آیت الله اختری: جشنواره «انأ من الحسین»، روایتگر حرف خاص مردم جهان درباره امام حسین (ع) است – فرهنگی خبری

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نشست خبری جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری «انأ من الحسین» با حضور آیت الله اختری و اهالی رسانه برگزار شد. 

آیت الله اختری در این نشست خبری سخنرانی کرد و در مقدمه صحبت‌های خود گفت: این افتخار را داریم که با برنامه فرهنگی دینی بین‌الملی دیگر، گامی را در معرفی مکتب ارزشمند و متعالی اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام برداریم.

وی با اشاره به عید بزرگ نیمه شعبان و ظهور فرج حضرت مهدی به عنوان یکی از مهمترین آموزه های دینی گفت: انتظار ظهور حضرت حجت و نیاز جامعه بشری به یک مصلح بزرگ و الهی، موضوع بسیار مهمی است و امروز بهتر از سال‌های قبل این نیاز را درک می‌کنیم. جنگ‌هایی که در منطقه جریان دارد، چالش‌های فراروی کشورها در برابر قدرت‌های امپریالیستی و گسترش مفاسد اخلاقی در دنیا به وضوح نشان می‌دهد که نیاز بسیار زیادی به ظهور منجی داریم و برای نجات بشریت باید کسی پیدا بشود و کاری بکند.

آیت الله اختری با اشاره به برگزاری جشنواره «انأ من الحسین» گفت: در جامعه اسلامی ظرفیت‌های خاصی وجود دارد که در هیچ یک از مکاتب دیگر وجود ندارد. توجه به این ظرفیت‌ها موضوع بسیار مهمی است. باید قدم‌هایی در این زمینه برداریم و برگزاری این رویداد فرهنگی هنری قدمی در همین راستا است. ما به عنوان پیروان اهل بیت باید از این ظرفیت‌ها به خوبی استفاده کنیم. یکی از ظرفیت‌ها، مناسبت‌های دینی نظیر اعیاد، نمازهای جمعه، اعتکاف و احیای شب‌های ماه مبارک رمضان است. ظرفیت دیگر، شخصیت بی‌نظیر حضرت اباعبدالله الحسین است. سیره زندگانی خاص امام سوم شیعیان، نوع دفاع او از اسلام و حمایتش از قرآن موضوع ویژه‌ای است که باید مورد توجه قرار گیرد. بدون شک پیروزی انقلاب اسلامی یکی از دستاوردهای مهم همین زندگی خاص امام حسین علیه السلام است.

وی تاکید کرد: ما معتقدیم ظرفیت عاشورا در دنیا آموزنده است و می‌تواند ملت‌ها را بیدار کند و با آگاهی بخشی آنها را از ظلمت‌های اجتماعی، هنری و فرهنگی نجات بدهد و پیام‌آور عدالت و مهربانی در دنیا باشد. برای بهره‌برداری از این ظرفیت در تمام ابعاد، باید تمام تلاش خود را بکنیم.

او درباره انتشار فراخوان جشنواره گفت: به منظور معرفی سیره امام حسین علیه السلام و دستاوردهای انقلاب ایشان که هنوز هم جاری است، فراخوان جشنواره انأ من الحسین از دو سال پیش منتشر شد. در این فراخوان از کسانی که در دنیا، اطلاعاتی درباره امام حسین دارند و دوست دارند درباره سیره و مکتب امام حسین سخن بگویند، دعوت به همکاری کردیم.

آیت الله اختری خاطرنشان کرد: البته در این جشنواره یک چارچوب اساسی مشخص شده است؛ ما نخواستیم که به صورت سنتی عمل کنیم و تلاش ما این است که در بین تمام آموزه‌های عاشورایی، عناوینی را برجسته کنیم که برای غیر مسلمانان جذابیت داشته باشد و آنها بتوانند این آموزه ها را درک کنند. به عبارت دیگر، هدف ما این است که در روزگار امروز، بدانیم کدام آموز‌ه‌های قیام امام حسین برای جامعه جهانی به ویژه  غیرمسلمانان درس آموز است. هدف ما تبیین و نمایش این موضوعات است. البته معتقدم که راه زیادی برای رسیدن به این هدف داریم اما می‌خواهیم گام‌های مهمی را در این زمینه برداریم.

وی با اشاره به حضور 700 اثر در بخش‌های مختلف این جشنواره گفت: براساس فراخوان جشنواره، در چند بخش درخواست مشارکت با مخاطبان بین‌المللی را داشتیم؛ حوزه اول بخش نوشتاری اعم از کتاب، مقاله و شعر است. حوزه دیگر فیلم و مستند است. در این باب نیز فراخوان جشنواره آمده است. بنا گذاشتیم که یک حرکت سریال سازی و فیلمسازی درباره عاشورا به وجود بیاوریم. حوزه سوم شعر و ادب و حوزه چهارم فضای مجازی است. بخش پنجم نیز ایده‌های خاص است که مخاطبان می‌بایست ایده‌های خو‌د در هر زمینه را درباره موضوع عاشورا ارسال بکنند.

او درباره مراسم افتتاحیه و اختتامیه این رویداد گفت: یکشنبه 13 اسفند ماه قبل از ظهر مراسم افتتاحیه جشنواره در حرم حضرت عبدالعظیم برگزار می‌شود و اختتامیه نیز بعدازظهر روز دوشنبه 14 اسفند ماه برگزار می‌شود. مراسم اختتامیه شامل شب شعر و یک جلسه پژوهشی است. جوایز برگزیدگان نیز در همان روز به نفرات برتر اهدا می‌شود.

وی اضافه کرد: از 22 کشور شرکت‌کننده داریم و بیش از 300 نفر از شخصیت‌های داخلی و خارجی مشارکت خواهند داشت. ما اعلام آمادگی کرده‌ایم و از همه کسانی که دغدغه عاشورا و امام حسین علیه السلام دارند را دعوت کردیم تا ما را یاری کنند.

انتهای پیام/ 

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari