نائینی: سردار نصر اصفهانی پای‌کار ایستاد تا هیچ روایتی از دوستانش ناگفته نماند – فرهنگی خبری

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مراسم آیین رونمایی از کتاب دوجلدی «به اروند رسیدیم» خاطرات جانباز کریم نصر اصفهانی فرمانده تیپ قمر بنی‌هاشم (ع) با حضور سرلشکر پاسدار دکتر یحیی (رحیم) صفوی دستیار و مشاور فرماندهی معظم کل قوا و رئیس پژوهشگاه شهید سلیمانی، سردار احمد غلامپور فرمانده قرارگاه کربلا در دوران دفاع مقدس، سردار اسماعیل کوثری، سردار زهدی فرمانده توپخانه سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس، سردار کریم نصر اصفهانی فرمانده تیپ 44 قمر بنی‌هاشم (ع) در دوران دفاع مقدس، سردار اشتری فرمانده سابق نیروی انتظامی، سردار شمشیری از فرماندهان قرارگاه حمزه سیدالشهدا (ع) در دوران دفاع مقدس، سردار جواد استیکی معاون عملیات قرارگاه سیدالشهدا (ع) در دوران دفاع مقدس، سردار رستگار پناه از فرماندهان کردستان در دوران دفاع مقدس و سردار علی‌محمد نائینی مشاور فرماندهی کل سپاه و رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس و فرماندهان یگان‌ها و گردان‌های 14 امام حسین (ع)، 8 نجف اشرف و 44 قمر بنی‌هاشم از استان‌های اصفهان و چهارمحال و بختیاری در سالن اجتماعات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس برگزار شد.

در این مراسم علی‌محمد نائینی مشاور فرماندهی کل سپاه پاسداران و رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با اشاره به حماسه مشارکت 25 میلیونی ملت ایران در انتخابات یازدهم اسفند، گفت: این دوره از انتخابات به لحاظ شکست اهداف دشمن یک پیروزی بزرگ بود. دشمن از مدت‌ها قبل، ایمان و امید ملت ایران را هدف قرار داده بود. با یک جنگ تمام‌عیار، متمرکز بر راهبرد تحریم انتخابات و ناامید سازی ملت ایران و متوقف سازی روند قدرت‌یابی جمهوری اسلامی ایران و ناامن کردن کشور بود.

وی با اشاره به آیین رونمایی از کتاب دوجلدی «به اروند رسیدیم» اظهار کرد: این جلسه در حقیقت آئین تکریم و تجلیل از یکی از سرآمدان، مفاخر و چهره‌های ماندگار و پیشکسوت دفاع مقدس، سردار جانباز پاسدار کریم نصر اصفهانی فرمانده قهرمان تیپ و لشکر 44 قمر بنی‌هاشم (ع) سپاه در دوران دفاع مقدس است.

مشاور فرماندهی کل سپاه پاسداران افزود: از طرف دیگر این جلسه جشن رونمایی از کتاب دو جلدی تاریخ شفاهی و خاطرات این عزیز است که یک اثر ارزشمند و فاخر در مجموعه میراث فرهنگی تاریخ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و هویت پاسداری از انقلاب اسلامی است.

تکریم قهرمانان ملی دوران دفاع مقدس؛ حفظ و انتقال هویت ملی و دینی است

وی تأکید کرد: تکریم قهرمانان ملی دوران دفاع مقدس و چهره‌های ماندگار آن در دنیایی که امروز از بی‌هویتی رنج می‌برد، حفظ و انتقال هویت ملی و دینی است و برای نسل‌های جدید درس‌آموز هستند.

سردار نائینی با بیان این‌که تاریخ شفاهی این فرماندهان دفاع مقدس روایت صرفاً تاریخی و توصیفی نیست بلکه پاسداشت هویت دینی و انقلابی و معرفی الگو برای نسل‌های جدید است؛ گفت: تاریخ شفاهی فرماندهان دفاع مقدس یکی از شیوه‌های پژوهش تاریخی است که به شرح و شناسایی وقایع مهم تاریخی با روایت پدیدآوران حماسه‌ها و یا ناظران حوادث می‌پردازد.

وی با اشاره به سردار جانباز کریم نصر اصفهانی بیان کرد: سردار نصر اصفهانی از فرماندهان شاخص یگان‌های رزم سپاه در دفاع مقدس است که فرماندهی تیپ و لشکر 44 قمر بنی‌هاشم (ع) سپاه را به عهده داشته است.

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس یادآور شد: در گنجینه اسنادی مرکز 21 دفترچه راوی، 10 گزارش عملیات، 70 نوار کاست صوتی از جلسات طرح‌ریزی و هدایت عملیات‌ها و 29 سند نظامی از دوره مسئولیت ایشان وجود دارد.

وی با اشاره به این‌که سردار کریم نصر در عملیات خیبر در هفتم اسفند، جانباز شده‌اند، اظهار کرد: ایشان یکی از پاسداران تربیت شده در مکتب امام خمینی رضوان‌الله تعالی علیه، مؤمن و ولایتمدار به آرمان‌ها و اهداف انقلاب اسلامی می‌باشند. پاسداری که با عبور از حماسه‌آفرینی در شرق کشور و حضور در معرکه کردستان و فرماندهی بر حساس‌ترین پاسگاه‌ها در محاصره و مناطق امنیتی، با شروع جنگ تحمیلی به دارخوین و به کمک شهید حسین خرازی و یارانش می‌پیوندد.

سردار نائینی تأکید کرد: این فرمانده دوست‌داشتنی و در قد قامت قهرمان کشتی، یک الگوی رشد یافته از جوانانی است که دم مسیحایی حضرت امام رضوان‌الله علیه او را در سیر الی الله قرار داد. در اولین حضور در نبرد طریق‌القدس با فرماندهی بر گردانی خط‌شکن به چزابه می‌رسد و با احساس مسؤولیتی سنگین در برابر دوستان و هم‌رزمان شهید، حماسه‌آفرین در عین خوش و نقش‌آفرین در فتح‌المبین شد.

وی به نقش فرماندهی سردار نصر در عملیات بیت‌المقدس اشاره کرد و گفت: وقتی به شهید حسین خرازی مأموریت محاصره خرمشهر در عملیات بیت‌المقدس واگذار می‌شود. بدون اندک تردید مهم‌ترین محور تک را به گردان خط‌شکن خود یعنی گردان موسی بن جعفر (ع) به فرماندهی کریم نصر واگذار می‌کند. این گردان پس از تصرف پاسگاه زید و عبور از خط بارلو در یک نبرد 23 روزه، محاصره نیروهای دشمن در خرمشهر را کامل می‌کند و صدای قهرمان این نبرد “به اروند رسیدیم” از همه بی‌سیم‌ها رزمندگان جبهه‌ حق را به سجده وا‌دارد.

کارنامه درخشان تیپ عملیاتی 44 قمر بنی‌هاشم (ع)

مشاور فرماندهی کل سپاه پاسداران با اظهار به این‌که تیپ عملیاتی 44 قمر بنی‌هاشم (ع) در دوران دفاع مقدس کارنامه درخشانی دارد، یادآور شد: این یگان سپاه از سال 1361 هم‌زمان با عملیات محرم و با نیروهای استان چهارمحال و بختیاری و بخشی از نیروهای اصفهان به فرماندهی آقای کریم نصر تشکیل می‌شود.

وی افزود: فرماندهانی دیگری مانند سرداران پرافتخار سپاه علی زاهدی و اصغر صبوری در ادامه تیپ را فرماندهی کرده‌اند. لازم می‌دانم از شهید والامقام و نقش‌آفرین این یگان سپاه، شهید شاهمرادی به‌عنوان مسئول طرح و عملیات و جانشین لشکر قمر بنی‌هاشم (ع) که در روزهای آغازین عملیات کربلای پنج به شهادت رسیدند، یاد کنیم.

سردار نائینی با اشاره به این‌که بر اساس رسالت و مأموریت مرکز در ثبت و ضبط تاریخ شفاهی فرماندهان دفاع مقدس، سردار کریم نصر اصفهانی در فهرست 450 نفره فرماندهان تاریخ شفاهی سپاه، مصوب سردار فرمانده محترم کل سپاه بودند، گفت: زمانی که برای تاریخ شفاهی ایشان اقدام کردیم، متوجه شدیم که خاطرات ایشان را ابتدا جناب آقای محمود افقری، در 67 فایل و بالغ بر 1364 صفحه از تیر 1395 تا شهریور 1396 جمع‌آوری شده است. کاری که انجام شده بود توسط کارشناسان مرکز بررسی شد. با توجه به جنس کار و نوع روایت جذاب ایشان تنظیم، تدوین و نگارش این اثر به عهده گروه مطالعات اجتماعی مرکز واگذار شد.

سردار کریم نصر با شور و شوق و انگیزۀ قابل‌تحسین با مرکز و محققان همراهی و همکاری نمودند

وی افزود: در ادامه گفتگوها تکمیل شد و توسط نویسنده محترم آقای دکتر مرتضی مساح مجموعه دوجلدی در 670 صفحه و 44 فصل با عنوان «به اورند رسیدیم» آماده و منتشر شد. در همین زمینه از اردیبهشت 1399 مصاحبه‌های تکمیلی با ایشان و سایر افراد توسط محقق آغاز و برای تحقق این امر به استان‌ها و شهرستان‌‌های اطراف سفر شده تا اطلاعات و اسناد مرتبط نیز در کنار گنجینه اسنادی مرکز به غنای محتوایی این اثر کمک نماید. سردار کریم نصر با شور و شوق و انگیزۀ قابل‌تحسین با مرکز و محققان همراهی و همکاری نمودند.

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس خاطرنشان کرد: نقش گروه مطالعات اجتماعی و تیم مجرب این گروه در آماده‌سازی اثر و پیگیری‌های سردار سید علی بنی لوحی و جواد استکی در اصفهان قابل تقدیر است.

وی با اشاره به مجموعه دوجلدی «به اروند رسیدیم» گفت: هر جلد از این کتاب بالغ‌بر پانصد صفحه در خود جای ‌داده است. صفحات هر دو جلد با اسامی و خاطرات و مجاهدت‌های ده‌ها شهید و رزمنده جان‌برکف مزین شده است. آشنایی با زندگی و خانوادۀ سردار کریم نصر اصفهانی؛ مبارزات تا پیروزی انقلاب اسلامی؛ مأموریت‌های سیستان و کردستان؛ فضای آشوب روزهای آغازین انقلاب؛ دو سال ابتدایی و بسیار حساس و پرتنش جنگ و صدها روایت ماندگار از زبان ایشان و هم‌رزمانش در این اثر خواندنی موجود است.

سردار نصر اصفهانی خالصانه و از هر راست‌قامتی استوارتر پای‌کار ایستاد تا هیچ روایتی از دوستانش ناگفته نماند

سردار نائینی بیان کرد: ایشان با اینکه قریب به چهل سال است که یا ویلچرنشین است یا بر تخت خوابیده، خالصانه و از هر راست‌قامتی استوارتر پای‌کار ایستاد تا هیچ روایتی از دوستانش ناگفته نماند و لابه‌لای تاریخ گم نشود و تجارب ارزشمند جنگ را به آیندگان انتقال دهد.

وی با اشاره به برخی از نکات مهم در مورد این اثر ارزشمند عنوان کرد: قدرت و تسلط کافی راوی برای بیان خاطرات و توصیف دقیق حوادث، پرهیز از بزرگ‌نمایی و افزودن نظرات شخصی بر روایت مستند و معتبر حوادث و خاطرات توسط راوی و نویسند، بهره‌گیری از مصاحبه‌ با مهارت و خبرگی با طراحی سؤالات مناسب از راوی، سازمان‌دهی محتوا و تدوین بسیار خوب اثر از ویژگی‌های این کتاب است.

آثار مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در مورد دو استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری

مشاور فرماندهی کل سپاه پاسداران با ذکر آثار مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در خصوص لشکر 14 امام حسین (ع) گفت: در مرکز تا امروز اطلس و شناسنامه لشکر 14 امام حسین (ع) چاپ شده است. نبرد لشکر 14 در عملیات‌های بیت‌المقدس، محرم و کربلای پنج هم در حال انجام می‌باشد.

وی در باره آثار تولیدی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در مورد لشکر 8 نجف بیان کرد: شناسنامه و اطلس این لشکر در شرف چاپ است. البته کتاب نبرد لشکر 8 در عملیات محرم چاپ شده است و نبردهای لشکر 8 در عملیات فتح‌المبین، رمضان و بیت‌المقدس و همچنین کارنامه تدارکات لشکر 14 در حال پژوهش هست. همچنین شناسنامه تیپ توپخانه 15 خرداد، تیپ 28 زرهی صفر و تیپ 40 مهندسی صاحب‌الزمان (عج) در حال انجام هست.

سردار نائینی متذکر شد: یکی از آثار ارزشمند، مجموعه دوجلدی نقش استان اصفهان در کردستان به قلم سردار پرافتخار استان سردار جواد استکی است که جلد اول چاپ شده و جلد دوم در شرف چاپ می‌باشد.

وی با اظهار به این‌که در مورد استان چهارمحال و بختیاری، شناسنامه تیپ 44 قمر بنی‌هاشم (ع) در حال پژوهش است، بیان کرد: کتاب‌های نبرد این تیپ در عملیات‌های والفجر 4، 8 و 10 و اطلس تیپ قمر و اطلس نقش استان در دفاع مقدس هم در شرف شروع پژوهش هستند.

انتهای پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari