کنسرت ناصر زینلی مجوز نداشت / کی بود کی بود من نبودم – فرهنگی خبری

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، در روزهای گذشته خبر آمد که کنسرت ناصر زینلی در کرمانشاه لغو شده است. علت داستان هم مخالفت مدیرکل ارشاد استان کرمانشاه با این اجرا بیان شد. حتی متنی به عنوان توضیحات غیرمتعارفِ مدیرکل ارشاد استان کرمانشاه منتشر شد؛ متنی که البته منبعِ موثقی نداشت.

گویا این خبر با موضوع لغو کنسرت ناصر زینلی درست بوده، اما مانند همیشه ماجراهایی هم دارد؛ از جمله اینکه اصلا مجوزی صادر نشده که بخواهد لغو شود و از سوی دیگر عدم صدور مجوز هم دلایلی منطقی(از دید مدیران ارشاد کرمانشاه) دارد.

به هر حال خبر چرخید تا در نهایت روابط عمومی اداره کل ارشاد استان کرمانشاه با انتشار بیانیه‌ای به آن واکنش نشان دهد. این بیانیه هم مانند بسیاری دیگر از بیانیه‌هایِ از این دست، توضیحاتی دارد که مقصر را شخص یا مجموعه‌ی دیگری قلمداد می‌کند؛ آن مجموعه هم لاجرم و برای تداومِ فعالیتش(چه مقصر باشد چه نباشد) مجبور به سکوت است.

 

متن بیانیه به این شرح است:

«خدارا شاکر هستیم که در دیار هنردوستان کرمانشاهی توفیق خدمت فراهم گردیده و به اذعان اصحاب فرهنگ و هنر استان روند اجرای برنامه های هنری در سطح استان با افزایش چشم گیری رو به رو بوده است اما در این میان حاشیه سازی‌های مغرضانه برخی موجب تکدر خاطر همشهریان گرانقدر گردیده که در این خصوص توضیحاتی ارائه خواهد شد.

1. همانطور که مستحضر هستید فرایند صدور مجوز برای کنسرت‌های موسیقی و اجراهای صحنه‌ای بر اساس پروتکل تعریف شده و قوانین یکسان کشوری صورت می‌گیرد و طبیعتاً استان کرمانشاه نیز متکی به این روند قانونی است و بر همین اساس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه نیز با نگرش مثبت و همراهی با برگزار کنندگان کنسرت های موسیقی طی ماه‌های گذشته اقدام به صدور مجوز کرده است.

2. تنها موسسات دارای مجوز اجرای صحنه‌ای امکان ثبت درخواست در سامانه را دارند و طبق روال تعریف شده با هماهنگی اداره ارشاد و برنامه زمان بندی فرصتی فراهم گردیده تا تمام موسسات دارای مجوز امکان استفاده یکسان از فرصت برگزاری کنسرت‌ها را داشته باشند.

3. با توجه به مصوبه جلسه هماهنگی موسسات حوزه موسیقی و ابلاغ به آنها به منظور رعایت حقوق قانونی و رعایت نوبت موسسات ملزم هستند پیش از ثبت درخواست با اداره کل ارشاد اسلامی جهت جلوگیری از هرگونه مشکل و رد درخواست مذاکره و هماهنگی نمایند.

4. بر اساس پروتکل تعریف شده و فرایند قانونی صدور مجوزها هر هنرمند و موسسه‌ای امکان ثبت درخواست دارد و هیچ محدودیتی در این خصوص وجود ندارد.

5. متاسفانه یکی از موسسات بدون هرگونه هماهنگی نسبت به ثبت درخواست کنسرت اقدام نموده که با توجه به عدم رعایت نوبت، فاصله زمانی بسیار نزدیک با کنسرت قبلی و احتمال عدم استقبال مخاطبان و ایجاد ضرر و زیان مالی برای مجریان طرح صرفا درخواست موسسه رد شده است و هیچ کنسرت مجوز داری لغو نگردیده است.

6. فعالیت های حوزه موسیقی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه طی ماه‌های گذشته از جمله برگزاری کنسرت‌های خیابانی، جشنواره‌های موسیقی و کنسرت‌های متعدد نشان دهنده توجه ویژه این اداره کل به حوزه موسیقی و هنر است که با رونق خوبی هم مواجه شده است.

7. با توجه به شایعه پراکنی‌ها و نکات کذبی که در فضای مجازی توسط عده‌ای منفعت طلب و دلالان هنری منتشر شده است، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه حق پیگیری حقوقی این مسئله را برای خود محفوظ می‌داند.

انتهای پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari