حجت الاسلام رمضانی در جشنواره بین المللی «أنا من الحسین»: امروز جهان تشنه منطق حسین بن علی (ع) است – فرهنگی خبری

به گزارش خبرگزاری تسنیم، آیین افتتاحیه جشنواره بین‌المللی «أنا من حسین» صبح امروز یکشنبه 13 اسفند در حرم حضرت عبدالعظیم (ع) برگزار شد.  در این مراسم، حجت الاسلام رضا رمضانی دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) با تشکر و قدردانی از دست‌اندرکاران این جشنواره و حضور میهمانان داخلی و خارجی گفت: امروزه دنیا با بحران‌هایی مثل بحران مشروعیت، هویت، اخلاق، معنویت، فقر، اقتصاد و … مواجه است و پدیده‌آورنده این بحران‌ها نگاه‌های افراطی نظام لیبرالیسم است.

حجت الاسلام رضا رمضانی افزود: غرب با نظریه «دهکده جهانی»، دین را محدود یا آن را حذف می‌کند. ما شاهد دو نوع مواجهۀ حذف و محدود کردن دین بوده‌ایم. عده‌ای مدعی بودند که انقلاب‌های دینی در دنیا رخ نخواهند داد و دین در ساحت اجتماعی به هیچ وجه حضور ندارد اما انقلاب اسلامی ایران، نقض و بطلان آشکار این نظریه بود و انقلاب ایران، دین را در ساحت اجتماعی حاضر کرد. لذا مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی ایران، حضور دین در ساحت اجتماعی بود.

وی با اشاره به اینکه لازم است شخصیت امام حسین علیه‌السلام را برای الگو پذیری، به درستی و با زبان بین‌المللی به دنیا معرفی کنیم، افزود: شخصیت امام حسین علیه‌السلام فقط برای شیعیان، مسلمانان و موحدان عالم، الگو نیست، بلکه برای جهان بشری اسوه و الگوست؛ یعنی جهان بشری می‌تواند از این شخصیت عظیم عالم اسلام بهره‌مند شود. «إِنْ لَمْ یکنْ لَکمْ دِین؛ فَکونُوا أَحْرَاراً فِی دُنْیاکم»؛ یعنی اگر دین و معاد را قبول ندارید، لااقل آزاده و حرّ باشید. این پیامِ یک شخصیت جهانی است، لذا باید شخصیت ایشان و منطق عظیمی که از عاشورا گرفته می‌شود را به زبان بین‌المللی به جهانیان معرفی کنیم.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) تأکید کرد: شاید یکی از تفاسیر جشنواره «أنا من حسین» این باشد که ما باید بین بعثت، غدیر، عاشورا و مهدویت یک ترابط تنگاتنگی قائل باشیم. احیای بعثت به برکت عاشورا بود، چون اگر نهضت عاشورا نبود، بعثت نبود و ادبیات جامع و دقیق و عمیق اسلام از غدیر برخاسته است؛ لذا بستر برای دولت کریمه فراهم می‌شود؛ دولت کریمه‌ای که عقل و علم به کمال می‌رسد و بشر طعم آزادی، عقلانیت، معنویت، حقیقت دین و جوهر و گوهر دین را در دنیا خواهد چشید.

وی افزود: ویژگی‌های دولت کریمه یعنی عدالت‌گستری، کمال عقل و علم، امنیت و اخلاق جامع، مقابله با فساد، برقراری عدالت به معنای واقعی کلمه که آرزو و آمال همه انبیای الهی است، در دوران ظهور تحقق پیدا می‌کند و همه بشریت به ظهور مضطر می‌شوند. البته باید بستر ظهور را فراهم کنیم و معرفی دقیق امام حسین علیه‌السلام می‌تواند یک بستر حضور جامع و دقیق برای دولت کریمه باشد.

چگونه امام زمان(ع) پس از قرن‌ها انتقام خون امام حسین(ع) را خواهد گرفت؟

استاد سطوح عالی حوزه خطاب به دست‌اندرکاران جشنواره «انا من حسین» گفت: چیزی که به نظر می‌رسد در این نشست‌ها بیشتر مورد بحث قرار گیرد، ضرورت بازیابی منطق حسین بن علی است. امروزه جهان تشنه این منطق است و ما باید بستر آن را فراهم کنیم. غربی‌ها به دنبال این بودند که عدالت و معنویت را تعریف کنند لذا واژه‌هایی مثل حقوق انسان، حقوق بشر و حقوق حیوان را تعریف و در استعمار فرانو از آن‌ها استفاده می‌کنند.

وی افزود: غربی‌ها بحث اخلاق و معنویت را مطرح می‌کنند؛ امروزه سه ـ چهار هزار معنویت‌ دروغین، جعلی و بدلی در اروپا و آمریکا وجود دارد و عدالت را در همه حوزه‌ها وارونه معنا می‌کنند. آنان دین را تعطیل یا آن را محدود می‌کنند در جنبه‌های فردی. امروزه با بحران مفهوم‌سازی مواجه هستیم. در این راستا ما در برابر این مفاهیم، باید مفاهیم درست و صحیحی ارائه دهیم. یعنی مفاهیمی مثل عدالت، معنویت، آزادی، تعقل و … را به درستی در دنیا ترویج کنیم.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی ایران شعاعی از ادبیات و منطق عاشورایی است، افزود: انقلاب اسلامی ایران در برابر جهانی‌سازی؛ معادل‌یابی و معادل‌سازی می کند. ما به سوی جهانی‌شدن هستیم، اما نتیجه مدیریت جهانی‌سازی در حوزه اقتصاد که برعهده برخی کشورها در نظام سلطه است، این است که نود درصد ثروت دنیا در دست ده درصد است. در عصر جاهلیت و قبل از اسلام، یک نفر 10 یا هزار نفر را به بندگی می‌گرفت و خودش را مالک علی‌الاطلاق آنان می‌دانست اما در بندگی مدرن می‌بینیم که ملت و دولت‌ها را برده می‌گیرند. مقاله ای را مطالعه کردم که امروزه یک میلیارد کودک از سوء تغذیه رنج می‌برند. ما باید منطق و گفتمان انقلاب اسلامی یعنی منطق آزادی، حریت، معنویت، توحیدگرایی را به جهان معرفی کنیم؛ ما قدرت گفتمان‌سازی و مفهوم‌سازی درست در عرصه‌های عدالت، معنویت، دین‌داری، دین‌خواهی، دین‌محوری، ولایت‌خواهی و ولایت‌محوری را می‌توانیم در دنیا داشته باشیم. لذا اگر انسان می‌خواهد به یک آرامش معنوی در حیات خود برسد و مقصد و مأوایی را برای حیات انسانی خود تعریف کند، باید به سمت توحید و منطق شریعت‌محور حرکت کند. امروزه در دنیا با لطائف‌الحیلی شریعت را تعطیل کرده‌اند لذا باید به طرف شریعت‌محوری حرکت کنیم چون شریعت می‌تواند برنامه نجات‌بخش و جامع انسان در ابعاد مختلف فردی، سیاسی و اجتماعی باشد.

استاد سطوح عالی حوزه درباره درس‌های عاشورا گفت: منطق محبت و ایثار بر یاران سیدالشهداء(ع) حاکم بود و نسلی ایثار کرد تا دین و بعثت احیا شود بنابراین این منطق و گفتمانِ عشق به محبوب، بندگی، حماسه، عرفان ، حق‌محوری در برابر باطل‌گرایی، و بصیرت‌گرایی و آگاهی باید به دنیا معرفی شود. «بَذَلَ مُهْجَتَهُ فِیكَ لِیَسْتَنْقِذَ عِبَادَكَ مِنَ الْجَهَالَةِ وَ حَیْرَةِ الضَّلَالَةِ» امام حسین(ع) برای تحقق آگاهی امر به شهادت رسید، چون جهل در جامعه وجود داشت.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در پایان گفت: علمای جامعه و دانشمندانی که با ادبیات و منطق روز آشنا هستند، باید با زبان بین‌المللی منطق حسین بن علی(ع) را که یک منطق نجات‌بخش است برای دنیا و خصوصاً نخبه‌های جامعه تشریح کنند تا شاهد آشنایی دنیا و جهان امروز با این منطق باشیم.

در این مراسم بیانیه‌های آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی، نبیه بری رئیس پارلمان لبنان و کریس هیور، اسلام شناس و اندیشمند مسیحی قرائت شد.

در بخش پایانی مراسم افتتاحیه جشنواره بین المللی «أنا من حسین» از ترجمه کتاب «حسین؛ نوه محمد» نوشته پروفسور کریس هیور به زبان‌های مختلف رونمایی شد.

شایان ذکر است جشنواره أنا مِن حسین در 5 بخش از جمله آثار مکتوب، سینما و تلویزیون، شعر، فضای مجازی و ایده‌های خاص برگزاری می‌شود و در روز پایانی مراسم که روز دوشنبه 14 اسفند ساعت 15 در تالار شیخ صدوق آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) برگزار خواهد شد از 74 اثر برگزیده قدردانی می‌شود.

 

انتهای‌پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari