علیان: «راهیان نور» یک مبارزه فناورانه در مقابل هجمه دشمنان است – فرهنگی خبری

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، محمد علیان مسئول موسسه دانش بنیان مطرا با اشاره به جایگاه و اهمیت فن آوری در رادوی راهیان نور، گفت: ما در انقلاب اسلامی از ثروت های مادی و معنوی زیادی برخوردار هستیم. ثروت مادی مثل نفت و معادن و … اما در ثروت های معنوی، ثروتی مثل دفاع مقدس داریم که به گفته رهبر انقلاب آزمایشگاه عظیم تجربه هاست و یک نفس کشیدن بود. 

وی افزود: در اواسط دهه هفتاد حمله و شبیخون فرهنگی به این ثروت معنوی زده شد و خام خوری، تحریف و آفت فراموشی سه موضوعی بود که دفاع مقدس را دچار مخاطره کرد. به همین دلیل جمهوری اسلامی در برابر این حمله، یک حرکت ایجابی ایجاد کرد به نام «راهیان نور» که فناور به میدان آوردن ثروت دفاع مقدس بود. فن آوری ای که هم از فراموشی و تحریف جلوگیری می کرد و هم از خام خوری. 

علیان با اشاره به اینکه مثلا در استخراج  نفت بعضا خام خوری می شود بدون فرآوری این ثروت، ممکن است در ثروت های معنوی هم این اتفاق رخ دهد، بیان داشت:  راهیان نور برای جلوگیری از این موضوع در دفاع مقدس یک فضای شناختی را فراهم می کند و به زائر شهدا عقلانیت بر پای ایمان، عدم غرور، برنامه ریزی، توکل و توسل و …  را ارائه می دهد تا زائر وقتی این ها را می گذارد کنار هم از آن الگویی مثل حسن باقری برایش به دست آید. 

وی ادامه داد: راهیان نور فناوری نرم است که خلق ارزش افزوده می کند در موضوع دفاع مقدس و در برابر هجمه دشمنان یک مبارزه فناورانه محسوب می شود. 

راوی یادمان شهید باقری با بیان اینکه در مجموعه دانش بنیان مطرا یک دستگاه شناختی را برای دفاع مقدس به میدان آوردیم که کمک می کند شناخت درست پیدا کنیم و از تحریف جلوگیری شود، خاطر نشان کرد: عده ای جنگ را به گونه ای روایت می کنند که خیلی فانتزی می شود. مثلا وقتی ارتش رژیم بعث را روایت می کنند می گویند آنها یک مشت عرق خور شکمو بوده ند. جوان برایش سوال پیش می آید که هشت سال با این جور آدم های بی عقل جنگیدین؟!

وی ادامه داد: ما در این بنیاد نشان می دهیم در بین فرماندهان بعثی مثل عدنان خیرالله، حشام الفخری و فرمانده تیپ 60 زرهی عراق که نخبه بودند مقابل ما قرار داشتند. باید قدرت طرف مقابل را درست نشان دهیم و بگوییم ما به این قدرت دست خالی نباختیم. آن هم با طراحی و برنامه ریزی و ایمان، هیمنه سنگین دشمن را شکست دادیم.

مسئول موسسه دانش بنیان مطرا با اشاره به یکی دیگر از مصادیق تحریف در دفاع مقدس گفت: مثلا عده ای تعریف می کنند در عملیات ها فرمانده دستور می داد اینجا میدان مین است، بچه ها بروید روی مین. در حالی که طبق پژوهش و تحقیق ما در طول دفاع مقدس 5 درصد از عملیات ها هم چنین اتفاقی نیفتاده است. گاهی اتفاقاتی نادر را چنان درشت تعریف می کنیم که جامعه می گوید بچه های مردم را کردید گوشت دم تیغ؟

وی افزود: در حالی که فرماندهان برای جان تک به تک رزمندگان ارزش بالایی قائل بودند. و اگر چنین اتفاقات بسیار کمی رخ داده و نیز به چنین کاری بوده اضطرار رخ داده است. 

علیان با بیان جایگاه پرداختن درست به موضوع دفاع مقدس و ثبت در تاریخ، خاطرنشان کرد: شهید حسن باقری می گوید یک روزی عده ای می آیند اینجا و می پرسند شما چطور جنگیدید و چطور این زمین ها را آزاد کردید؟ با جان بچه های مردم چه کردید؟ او حتی در خصوص عراقی های می گوید ما نمی خواهیم کشتار انجام دهیم بلکه اگر بشود حتی با عراقی ها صحبت کنیم و آنها را جذب کنیم. این روایت های واقعی وجود دارد. لذا ما می خواهیم هم از تحریف جلوگیری کنیم هم خلق ارزش افزوده کنیم. 

وی با اشاره به اینکه در مجموعه مطرا خروجی هایمان تمرکز در ارتقا سطح دانش برگزار کنندگان راهیان نور است، گفت: تاکنون 4 هزار نفر را در این سالها آموزش دادیم که با ادبیات فناورانه راهیان نور رشد کردند و تغییرات جدی خصوصا در سفر راهیان نور دانشجویی داشته باشیم.

مسئول موسسه دانش بنیان مطرا اظهار داشت: تولیدات محصولات رسانه ای بخشی دیگر از محصولات ما هست. همچنین بخش قابل توجه مخاطبین ما یعنی زائرین هم باید با این ادبیات اشنا شوند. چندین پادکست نیز در این خصوص آماده شده است که مجموعا 500 دقیقه می شود. دوره های آموزش تخصصی هم داریم و نهایت هم تلاش می کنیم محصولاتمان را مکتوب کنیم. 

انتهای پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari