Wp Header Logo 49.png

به گزارش «مبلغ»، این پرده تاریخی که قدمت آن به دوران اعلام خلافت از سوی سلطان سلیم می‌رسد، قدمتی بیش از ۵ قرن دارد و در مسجد جامع بورسا ترکیه نگهداری می‌شد. در این عملیات مرمت، منگوله‌هایی که پیش‌تر ادعا می‌شد، مورد سرقت قرار گرفته، نیز مرمت و درجای خود دوباره دوخته شده است.

لونت اینان، متخصص پارچه‌های تاریخی مسئولیت مرمت پرده کعبه را بر عهده داشته است. پوشش مذکور پس از مرمت دوباره در موزه اختصاصی مسجد جامع بورسا به نمایش درآمده است.

پرده تاریخی کعبه در مسجد جامع بورسا ترکیه مرمت شد + عکس

شانلی با بیان اینکه این منگوله‌ها به دلیل فرسودگی بافت پارچه از آن جدا شده بود، گفت: ما این منگوله‌ها را جداگانه نگهداری می‌کردیم و به دنبال متخصصی بودیم تا بتواند عملیات مرمت را به شکل مناسب انجام دهد و امروز پس از مرمت این پرده تاریخی، با تمامی اجزا به نمایش درآمده است.

لونت اینان، متخصص نساجی و مرمت پارچه‌های تاریخی افزود: در بافت این پرده از تکنیک‌های مختلفی از جمله زردوزی و سیم‌دوزی بهره برده شده است.

پرده تاریخی کعبه در مسجد جامع بورسا ترکیه مرمت شد + عکس

اینان با بیان اینکه رنگ قرمز پارچه‌های مخملی به مرور زمان می‌ریزد گفت: ما برای مدت طولانی روی مرمت این پرده کار کردیم و در این راه از تکنیک لیزری بهره بردیم، چرا که رشته‌های نقره بکار گرفته شده در این پارچه اکنون بسیار فرسوده و سست شده است. این تکنیک برای آثار نادر تاریخی استفاده می‌شود و در موزه واتیکان نیز از آن بهره برده شده است. این تکنیک برای تشخیص رنگ‌ها بکار گرفته می‌شود و به تاروپود پارچه هیچ آسیبی نمی‌رساند.

پرده تاریخی کعبه در مسجد جامع بورسا ترکیه مرمت شد + عکس

منبع: ایکنا

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari