به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ نشست خبری حامد علامتی رئیس کمیته کودک و نوجوان ستاد مرکزی دهه فجر امروز سه شنبه 10 بهمن در شورای هماهنگی تبلیغات استان تهران برگزار شد.

علامتی در این نشست در سخنانی با اشاره به  کمیته کودک و نوجوان ستاد مرکزی دهه فجر گفت: این کمیته برنامه‌های کودک و نوجوان نهادهای مختلف را پوشش می‌دهد. نهادهای یاز جمله حوزه هنری،‌ کانون پرورش فکری،‌ شبکه پویا و…

وی ادامه داد: امروز کودک و نوجوان از اقشار مهم جامعه هستند که در ساختن آینده ایران نقش بسزایی دارند، امروز با نسلی مواجه هستیم که در زمان انقلاب و دفاع مقدس به دنیا نیامده بودند‌، بنابراین درکی از این دو رویداد ندارند،‌ طبیعتاً‌ برنامه  ریزی برای این قشر سخت است و ملزومات خاص خود را می‌طلبد. از طرفی کودکان ما نشان دادند، دل در گرو انقلاب دارند، نصف یا ثلث شهدای کرمان،‌ کودک و نوجوان بودند، این سند افتخار حوزه کودک در پایبندی به اسلام است.

علامتی تصریح کرد: برنامه‌ها با رویکردهای متفاوتی در حوزه کودک و نوجوان تدارک دیده شده‌اند‌، قطعاً از ابزار هنر برای حوزه کودک بهره خواهیم گرفت و در حوزه نوجوان نیز خود این نسل میزبان هستند و برنامه‌ها را اجرا می‌کنند.امسال ما از گروه‌های مردمی و حلقه‌های میانی استفاده کردیم، به جای تصدی‌گری دولت، تولی‌گری می‌کند و کارها و برنامه‌ها به صورت ‌مردمی اجرا می‌شود.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودک و نوجوان با اشاره به ویژگی مهم دهه فجر امسال گفت: دهه فجر امسال به دلیل شرایط و اتفاقات روز کشورمان ویژگی‌ها و ملاحظات خاصی  دارد‌،  اولاً‌ هم‌زمانی با مراسم چهلم شهدای حادثه‌ی تروریستی کرمان،‌ دوماً‌ بحث انتخابات پیش رو و سوماً‌ یادبود کودکان و شهدای جنگ غزه با رژیم غاصب صهیونیستی.

در ادامه برنامه‌های نهادهای مختلف در حوزه کودک و نوجوان برای دهه فجر به شرح ذیل اعلام شد:  

برنامه‌های موسسه فرهنگی منادی تربیت:

 • همکاری در اجرای طرح تجهیز کتابخانه‌های مدارس ابتدایی
 • همکاری با اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان در نمایشگاه «مدرسه انقلاب» و محصولات فرهنگی مربوطه
 • تولید نماهنگ سرود جمهوری اسلامی با محوریت کودکان زیر 6 سال
 • رادیو مجازی «یارستان، کودکستان»

برنامه‌های حوزه‌ی هنری کودک و نوجوان:

 • اجرای برنامه «قصه‌های خوب برای بچه های خوب» با محوریت قهرمان‌های ملی در مدارس ابتدایی
 • برگزاری کارگاه‌های باغ هنر ویزه‌ی نوجوانان
 • رویداد «یک صدا ایران» متناسب با موضوع‌های روز از جمله حادثه کرمان
 • رونمایی از رویداد «سفر قهرمان» بر مبنای مجموعه قصه قهرمانان

برنامه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان:

 • حضور تریلی سیار کانون در مناطق کم‌برخوردار و ارائه‌ی خدمات فرهنگی هنری و ادبی: در این برنامه که با عنوان پیک امید انجام می‌شود مربیان جهادگر و داوطلب کانون به همراه تریلی سیار در مناطق کم‌برخوردار حاضر شده و به اجرای انواع برنامه‌های فرهنگی مانند تئاتر، قصه‌گویی، شعرخوانی، کارگاه‌های هنری مانند کاردستی و …  برای کودکان و نوجوانان این مناطق می‌پردازند. همچنین در این برنامه کتاب و اقلام فرهنگی به کودکان و نوجوانان این مناطق اهدا می‌شود.
 • برنامه‌ این تریلی به مناسبت گرامیداشت پیروزی انقلاب اسلامی ایران به شرح ذیل است:

8 تا 11 بهمن جزیره‌ی قشم

12 تا 19 بهمن بندعباس

20 و 22 بهمن استان تهران (خیابان انقلاب مسیر راهپیمایی)

25 بهمن تا 11 اسفند استان سیستان و بلوچستان

3 تا 8 اسفند استان قم

8 تا 15 اسفند استان خوزستان

این برنامه علاوه بر اجرای کشوری به صورت استانی و با مربیان داوطلب و جهادگر استانها هم اجرا می‌شود.

 • برگزاری جشن‌های سراسری آغاز دهه‌ مبارک فجر

فضاسازی مناسب مراکز با استفاده از نمادهای انقلاب اسلامی و اجرای برنامه‌های شاد و مفرح برای کودکان و نوجوانان در کنار خانواده‌ها، از ویژگی‌های مهم این جشن‌ها در سراسر کشور است. همچنین نمایشگاه‌های ویژه شامل کتاب، دست‌سازه‌ها، متون ادبی، آثار فرهنگی کودکان و نوجوانان که با موضوع انقلاب اسلامی تولید شده است، در مراکز فرهنگی کانون برگزار خواهدشد.

 • حضور کودکان و نوجوانان در محله‌ جماران و بیت امام: مربیان کانون برای بچه‌ها به اجرای برنامه‌های فرهنگی هنری و ادبی (قصه‌گویی و روایتگری) می‌پردازند.
 • برگزاری اردوهای «راهیان پیشرفت» در سطح استان
  کانون پرورش فکری ,

این اردوها با هدف شناساندن و معرفی پیشرفت‌ها و دستاوردها دانشمندان و جهادگران کشور عزیزمان به کودکان و نوجوانان در ماه بهمن با عنوان «راهیان پیشرفت» انجام می‌شود. در این اردوها اعضا با یک یا چند دستاورد مهم که حاصل تلاش دانشمندان، جهادگران و دلسوزان کشورمان است، آشنا می‌شوند. بدون تردید معرفی این دستاوردها سبب امیدآفرینی و ارتقای عزت نفس در کودکان و نوجوانان خواهدشد.  پیروی دقیق از قوانین مربوط به برگزاری اردوها مطابق با شیوه‌نامه ارسال شده مورد تاکید است.

 • حضور پرشور در مراسم راهپیمایی 22 بهمن برگزاری ایستگاه‌های فرهنگی در مسیر راه‌پیماییو اجرای برنامه‌های فرهنگی هنری و ادبی، ویژه‌ی کودکان و نوجوانان شرکت‌کننده و خانواده‌هایشان همچنین اجرای سرود توسط اعضا، جمع‌خوانی سرودهای انقلابی و …  در تهران حضور 6 تماشاخانه سیار درمسیر راهپیمایی.
 • برگزاری اختتامیه‌  نهمین دوسالانه‌ی ملی هنرهای تجسمی ویژه‌ کودکان و نوجوانان سراسر کشور: فراخوان این برنامه در تاریخ 28/4/1402 به صورت ملی منتشر شده و کودکان و نوجوانان سراسر کشور در رشته‌های نقاشی، خوشنویسی، سفال و عکاسی به رقابت پرداختند. تعداد 4143 شرکت‌کننده در این رویداد حضور داشتند. تعداد برگزیدگان 95 نفر و شایسته‌ تقدیر تعداد 114 نفر هستند. اختتامیه و افتتاح نمایشگاه آثار برگزیده در 14 و 15 بهمن در استان همدان برگزار خواهدشد.
 • برگزاری اختتامیه جشنواره‌ی ملی از ایده تا اجرا : در این جشنواره مربیان ادبی کانون طرح‌های خلاق خود در اجرای کارگاه‌های ادبی (نوشتن خلاق، داستان و شعر) را از طریق فیلم برای دبیرخانه‌ این جشنواره که در استان سمنان مستقر است می فرستند. تاکنون 440 اثر به دبیرخانه رسیده است که 16 نفر از برگزیدگان در بخش‌های کارگاه نوشتن خلاق، مکاتبه‌ای، کارگاه‌‎های شعر و داستان، طرح‌های طنز و آزاد، طرح نو و بخش ویژه‌ی معلمان به مرحله‌ داوری و نهایی راه یافتند. در مراسم اختتامیه جشنواره «از ایده تا اجرا» برگزیدگان مورد تقدیر قرار خواهند گرفت. هدف این جشنواره نو‌اندیشی در ایده و اجرای فعالیت‌های ادبی و ترغیب مربیان برای خلق شیوه‌های نوین است.
 • طرح «هر کلاس، یک قفسه کتاب»

طرح «هر کلاس، یک قفسه کتاب» در حال حاضر و در قدم نخست در 10 استان کشور در حال اجرااست. در این طرح با تجهیز هر کلاس درس به یک کتابخانه کوچک و جذاب، با اولویت مناطق محروم و کم‌برخوردار به دسترس‌پذیری کتاب برای دانش‌آموزان سراسر کشور در بستری مناسب و فرهنگی اقدام می‌شود. این برنامه با هدف کمک به توسعه‌ی عدالت فرهنگی و آموزشی و نقش‌آفرینی کانون به عنوان نهاد متولی فرهنگ در حوزه کودک و نوجوان اجرا می‌شود. تاکنون تعداد 100 کلاس (مقطع ابتدایی) درس از 10 استان کشور انتخاب شده‌اند. کتاب­ها متناسب با گروه سنی دانش‌آموزان انتخاب و خریداری شده است. برای هر کتابخانه تعداد 2 تا 3 سرگرمی از بین سرگرمی‌های مورد تایید کانون در نظر گرفته شده است. به یاری خدا افتتاح این کتابخانه‌های کلاسی در دهه مبارک فجر در استان‌ها و مدارس منتخب انجام خواهدشد.

 • افتتاح مراکز فرهنگی‌هنری

گسترش و توسعه خدمات فرهنگی کانون در حوزه‌ی کودک و نوجوان از طریق افتتاح مراکز ثابت و سیار از اهداف مهم و سیاست‌های اجرایی کانون است که همواره مورد توجه مسئولان قرار دارد. دهه‌ی فجر امسال نیز فرصت مغتنمی است تا بهره‌برداری از مراکز فرهنگی در کنار سایر دستاوردهای دولت و ملت ایران، انجام شده و مراکز ثابت و سیار جدید به مجموعه مراکز کانون اضافه شوند. ضرورت دارد؛ بازتاب و پوشش خبری مناسب برای افتتاح مراکز در استان‌هایی که این برنامه را دارند مورد توجه قرار گیرد.

 • صندوق  انقلاب و برگزاری جشن تکلیف‌های سیاسی برای رای اولی‌ها:

 پیشنهاد می‌­شود در مراکز صندوقی نمادین با عنوان صندوق انقلاب، در دسترس اعضا قرارگیرد و اعضا بعد از روایت مربی درباره ارزش­ و آرمان­ها و رویدادهای انقلاب، که همچنین ظلمی این روزها به کودکان غزه می‌شود، دلنوشته­ها و یا پیام­های انقلابی خود را با موضوع کودکان غزه،اراده، پیشرفت، سازندگی و امید، درون صندون بیندازند.

 • پویش قصه­‌گویی با موضوع «خاطرات انقلاب»

ضمن برنامه‌ریزی اجرای فعالیت قصه‌گویی توسط مربیان و قصه‌گویان استان با موضوع اراده، پیشرفت و قصه­هاو شورآفرینی انقلابی در جشن‌های مرکز و استان، برگزاری «پویش خاطرات انقلاب» را با دعوت از پدرها‌، مادرها، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هایی که در شکل‌گیری انقلاب اسلامی یا کمک‌های مردمی و ماجرا‌های محله و… در زمان به بار نشستن این انقلاب جاویدان نقش داشته‌اند، پیشنهاد می‌شود. همچنین انتظار می‌رود با توجه به ظرفیت‌های استانی به ثبت این خاطرات به عنوان ادبیات شفاهی انقلاب در قالب فیلم یا کتاب و با انتشار در فضاهای مجازی به نشر آن‌ها همت گمارده شود.

 • گرامیداشت روز ملی فناوری فضایی:

همزمان با 14 بهمن ماه روز ملی فناوری فضایی، که در روز شمار دهه­ی فجر نیز به آن اشاره شده است؛ کلیه مراکز کانون در سراسر کشور می‌توانند به صورت همزمان ضمن فضاسازی مراکز متناسب با موضوع فضا و فضانوردی و همچنین اقداماتی که در قالب بسته پیشنهادی ارسال شده‌است به معرفی فناوری فضایی در جهان و ایران و معرفی پیشرفت‌ها و دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در این حوزه اقدام کنند و ضمن اجرای برنامه‌های فرهنگی، هنری و ادبی به «روایت پیشرفت ایران» در این حوزه بپردازند.

 • کاروان «پیک امید انقلاب»:

در این برنامه پیشنهاد می­شود، ماشین­های سیار روستایی و شهری روز 12 بهمن در حرکتی هماهنگ در سراسر کشور به روستاهای محروم و مناطق آسیب دیده حاشیه شهرها رفته و به اجرای برنامه­های مختلف فرهنگی و هنری بپردازند. در این حرکت که با اهدای هدایای فرهنگی همراه است مربیان جشن آغاز دهه فجر را با کودکان ونوجوانان برگزار می­‌کنند. در بخش پستی نیز همین جریان با ارسال هماهنگ بسته­‌های پستی کتاب رخ خواهد داد و درکنار آن هر مربی برای عضو­گیری جدید به یکی از روستا­هایا مناطق آسیب‌­دیده و محروم که تا کنون جزء اعضایش نبوده­‌اند خواهد رفت. بدون شک مشارکت سازمان‌های عضو ستاد دهه فجر در پیشبرد مثبت این حرکت موثر است.

 • غبارروبی مزار شهدا، دیدار با خانواده شهدا و جانبازان و ایثارگران و تجلیل از فرزندان آن‌ها:

تجلیل از فرزندان مدافع سلامت، مدافع حرم، شهدای مبارزه با آسیب‌های اجتماعی و یادمان شهدای کودک و نوجوان و… در برنامه­‌های اجرایی مراکز و ادارات کل استانی قرار گیرد.

 • برگزاری مراسم کاشت نهال به یاد و نام شهدای انقلاب اسلامی:در راستای مطالبه رئیس محترم جمهور و برنامه‌ی ایران سبز برنامه‌ کاشت نهال توسط اعضا و مربیان از برنامه‌های مهم این دهه است که به شکل خانوادگی و با همراهی والدین اعضا انجام خواهدشد.
 • پویش «خوانش کتاب»:

 این برنامه از جمله برنامه‌­های جاری استان‌­هاست که در حال حاضر در مراکز فرهنگی کانون در حال اجرا است. پیشنهاد می­شود این پویش با موضوع کتاب­‌های مرتبط با انقلاب اسلامی در 4 بخش ( 100ثانیه با کتاب، روی خط کتاب، برایم بخوان و مسابقه عکاسی) پیگیری و اجرا شود و اعضا آثار خود را به شکل ویژه در صفحه‌­های مجازی و صفحه استان در اپلیکیشن «شاد» انتشار دهند.

 • رونمایی تازه‌های نشر کانون

رونمایی از 6 اثر تازه چاپ شده از زنده‌یاد نادر ابراهیمی با حضور همسر ایشان در کتابخانه مرجع  کانون با حضور جمعی از هنرمندان، نویسندگان، شاعران، تصویرگران و اصحاب رسانه

 • کاشت نهال توسط مربیان و اعضا به همراه خانواده‌ها در راستای نهضت ایران سبز و دستور رئیس جمهور محترم
 • راه‌پیمایی خودرویی و حضور در محلجلوس امام خمینی (ره) (حضور بچه‌ها در کنار خانواده‌ها)
 • تولید سرودهای فاخر با موضوع انقلاب
 • معرفی شخصیت‌ها و وقایع تاثیرگذار در پیروزی انقلاب اسلامی
 • برگزاری نمایشگاه کتاب‌ با موضوعات مربوط به انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و شخصیت های مرتبط
 • برگزاری انواع پویش‌های فرهنگی با محوریت انقلاب، کودکان غزه، حادثه تروریستی کرمان، انتخابات و … موضوعاتی مانند «من انقلابی‌ام»، «کبوتر کوچه‌ی ما»، «طلوع 57» و …
 • اجرای برنامه‌های استانی در 31 استان بیش از 400 برنامه استانی و قریب به 4500  فعالیت و برنامه در 1000 مرکز فرهنگی هنری کانون .

انتهای پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari