به گزارش خبرگزاری تسنیم، شماره چهارم مجله خردورزی ویژه بهمن ماه 1402 با تیتر اصلی «حصار تنانگی، لیبرالیسم چگونه زنان را محدود می‌کند؟» به مدیرمسئولی رفیع‌الدین اسماعیلی، سردبیری مجید رحیمی، مدیریت هنری عرفان‌خلیلی‌فر و به همراه طرح جلدی از آرش فروغی منتشر شد.

خردورزی در این شماره تلاش کرده است به مسائل و چالش‌های جامعه‌ی زنان از دریچه‌‌های مختلف ذیل نه پرونده و با حضور بیش از صد استاد و پژوهشگر فرهیخته از دریچه هنر، جامعه، اقتصاد و فرهنگ به مسئله زنان بپردازد.

چهارمین شماره از مجله خردورزی همراه با آثار و گفتگوهایی از نجف لک‌زایی، علیرضا پیروزمند، فرانک اف. فورستنبرگ، امید علی مسعودی، محمدتقی کرمی، محمد مهدی فتوره‌چی، لیلا وصالی، سهیل اسعد، شریف لکزایی، سمیرا خطیب زاده،  نصیر عابدینی محسن ردادی، محمد رضا کدخدایی، سمیه حاجی اسماعیلی، زینب تاجیک و… است.

در بخشی از متن سرمقاله با عنوان «زنانی که نباید شناخته شوند» می‌خوانیم:
«جامعه‌ای که دغدغۀ مسائل زنان دارد، اما در نظام معماری، حریم خصوصی زن را ارج نمی‌نهد؛ نظام شغلی آن بیش از هشت ساعت توان مادر را طی تجملاتِ ملال‌آوری در بسترهایی غیر از جایگاه مادری هدر می‌دهد؛ هیجانات زنانه را در جایگاه‌هایی همانند نمایش خانگی و فضای مجازی می‌سوزاند و دغدغة مادران یک جامعه را در عمل‌های زیبایی، رژیم‌های لاغری و… خلاصه می‌کند، ظالم به اهداف والای انسانیت است، اما در قالب و ظاهر مسائل زنان به بیان دیگر، بسیاری از چالش‌ها، گره‌های ذهنی و مسائل موجود در جامعة فراگیر زنان، اسیر کژ کردارهای مفهومی گشته‌اند که بنای اعتبار زدایی، تردیدافکنی و تشکیک در نیازمندی‌ها و استعدادهای عظیم انسانی دارند.

در این شماره از فصلنامۀ علوم اجتماعی خردورزی، باهدف تبیین چالش‌های فردی و اجتماعی زنان در جهان امروز، به بررسی مسائلی مانند: بازنمایی بدن و کالا شدگی جنسی، شبکۀ مسائل مرتبط با پوشش زنان، مردوارگی و جنسیت‌زدایی، خود تحقیری جنسی-جنسیتی، استقلال‌طلبی، خانواده‌زدایی، معنویت زدایی و تقدس‌زدایی از هویت زن و در پایان به بررسی ویژگی‌های شخصیتی، عرفانی و اخلاقی بانو پروین اعتصامی، پرداخته‌ایم.»

مجله خردورزی پس از انتشار چهارده پیش‌شماره به‌ صورت دیجیتال، مجوز چاپ مجله گرفت. از شماره پانزدهم این مجله به صورت چاپی منتشر شد که از سوی مسئولان شماره اول نام گرفت.  علاقه مندان می‌توانند شماره چهارم مجله خردورزی را  با واریز مبلغ 150 هزار تومان و ارسال رایگان از طریق  شماره کارت 6221068800011741 به‌نام شناخت‌پژوهان رسانه پیش خرید و رسیدن آن را به شماره  09368296517 در تلگرام یا ایتا ارسال کنند.

انتهای پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari