آغاز جشنواره فیلم‌های سینمایی ایرانی در مالزی با حضور بهروز شعیبی / اهدای جایزه ویژه فلسطین در جشنواره – فرهنگی خبری

به گزارش خبرگزاری تسنیم، افتتاحیه جشنواره فیلم‌های  سینمایی ایرانی شب گذشته 27 فوریه 2024 مقارن با  8 اسفند از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی و با حمایت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و پشتیبانی سفارت جمهوری اسلامی ایران در مالزی برگزار شد. این مراسم شب گذشته با حضور هنرمندان ایرانی و مالایایی، ولی الله محمدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مالزی و سفرای کشورهای مسلمان و همچنین سفیر هلند در کوالالامپور گشایش یافت.
 
برنامه با نوای سرود “کجایید ای شهیدان خدایی” حضرت مولانا و با اجرای تاثیرگذار گروه تواشیح نور آغاز شد. سپس جناب آقای پان ووی شانگ رئیس مجموعه سینماداران مالزی GSC به ظرفیت عظیم سینمای ایران اشاره کرد و گفت: من فیلم های مجید مجیدی را خیلی دوست دارم. فیلم های ایشان دنیای جدید سینما را به ما معرفی می کند.

کشور مالزی ,

در ادامه حبیب رضا ارزانی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی ضمن خیر مقدم به حضار؛ گفت: حضور موثر سینماگران ایران و مالزی در تولید آثار مشترک سینمایی و همکاری‌های بیشتر در تقویت تعاملات فرهنگی دو کشور نقش بسزایی خواهد داشت.
 
رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی، به ظرفیت خوب سینما برای معرفی فرهنگ ها و ارزش ها یاد کرد و گفت: بسترهای فرهنگی بسیاری بین دو کشور وجود دارد که می‌توان با سرمایه‌گذاری و تفاهمات مشترک فیلم های بسیاری را خلق کرد.

وی همچنین از سخنان پان ووی شانگ رئیس اداره سینماهای گلدن اسکرین مالزی به خاطر سخنان بصیرتی و حمایتشان تشکر کرد و افزود: مشارکت شما در اکران فیلم‌های فاخر سینمای ایران بسیار ارزشمند است.

ارزانی اضافه کرد: جشنواره فیلم‌های ایرانی 2024 یک مناسبت مهم و فرصتی برای کشف دنیای غنی سینمای ایران با داستان‌های متنوع و استعدادهای بی‌نظیر آن است. ما بر این باوریم این فیلم‌ها نمایی از دریچه‌ قلب و روح ایرانیان ارائه می‌کند و درک بین فرهنگ‌ها را تقویت خواهد کرد.

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی بیان کرد: ما خوشحالیم که فیلمساز برجسته ایرانی جناب آقای بهروز شعیبی در این جمع حضور دارند قطعاً حضور ایشان پلی هنریست که سینما بین ملت‌ها ایجاد می‌کند.

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی، با اشاره به برگزاری جشنواره فیلم‌های ایرانی در مالزی، گفت: 6 فیلم ایرانی در سینماهای شهرهای کوالالامپور، پوتراجایا و پنانگ اکران خواهد شد.

ارزانی با اشاره به اینکه اکران فیلم‌های ایرانی در مالزی می‌تواند سینما و سینماگران خوب ایران را به جهان معرفی کند، افزود: فیلم‌های «هناس» محصول سال 2022، «حوض نقاشی» محصول سال 2013، «شیار 143» محصول سال 2014، «بادیگارد» محصول سال 2016، «بدون قرار قبلی» محصول سال 2022 و «امروز» محصول سال 2014 در مالزی اکران خواهد شد.

وی افزود: از تمامی نمایندگان سفارتخانه‌ها و کمیسیون‌های عالی در مالزی و مهمانان محترم از اینکه امشب به ما ملحق شدند، سپاسگزارم. من شما را به سفری سینمایی در دنیای پر رمز و راز فرهنگ ایرانی دعوت می‌کنم؛ باشد که جشنواره فیلم های ایرانی 2024 در مالزی جرقه گفتگو، الهام بخش پیوند دهنده بین فرهنگ‌های ما باشد.

در ادامه داتوک کمیل عثمان رئیس سازمان سینمایی فیناس مالزی از اجرای جشنواره فیلم های ایرانی در این کشور ابراز خرسندی کرد و گفت:  سینمای ایران یک سینمای پاک است که فیلم های بزرگی خلق کرده است، بنظرم سینماگران ایرانی الگوی خوبی برای کشورهای اسلامی هستند.

در ادامه بهروز شعیبی در رابطه با ظرفیت سینمای ایران صحبت کرد و گفت: هنر زبان مشترک همه ملت هاست و میتوان با ابزار هنر به تبادل فرهنگی برسیم.سپس جایزه ویژه جشنواره به دلیل اتفاقات تلخ غزه و حملات وحشیانه صهیونیستها علیه مسلمانان به جناب آقای السیاف دوست شهید فلسطینی ابوجمیل که ساکن مالزی بود تعلق گرفت.

در ادامه فیلم هناس به کارگردانی بهروز شعیبی برای حاضران اکران شد، موضوع این فیلم نیز در خصوص ترور شهید رضایی نژاد دانشمند هسته ای کشورمان است که توسط عوامل پلید اسرائیل به شهادت رسیدند.

گفتنی است، این رویداد فرهنگی بزرگ با نمایش شش فیلم ایرانی تحسین شده از 29 فوریه 2024 مطابق با 10 اسفندماه 1402 در شهرهای کوالالامپور، پوتراجایا و پنانگ برگزار می‌شود.

کشور مالزی , کشور مالزی ,

انتهای‌پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari