جشنواره‌ای در خدمت دیجیتال دوستدار خانواده/ برگزیدگان معرفی شدند – فرهنگی خبری

به گزارش خبرگزاری تسنیم، جشنواره خدمات دیجیتال دوست‌دار خانواده، یک رتبه‌بندی بر مبنای رأی‌گیری گسترده مردمی و تخصصی است تا مشخص کند که کودک یا نوجوان شما برای کدام‌یک از خدمات پرکاربرد داخلی مهم‌تر بوده و کدام یک از این خدمات با ابتکار و خلاقیت، امکانات بیشتری برای کودک یا نوجوان پیاده‌سازی کرده‌اند.

خوانساری معاون وزیر ارتباطات در نشست تسهیل گری شرکتهای فعال در حوزه‌های فناوری‌های دوستدار خانواده به مناسبت روز جهانی اینترنت ایمن‌تر در محل این وزارت خانه برگزار شده بود با بیان سیاست‌های حمایتی این دستگاه از خدماتی خبر دادند که می‌توانند سکوهای دیجیتال کشور را مجهز به انواع فناوری های متداول و جذاب در حوزه دوستدار خانواده کنند. 

به گفته وی پرداخت کودک و نوجوان، نظارت والدینی، کنترل تبلیغات نامناسب، تطابق محتوا با سن، و حفاظت از داده‌ها  و حریم خصوصی کودک عناوینی اعلام شدند که امسال در برنامه حمایتی دستگاه قرار دارند.

خوانساری معاون وزیر و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران در «آیین اختتامیه جشنواره خدمات دیجیتال دوستدار خانواده» افزود: مجموعه اقداماتی برای حفاظت از کودکان، ایجاد شرایط مناسب برای کودکان در استفاده از فضای مجازی سالم، تعالی بخش و مفید تدوین شده در سند صیانتی از کودکان در فضای مجازی مصوب شورای عالی فضای مجازی است. در این سند هدفی که دنبال می‌شود فراهم کردن یک فضای مجازی در چارچوب فرهنگی ایرانی اسلامی برای استفاده از این فضا و پیشگیری از آسیب‌های احتمالی است.

خوانساری گفت: تکلیف اصلی که در این جشنواره و برنامه‌ها و سیاست‌های وزارت ارتباطات دنبال می‌کنیم مبتنی بر تقسیم کاری ملی این سند است که در آن ایجاد زیرساخت‌ها، خدمات پایه پیشران ویژه محیط‌های صیانت شده مجازی اعم از احراز هویت، امکان دسترسی طبقه بندی به خدمات، نظارت خانواده ها، گزارش دهی، خدمات پرداخت و مقررات گزاری برای توسعه زیرساخت‌ها به عهده وزارت ارتباطات گذاشته شده است.

وی افزود: در نظام سنتی اسلامی ایرانی خانواده، بسیار به موضوع حفاظت و حراست از کودکان در فضای فیزیکی اهمیت داده می‌شود، اما در فضای مجازی آن توجه لازم وجود ندارد.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران همچنین گفت: هدف اصلی جشنواره دیجیتال دوستدار خانواده، تمرکز بر موضوعات فن آورانه حوزه ابزار‌های حفاظت از کودکان است.

سیدمجید امامی دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور  درباره رویکرد این جشنواره گفت: خدمات دیجیتال دوستدار خانواده به شناخت والدین در حوزه فناوری کودک و خانواده کمک می‌کند این جشنواره با رویکرد حمایت از خانواده و کودکان در حوزه استفاده از فضا‌های دیجیتالی و رسانه‌ای است. و مخاطبان این جشنواره هم والدین و نوجوانان بودند و نقش آفرینی برای زیست بوم حوزه کودک و نوجوان نیازمند حمایت سیاستگذاران و تسهیل گری از جانب آنها هستند.

خانم دکتر موسوی مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در امور بانوان و خانواده و دبیر جشنواره خدمات دیجیتال دوست‌دار خانواده درباره نقطه شروع این جشنواره و جزییات آن می‌گوید: دغدغه تیم عالی وزارت و شخص وزیر ارتباطات در حوزه کودک و نوجوان نقطه شروع این جشنواره بود اما این در حالی است که دو محدودیت قابل توجه برای چنین نقش‌آفرینی در جایگاه تخصصی و حقوقی این دستگاه وجود دارد. اول آنکه در تقسیم کار شبکه ملی اطلاعات وزارت ارتباطات حق و دانش ورود به لایه محتوا را نداشته و صرفاً در لایه زیرساخت حق ورود دارد. بنابراین ورود زیرساختی به حوزه نرم افزارهای دوستدار خانواده می‌توانست مدخلی از این جهت باشد که بدون ورود به محتوا فناوری‌های مؤثر بر محتوا ترویج داده شوند. مسئله دوم و مهم‌تر آنکه دست کم تا پیش از تصویب برنامه هفتم توسعه، به لحاظ حقوقی وزارت ارتباطات، رگولاتور حوزه فناوری اطلاعات در خدمات عمومی نیست. بنابراین این جشنواره را می‌توان شروعی برای هم‌افزایی با رگولاتورهای بخشی و مرکز ملی فضای مجازی به عنوان تنظیم‌گران این حوزه دانست.

موسوی مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در امور بانوان و خانواده در ادامه درباره جزییات این جشنواره  گفت: خدمات دیجیتال دوستدار خانواده برای ترویج و بازنمایی امکانات محافظت از خانواده در خدمات دیجیتالی پرکاربرد پا گرفت که خانواده‌های ایرانی روزانه از آنها استفاده می‌کنند. به عبارت دیگر به جای تمرکز بر آموزش خانواده‌ها که در سال‌های اخیر مسؤلیت مدیریت فضای مجازی را به طرز تورم گونه‌ای بر عهده خانواده می‌گذاشت، به عنوان رویکرد ضروری و مکمل این آموزش، وزارت ارتباطات تسهیلگری در حوزه مسؤلیت پذیری سکوهای دیجیتال برای فراهم کردن زیرساخت‌های مورد نیاز خانواده‌ها بر روی خدمات خود را هدف این جشنواره قرار داده است. در حقیقت جشنواره سه سمت و سوی موازی و مرتبط با هم دارد.

وی خاطرنشان کرد: حقیقت این است که لاقل در حوزه خانواده و تربیت کودک و نوجوان فارغ از دیدگاه‌های ملیتیُ سیاسی و … اجماعی در سرتاسر جهان وجود دارد که واقعاً هر جا محصول خوب و قابل استفاده‌ای بوده و مردم از آن مطلع شده‌اند تعصبات در تصمیم‌گیری آنها تأثیر چندانی نداشته است. مسیر دوم حمایت از شرکت‌های داخلی و کوچک‌تر این حوزه هستند که می‌توانند زیست بوم این خدمات را کامل کنند. در این راستا فراخوان حمایتی 27 دیماه سازمان فناوری صورت گرفته‌ است. مسیر سوم مسیر ترویجی و مردمی سازی این موضوع است. زیرا بدون آگاهی مردم از این فناوری‌ها همین محصولات موجود نیز بازاری نخواهند داشت و امیدی به تکمیل این زیست بوم نخواهد بود. علاوه بر این باور ما این است که همانطور که خانواده نقطه مزیت تمدنی جمهوری اسلامی اسلامی در زندگی حقیقی است، می‌تواند مزیت نسبی توسعه فناوری در این حوزه نیز باشد.

انتهای پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari