ساحت نخست فرهنگ، ساحت دوم علم و سوم فناوری و دال مرکزی هر سه ساحت، تربیت قوه عاقله است.

کار فرهنگی در دانشگاه کجا جانمایی شده است؟

وی افزود: ما در دانشگاه می دانیم که چگونه در علم عمل کنیم، انتخاب واحد، شروع کلاس ها و امتحانات جز آن است اما فرهنگ چطور است؟ قاعده کار فرهنگی چیست؟ اگر فرهنگ ساحتی از ساحت دانشگاه است، جای آن کجا است؟ سال تحصیلی چطور باید به فرهنگ آراسته شود؟ فرهنگ، ارزش آفرین است و دال مرکزی می خواهد، کجا باید به دنبال کار فرهنگی بود و حول چه محوری باشد؟

پیامبر (ص) اجر خود را مودت به عترتش خواست

طهرانچی اضافه کرد: در غرب می گویند کار فرهنگی برای انسجام اجتماعی و ارتقاست، ما باید این انسجام را کجا بیابیم؟ غیر از این است که پیامبر(ص) تنها پیامبری است که برای خود اجر خواسته و آن اجر، یکپارچگی اجتماعی حول مودت عترت است.

امام زمان (عج) ,

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با طرح این سؤال که بذل مال و نفس دانشگاه آزاد اسلامی برای امامت و مهدویت کجاست، اضافه کرد: برگزاری جشنواره امامت و مهدویت، جزئی از حرکت متنی امامت و مهدویت است که از سوی دانشگاه آزاد اسلامی دنبال می شود.

جعفری: جشنواره امامت و مهدویت، جشنوارۀ دلدادگی به دلخوشان است

سید جواد جعفری مدیرعامل مؤسسه امامت و مهدویت دانشگاه آزاد اسلامی در این مراسم ضمن بیان سیاست تشکیل این جشنواره گفت: جناب مولوی در بیتی می گوید «مهر پاکان در میان جان نشان * دل مده الّا به مهر دلخوشان.» این بیان مولوی به نوعی تفسیر آیه69 نساء می تواند باشد، منظور از دلخوشان، انبیاء، صدیقان، شهدا و صالحین است، همان‌ها که وقتی به تعبیر همین آیه از خدا و رسولش اطاعت کنیم، خداوند ما را در معیت آنها که با تعبیر «أْنعَمَ اللَّهُ عَلَیْهِمْ» از آنان یاد کرده، قرار می دهد. «وَ مَنْ یُطِعِاللَّهَ وَ الرَّسُولَ فَأُولئِکَ مَعَ الَّذِینَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَیْهِمْمِنَ النَّبِیِّینَ وَ الصِّدِّیقِینَ وَ الشُّهَداءِ وَ الصَّالِحِین »؛ و کسانی که خدا و پیامبر را اطاعت کنند، همنشین کسانی خواهند بود که خدا به آنان نعمت داده است، از پیامبران و صدّیقان و شهدا و صالحان. این چهار گروه به تعبیر قرآن، رفیقان نیکویی هستند، همچنان که در انتهای آیه فرمود «حَسُنَ أُولئِكَ رَفِیقاً». این مسئله به قدری اهمیت دارد که هر روز در 5 نوبت چندین بار در سوره حمد از آنان یاد می کنیم و از خداوند می خواهیم بین ما و آنها پیوند دهد و به جمع آنها وارد کند. «إهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقِیمَ‌، صِراطَ الَّذِینَ أَنْعَمْتَ عَلَیْهِمْ…». یعنی خدایا ما را به صراط المستقیم هدایت کن، صراط کسانی که به آنان نعمت دادی. این نعمت یافتگان طبق حدیث، همان افرادی اند که در آیۀ69 سورۀ نساء از آنان یاد شده است.

 

امام زمان (عج) ,

وی افزود: از دیگر سو امام باقر علیه‌السلام فرمود «إِنَّا إِذَا ذُكِرْنَا ذُكِرَ اللَّهُ»؛ یعنی هرگاه ما یاد شویم، خدا یاد شده است. بنابراین این جشنواره را باید از این دریچه نگاه کنیم که از جوار حرم امام رضا علیه‌السلام، بر محور اهل بیت و در ماه رجب و در سالروز ولادت امیر مؤمنان علیه‌السلام آغاز شده و تا روز ولادت امام عصر عجل الله تعالی فرجه در نیمه شعبان ادامه دارد.  پس این جشنواره بر پایه «مودت فِی القُربی» و به تَبع آن، بر پایۀ یاد خدا شکل گرفته است. این جشنواره، جشنواره دلدادگی به دلخوشان است.

42 واحد دانشگاهی با 52 برنامه

جعفری می گوید این رویکرد در دانشگاه آزاد را باید از برکات رویش و زایش سند تحول دانشگاه آزاد دانست که با رهنمودهای رهبر و با ابتکار دکتر طهرانچی که منجر به تأسیس بنیاد فرهنگی هنری امامت و مهدویت و به دنبال آن، شکل گیری جشنواره امامت و مهدویت شد.  این جشنواره به سرعت رشد کرد؛ چرا که ریشه در اعماق وجود انسانها و ولایتمداران داشت. همزمان با این جشنواره از فردا 42 واحد دانشگاهی با 52 برنامه با گسترۀ استانی، ملی و بین المللی کار خودش را آغاز می کند و به مدت 45 روز این برنامه ها تا نیمه شعبان ادامه دارد. افتتاحیۀ سالانه اش در جوار حرم امام رضا علیه‌السلام و اختتامیۀ آن در جوار بارگاه حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها است. شروع و پایان آن با عنایت آن بزرگواران انجام می شود. بخش اول این جشنواره هیئت امنا و هیئت مؤسس است که در رأس ایشان دکتر سروری مجد قائم مقام دانشگاه آزاد قرار دارند و بعد رؤسای دانشگاه های آزاد کشور و معاونان فرهنگی دانشگاه آزاد این مجموعه را شکل می دهند.

دبیر جشنوارۀ امامت و مهدویت راه اندازی بخش دانش آموزی را از دستاوردهای خوب این دوره از جشنواره برشمرد و گفت: اتفاق جدیدی که در این دور از جشنواره افتاد، در نظر گرفتن بخش دانش آموزی بود که با دستور دکتر طهرانچی شکل گرفت. در این باره دکتر نادی معاون تربیتی دانشگاه آزاد همکاری خوبی داشتند و باا تدابیر خود توانستند انقلابی در حوزه دانش آموزی ایجاد کنند؛ به این ترتیب، تحول اساسی در حوزۀ سماء در بخش امامت و مهدویت ایجاد شد. ایشان 6 قرارگاه در 6 استان تشکیل دادند و 31 استان را مأمور کردند با این قرارگاه هماهنگ شوند. در نهایت اینکه تولیداتی این بچه های مدارس ساعتها جای تماشا دارد.  

شریفانی: برای معارف عترت جلسات ترویجی و تبیین داشته باشیم

حجت الاسلام شریفانی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی در ادامۀ این مراسم گفت:دانشگاه آزاد اسلامی مفتخر به اهتمام به مسئله امامت است. برای اینکه ارزش و اهمیت این جشنواره تبیین شود، باید پای حدیث امام هادی علیه‌السلام بنشینیم. دو زیارت از ایشان داریم که یکی زیارت جامعه کبیره و دیگر زیارت غدیر است.

وی دربارۀ رسالت مؤسسۀ امامت و مهدویت گفت: وظیفه مؤسسه امامت چیست؟ در امر امامت طبق قرآن، «و أَمَّا بِنِعْمَةِ رَبِّكَ فَحَدِّثْ»؛ یعنی نعمت پروردگات را حدیث کن که اهل بیت علیهم السلام بزرگترین نعمت خدا هستند و در این راستا جلسات ترویجی و تبیینی داشته باشیم. امر امامت نزد خداوند بسیار فاخر و ارزشمند است که دامنۀ آن تا قیامت تداوم دارد.

بر پایه این گزارش، شعرخوانی استاد حسینخانی از شعرای آیینی و اجرای گروه سرود زهراییون اهواز از جمله برنامه های این مراسم بود.

در انتهای این مراسم از 4 تن از خادمان برگزیدۀ فرهنگ مهدویت تجلیل شد. حجت الاسلام حسن خیری، رئیس دانشگاه آزاد قم، قباد میمنت آبادی، رئیس دانشگاه آزاد کردستان، کاظمی، رئیس دانشگاه آزاد خراسان شمال و مهدی منصوری، رئیس دانشگاه آزاد سمنان) از تجلیل شدگان خادمان فرهنگ مهدویت بودند. 

جهت آشنایی با اهداف، سیاست‌ها و برنامه های جشنوارۀ امامت و مهدویت از طریق اینجا اقدام کنید.  

امام زمان (عج) ,

انتهای پیام/ 

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari