نائینی: تاریخ شفاهی 75 نفر از روحانیون در اولویت مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس است – فرهنگی خبری

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مراسم آیین رونمایی از «تاریخ شفاهی دفاع مقدس به روایت حجت‌الاسلام‌والمسلمین عبدالله حاجی صادقی نماینده ولی‌فقیه در قرارگاه قدس» با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین عبدالله حاجی صادقی نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سردار علی فضلی جانشین معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، جمعی از نویسندگان و پژوهشگران دفاع مقدس، سردار رمضان شریف سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سردار مزینانی مسئول واحد تبلیغات جبهه و جنگ قرارگاه خاتم‌الانبیاء در دوران دفاع مقدس، سردار حسین علایی فرمانده قرارگاه نوح و نیروی دریایی سپاه در دوران دفاع مقدس، سردار احمد غلامپور فرمانده قرارگاه کربلا در دوران دفاع مقدس، سردار فلاح زاده جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه، سردار یزدان فرمانده تیپ 20 زرهی سپاه در دفاع مقدس، سردار فرجیانزاده معاون هماهنگ کننده حوزه نمایندگی ولی فقیه در سپاه و جمعی از مسئولین نمایندگی ولی فقیه در سپاه و سردار علی محمد نائینی مشاور فرماندهی کل سپاه و رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در سالن اجتماعات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس برگزار شد.

اسفند؛ ماه شهدا و سرداران شهید است

سردار علیمحمد نائینی مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران و رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس اسفند را ماه شهدا و سرداران شهید توصیف کرد و گفت: اول اسفند سالروز شهادت شهید والامقام محلاتی نماینده حضرت امام خمینی رضوان‌الله علیه در سپاه و “روز روحانیت و دفاع مقدس” است. فرماندهان و سرداران شهید بنامی چون ابراهیم همت، مهدی و حمید باکری، عباس کریمی، اسماعیل دقایقی، کاظم رستگار، یدالله کلهر، عبدالحسین برونسی ازجمله سرداران شهید اسفندماه هستند.

وی افزود: امروز هم هشتم اسفند سالروز شهادت شهید والامقام حاج حسین خرازی می‌باشد. رحمت و رضوان الهی بر همه این شهیدان به‌ویژه شهیدان والامقام‌ محلاتی نماینده حضرت امام خمینی رضوان‌الله در سپاه در دوران دفاع مقدس و حجت‌الاسلام عبدالله میثمی مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء.

فلسفه اصلی تاریخ شفاهی در مرکز، پاسداشت هویت پاسداری است

مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران با ذکر این نکته که تاریخ‌نگاری گذشته‌نگری، ماندن در زمان و محدود به تکمیل گنجینه و اسناد جنگ نیست، تأکید کرد: فلسفه اصلی تاریخ شفاهی در مرکز پاسداشت هویت پاسداری است. بخشی از این پاسداشت مرزبانی تاریخی، تبیین و جلوگیری از تحریف و فراموشی است، یک بخش تولید دانش و انتقال تجربه از دفاع مقدس است. بخش دیگر تولید روایت معتبر و مستند است. بخش اصلی ماجرا حفظ، تکمیل و انتقال هویت پاسداری و جلوگیری از فاصله نسلی است. این کار ادامه پاسداری از انقلاب اسلامی است.

وی با بیان این‌که دفاع مقدس یک هویت داشت که آن را از همه جنگ‌ها متمایز ساخت، اظهار کرد: دلایل ایستادگی و مقاومت در دفاع مقدس مربوط به عناصر هویتی آن است.

چگونگی شکل‌گیری فرهنگ دفاع مقدس از اهمیت بسیاری برخوردار است

سردار نائینی با تأکید بر این‌که روش طرح‌ریزی، هدایت، سازمان‌دهی و فرماندهی در دفاع مقدس درس‌آموز و بسیار اهمیت دارد، درعین‌حال گفت: ولی مهم شکل‌گیری یک فرهنگ در دفاع مقدس است. باید دید این فرهنگ دفاع مقدس چگونه شکل گرفت که در پرتو آن انسان‌ها برانگیخته شدند و به میدان آمدند و حماسه‌ها آفریدند.

وی افزود: خداوند یک انرژی در افراد قرار داد که تحولات جنگ با اسلام و انقلاب پیوند خورد و سرعت گرفت. هیچ‌کس خودش را نمی‌دید. هم اخلاص بود و هم کارها خوب پیش می‌رفت. برای افراد شب و روز مطرح نبود. باید دید، با چه سازوکاری استعداد انسان‌ها در دوران دفاع مقدس شکوفا می‌شد. نقش و جایگاه عوامل فرهنگی معنوی چقدر بود.

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس اظهار کرد: در دوران دفاع مقدس، رهبری حضرت امام رضوان‌الله علیه در همه‌جا امتداد داشت. به همه جمعیت سرازیر می‌شد، یک رزمنده در خط مقدم و یک پیرزن روستایی پشتیبانی‌کننده از آن رزمنده یک حس داشتند. همه انرژی‌ها در خدمت امام و انقلاب بود کسی خودش را نمی‌دید.

وی از اثرات هویت بخشی دفاع مقدس در جامعه گفت و بیان کرد: در دوران دفاع مقدس با گفتمان اسلام و انقلاب اسلامی یک هویت شکل گرفت و این هویت به هویت ملی تبدیل شد. در شرایط فقدان بازدارندگی دفاعی و ثبات سیاسی، دشمن را با همه حمایت‌های جهانی و منطقه‌ای در اهداف و محاسباتش شکست دادند.

سردار نائینی اظهار کرد: اندیشه دفاعی حضرت امام خمینی رضوان‌الله علیه، ارزش‌ها و باورهای دینی، فرهنگ عاشورا، خودباوری، رهبری و ولایت الهی، ولایت مداری، معنویت، روحیه ملی، اخلاص، توکل و نصرت الهی، بسیج مردمی، تسلیم‌ناپذیری در برابر خواسته‌های دشمن، عناصر تشکیل‌دهنده این هویت در دفاع مقدس بودند.

کار مهم در تاریخ شفاهی، پاسداری از انقلاب اسلامی است

وی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری بر حفظ هویت پاسداری و تأثیرگذاری دفاع مقدس بر سپاه پاسداران اظهار کرد: کار مهم در تاریخ شفاهی فرماندهان و مدیران شاخص دفاع مقدس، چه فرماندهان عزیز در لباس نظامی و چه در لباس روحانی، ادامه پاسداری از انقلاب اسلامی است.

مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران متذکر شد: در تاریخ شفاهی ما باید مختصات و عناصر اصلی هویت سپاه را با روایت‌های جذاب، مستند و محققانه به نسل جدید انتقال دهیم.

امام خمینی (ره) نقش اول و تعیین‌کننده‌ای در هویت پاسداری داشت

وی با اشاره به این‌که این هویت پاسداری را اسلام و انقلاب تولید کرد و نقش اول و تعیین‌کننده را حضرت امام رضوان‌الله علیه داشتند، گفت: امام خمینی رضوان‌الله علیه به جنگ ماهیت اعتقادی دادند، صدام را به‌عنوان کافر، آلت دست آمریکا و جنگ را به‌عنوان جنگ کفر و اسلام معرفی کردند. بین عاشورا، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس پیوستگی به وجود آوردند.

سردار نائینی خاطرنشان کرد: حضرت امام رضوان‌الله علیه روحیه ملی را مدیریت کردند، شوک اولیه ناشی از تهاجم سراسری را مهار کردند و در همان روزهای اول جنگ، تکلیف پیروز جنگ را مشخص کردند. فرمودند؛ اگر این جنگ 20 سال هم طول بکشد، ما پیروز هستیم. فرهنگی را شکل دادند که چه بکشید و چه کشته شوید، پیروزید. با همین نگرش مقاومت فراگیر مردمی در برابر دشمن شکل گرفت و محاسبات دشمن درهم ریخت.

وی به نقش روحانیت در دفاع مقدس اشاره و عنوان کرد: روحانیت در نقش‌های مختلف در دفاع مقدس، در نقش فرماندهی قرارگاه تا گردان و دسته، در نقش نمایندگان ولی‌فقیه و یا در نقش‌های تبلیغی عقیدتی در سپاه در حقیقت در امتداد حضرت امام خمینی رضوان‌الله علیه بودند. در تبیین اندیشه دفاعی حضرت امام رضوان‌الله علیه و حفظ و ارتقاء روحیه ملی و رزمی و مقابله با عملیات روانی دشمن نقش جدی داشتند.

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس تأکید کرد: این مرکز به‌واسطه رسالت تحقیقاتی خود بخصوص در دوره تحول و توسعه در سال‌های اخیر نسبت به نقش برجسته روحانیت معزز در دفاع مقدس و مجاهدت‌های آنان در پاسداری از انقلاب اسلامی اهتمام داشته است.

معرفی آثار مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با موضوع روحانیت در دفاع مقدس

وی به برخی از آثاری در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس که با موضوع روحانیت در دفاع مقدس منتشر شده است اشاره و بیان کرد: کتاب چهار شهید محراب: آیت‌الله اشرفی، آیت‌الله صدوقی، آیت‌الله دستغیب، آیت‌الله مدنی را در سال 1397 به چاپ رسانده است.

سردار نائینی افزود: با بهره‌گیری از گنجینه اسنادی مرکز سه اثر جدید در مورد شهیدان والامقام محلاتی، میثمی، ردانی پور در حال نگارش است. همچنین یک مجموعه هفت‌جلدی تحت عنوان «امام خمینی و دفاع مقدس» و نیز طرح پژوهش جامع و جدیدی با نگاه به نقش رهبری و فرماندهی حضرت امام رضوان‌الله علیه با توجه به تأکید نماینده محترم ولی‌فقیه در سپاه در دست اقدام هستند.

وی به آثار تاریخ شفاهی در این حوزه پرداخت و گفت: در گروه پژوهشی تاریخ شفاهی، کتاب تاریخ شفاهی حجت‌الاسلام غلامحسین بشردوست، فرمانده قرارگاه کربلا در دوران دفاع مقدس، حجت‌الاسلام محمد نیازی رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح در مرکز چاپ ‌شده است. امروز هم کتاب تاریخ شفاهی حجت‌الاسلام‌والمسلمین حاجی صادقی مسئول، نمایندگی ولی‌فقیه در قرارگاه قدس در دوران دفاع مقدس، رونمایی می‌شود.

مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران افزود: کتاب تاریخ شفاهی حجت‌الاسلام داوود محقق مسئول، نمایندگی ولی‌فقیه در قرارگاه کربلا؛ عبدالهادی برهان، مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در قرارگاه نجف؛ احمد سالک، فرمانده بسیج مستضعفین در مقطع اولیه بسیج؛ مرتضی وارثی، معاون فرهنگی قرارگاه کربلا؛ علی شیرازی، معاون تبلیغات لشکر 41 ثارالله در دوران دفاع مقدس و حجت‌الاسلام زین‌العابدین احمدی یکی از فرماندهان توپخانه سپاه در حال تدوین و ویراستاری می‌باشد.

وی اظهار کرد: تاریخ شفاهی آیت‌الله محمدی عراقی، نماینده ولی‌فقیه در سپاه در دوران دفاع مقدس؛ حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی سعیدی شاهرودی، رئیس سازمان حفاظت اطلاعات سپاه در دوران دفاع مقدس؛ حجت‌الاسلام رحمانی، مسئول واحد بسیج مستضعفین در دوران دفاع مقدس؛ حجت‌الاسلام حیدر مصلحی، مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در قرارگاه کربلا؛ حجت‌الاسلام علی رازینی، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح در دوران دفاع مقدس؛ حجت‌الاسلام محمدحسین محرابی، مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در لشکر 5 نصر در دفاع مقدس و تعداد دیگری از روحانیون فعال و نقش‌آفرین در دوران دفاع مقدس مانند حجت‌الاسلام ساعد نیکبخت، محمدمهدی ماندگاری، مهدی طائب در حال اجرا می‌باشد.

سردار نائینی متذکر شد: بخش قابل‌توجهی از تاریخ شفاهی عالم مجاهد حضرت آیه الله عبدالنبی نمازی هم گرفته شده که با اقدامات تکمیلی این اثر انتشار خواهد یافت.

تاریخ شفاهی 75 نفر از روحانیون در اولویت مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

وی با اظهار به این‌که در جامعه آماری 450 نفره تاریخ شفاهی فرماندهان و مدیران ارشد، قرارگاهی، یگان‌های رزم و رده‌های تخصصی در دفاع مقدس، 75 نفر از روحانیون عالی‌قدر قرار دارد، گفت: این عزیزان در قامت فرمانده قرارگاه تا گردان، مسئولین دفاتر نمایندگی حضرت امام ره، مسئولین معاونت‌های عقیدتی، سیاسی، تبلیغات و فرهنگی در دوران دفاع مقدس به فعالیت‌های تعیین‌کننده‌ای مشغول بوده‌اند.

تاریخ شفاهی حجت‌الاسلام‌ حاجی صادقی از منظم‌ترین پروژه‌های تاریخ شفاهی مرکز بود

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به کتاب «تاریخ شفاهی دفاع مقدس به روایت حجت‌الاسلام‌والمسلمین عبدالله حاجی صادقی نماینده ولی‌فقیه در قرارگاه قدس» اشاره و بیان کرد: تاریخ شفاهی حضرت حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر حاجی صادقی یکی از منظم‌ترین پروژه‌های تاریخ شفاهی مرکز بود. وقتی درخواست شد، با روی باز و اعتقاد پذیرفتند و با وجود مشغله کاری و مسئولیت نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه وقت کافی گذاشتند و بدون تکلف به بیان وقایع دفاع مقدس پرداختند که جای تقدیر و تشکر دارد.

وی در خصوص این کتاب توضیح داد: کتاب ایشان حاصل 14 جلسه گفتگو در پنج سرفصل می‌باشد. علاوه بر پرداختن به نقش و مسئولیت‌های خودشان در دوران دفاع مقدس، حفظ و تکمیل هویت پاسداری دغدغه‌ اصلی ایشان است.

سردار نائینی افزود: همچنین در این کتاب به اندیشه دفاعی حضرت امام رضوان‌الله علیه، نگاه تطبیقی برخی حوادث با صدر اسلام، نقش روحانیت در دفاع مقدس، ویژگی‌های مدیریتی و اخلاقی شهید محلاتی، ویژگی‌ها و سیره معنوی و مدیریتی شهید میثمی و چگونگی شکل‌گیری تیپ 83 امام صادق (ع) به‌خوبی پرداخته شده است.

وی با یادآوری این‌که حجت‌الاسلام‌والمسلمین حاج صادقی از روزهای اول جنگ به‌عنوان یک رزمنده و نیروی تبلیغی به جبهه رفته است، اظهار کرد: حجت‌الاسلام‌والمسلمین حاجی صادقی در نقش مدیریتی در سطوح مختلف ازجمله مسئولیت نمایندگی ولی‌فقیه در قرارگاه قدس را داشته‌اند. ایشان در دفاع مقدس هم‌رزم شهیدان میثمی، سید محمد حجازی و حاج حسین همدانی و سردار عزیز جعفری بوده‌اند.

مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران گفت: آقای حاج صادقی بعد از جنگ در نقش فرماندهی، فرمانده سپاه قم بوده‌اند. در مراکز علمی مانند دانشگاه جامع امام حسین (ع) و پژوهشگاه شهید محلاتی مسئولیت داشته‌اند. آثار تألیفی متعددی دارند.

وی با قدردانی از مجری این کتاب بیان کرد: در پایان لازم می‌دانم از دکتر موحد مدیر سابق تاریخ شفاهی مرکز که از مدیران با تجربه فرهنگی دوران دفاع مقدس هستند، به‌عنوان مجری تاریخ شفاهی آقای حاجی صادقی صمیمانه تشکر کنم.

انتهای پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari