به گزارش خبرگزاری تسنیم، اولین نمایشگاه قرآنی تایلند با حضور موک سلیمان و آری پن اوتراسین معاونان رئیس مجلس تایلند، ویپاپ پوم پراتیس معاون وزیر فرهنگ تایلند و علیرضا معاف معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افتتاح شد. این مراسم در محل مجموعه المیراث شهر بانکوک کشور تایلند و با حضور مقامات دو کشور افتتاح شد و رسماً آغاز به کار کرد.

معاون وزیر فرهنگ  تایلند در سخنرانی خود در مراسم افتتاحیه، فرهنگ ایران را فرهنگی غنی توصیف کرد که طی شکوفایی دو هزار ساله خود همچنان این سنت های غنی فرهنگی و مذهبی توسط مردم ایران در سبک زندگی آنان حفظ شده است.

معاون وزیر فرهنگ تایلند حضور در مراسم افتتاحیه آثار قرآنی را باعث سرور و افتخار خود دانست و افزود: پس از سال 1955 و  شروع روابط دیپلماتیک ایران و تایلند همکاری های گسترده ای در ابعاد مختلف بین دو کشور و مقامات بلند پایه شکل گرفته است و وزارت فرهنگ تایلند به اهمیت قرآن به عنوان مهمترین کتاب مسلمانان پی برده است و از این رو ”موزه میراث فرهنگی اسلامی و مرکز آموزش قرآن” را در مقابل مدرسه سامانمیت ویتتایا در استان ناراتیوات تأسیس کرده ایم که این موزه میراث فرهنگی اسلامی و مرکز قرآن آموزی به زودی  منبع بزرگ فرهنگی  برای مطالعه قرآن خواهد بود و این مکان به میراثی فرهنگی اسلامی در تقویت سطح آگاهی مردم استان های مرز جنوبی مبدل خواهد شد.

ویپات پوم پراتیس  در ادامه افزود: نمایشگاه حاضر که تلفیقی از هنر معاصر قرآنی-ایرانی است، کمک شایان توجهی به ارتقای سطح مبادلات فرهنگی – اسلامی و روابط دیپلماتیک دو کشور می‌کند و زمینه های همکاری بیشتری را فراهم می‌سازد.  

معاون وزیر فرهنگ تایلند برپایی اولین نمایشگاه قرآنی ایران در تایلند را موجب تقویت افق  فرهنگ محلی، جذب گردشگری فرهنگی – هنری و همچنین فرصتی برای هنرمندان تایلندی دانست تا سطح همکاری ها و هنر اسلامی خود را در صحنه بین المللی تقویت کنند.

وی در انتها برگزاری این نمایشگاه را فرصتی مغتنم برای تقویت هر چه بیشتر روابط فرهنگی طولانی مدت برای دو کشور شمرد و از برگزار کنندگان آن علی الخصوص همتای ایرانی خود علیرضا معاف تشکر کرد.

گفتنی است این نمایشگاه با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تایلند و با حضور علیرضا معاف، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و هیات همراه از 5 تا 11 فوریه(16 تا 22 بهمن) در مجموعه المیراث بانکوک برگزار می‌شود.

 

انتهای پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari