انتقاد یک فعال چاپ از اظهارات وزیر صمت درباره کاغذ سنگی – فرهنگی خبری

غلامرضا شجاع نماینده اسبق مصرف‌کنندکان کاغذ و مقوای تشکل‌های صنعت چاپ در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ با اشاره به اظهارات اخیر علی‌آبادی وزیر صمت درباره کاغذ تولید شده از سنگ گفت: وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت  در روزهای گذشته در ارتباط با کاغذ گفت‌وگویی داشتند که در خلال این گفت‌وگو مطرح کرده است که برای تولید نسخه‌های چاپی، استفاده از کاغذ سنگی به‌دلیل سازگاری با محیط زیست، ماندگارتراست، در حالیکه این نکته درست نیست و کاغذهای آهکی و سنگی دوستدار محیط زیست هستند که این درست نیست.

وی ضمن  قدردانی از تلاش‌های دولت سیزدهم در حمایت از تولید کاغذ چاپ و تحریر گفت: شاید هیچ دولتی به اندازه این دولت به تولید داخلی کاغذ اهمیت نداده باشد،‌ در صدر همه مسئولان دولت،‌ رهبر انقلاب حمایت ویژه‌ای از تولید کاغذ داشتند،‌  رئیس جمهور و وزیر ارشاد نیز تلاش‌های بسیاری کردند، تا بخش‌های تولیدکننده کاغذ چوب و سلولزی که از گذشته در کشور سرمایه‌گذاری داخلی شده مانند کارخانه چوب و کاغذ مازندران با حمایت‌های خوب و کم‌سابقه‌ای بتوانند دوباره به مدار تولید برگردند،‌ امیدواریم در اواسط سال آینده شاهد راه‌اندازی کارخانه زاگرس شیراز باشیم تا بتوانیم درصدی از مصرف داخلی را تامین کنیم.

شجاع تصریح کرد:‌ اما درباره تولید کاغذ از آهک و سنگ باید بگویم که این تولید در دنیا تقریباً منسوخ شده است. ایتالیایی‌ها  اولین کشوری بودند که در این حوزه سرمایه‌گذاری کردند و حالا پس از سال‌ها مجبور به جمع‌آوری این کارخانه‌ها شدند،‌ از سال 1376 نیز اولین کارخانه در ایران در یزد پی‌ریزی شد،‌ بسیار از افراد نیز در این حوزه با سوء استفاده سرمایه‌های کلانی را به نام کاغذ سنگ و دوستدار محیط زیست از دولت گرفتند، ولی نتیجه‌بخش نبود.

 وی با بیان این مطلب که امروز حمایت از کاغذ تولید شده از سنگ کاملا غیر تخصصی است،‌ گفت:‌ در کتاب‌های چاپی نمی‌توان از کاغذ سنگ به جای کاغذ تحریر استفاده کرد،‌ چون اولا وزنی دوبرابر دارد و دوما قیمتش نیز دوبرابر است،‌ تنها به دلیل ماندگاری بالایی که دارد،‌ برای استفاده در برخی کتاب‌های مرجع قابل استفاده است. این کاغذ به دلیل وجود پلی‌اتیلن در ساختارش به شدت برای محیط زیست مخرب است و موجب آلودکی گسترده در محیط زیست می‌شود.

شجاع در پایان گفت: من از وزیر صمت خواهش می‌کنم که از تولید کاغذ سنگی حمایت نکنند،‌ چرا که نیاز اصلی کشور اکنون در حوزه دیگری است و ایم حمایت فقط هدر دادن سرمایه ملی است.

انتهای پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari