در حاشیه کمیسیون مقام زن صورت گرفت؛ قدردانی از مواضع ایران در برابر نسل‌کشی زنان و کودکان غزه – فرهنگی خبری

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، با ابتکار کشورمان، پنل‌ تخصصی «توانمندسازی زنان؛ توان‌افزایی خانواده، توسعه جامعه» در سالن 500 نفره اکوسوک سازمان ملل متحد برگزار شد که با استقبال چشمگیر شرکت‌کنندگان از سراسر دنیا مواجه شد.

انسیه خزعلی، معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده، به عنوان رییس این پنل طی سخنانی اظهار داشت: با توجه به اهمیت بسیار مشارکت فعال زنان در موفقیت خانواده و پیشرفت جوامع، تمرکز بر امر توان‌افزایی زنان، از یک سو به خاطر توانایی‌های منحصر به فرد ایشان و از سوی دیگر به خاطر تأثیر شگرفی که بر اعضای خانواده و ایجاد نشاط و تحرک در جامعه دارند، نقش بی‌‌بدیلی در پیشرفت و توسعه جوامع ایفا می‌کند.

خزعلی خاطرنشان کرد: زنان، به عنوان اعضای کلیدی خانواده که دارای نقش‌های چندگانه هستند، با داشتن توانمندی و آگاهی بیشتر، نه تنها خودشان موفق خواهند بود بلکه می‌توانند به تربیت نسلی آگاه‌تر و در نتیجه توسعه همه جانبه جوامع، بیشترین کمک را کنند.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ادامه داد: بدیهی است جوامعی که به توانمندسازی زنان توجه کافی را می‌کنند، از نظر اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی پویاتر و توسعه‌یافته‌تر هستند و در این راستا به برخی دستیافت‌های کشورمان در عرصه‌های مختلف نظیر فناوری، سلامت و فرهنگ و هنر اشاره کرد.

زنان , معاونت امور زنان و خانواده , معاون امور زنان و خانواده , خانواده , انسیه خزعلی ,

سیاست‌گذاری صحیح در حوزه زنان لازمه تحقق اهداف توسعه است

در ادامه مریم بنت علی بناصر المسند، وزیر توسعه اجتماعی و خانواده قطر، طی سخنانی ضمن اشاره به اقدامات کشورش در حوزه زنان و خانواده بر ضرورت اصلاحات قانونی، نهادسازی و فرهنگ‌سازی جهت توانمندسازی زنان و افزایش مشارکت ایشان تأکید کرد.

وزیر توسعه اجتماعی و خانواده قطر زنان خانه‌دار را به عنوان ستون خانواده در جایگاه مادر، همسر، معلم و مربی دانست و گفت: دولت باید برای حفظ توازن بین مسئولیت‌های خانوادگی و اجتماعی از ایشان حمایت کند.

در ادامه لیوژومین، دبیرکل امور اجتماعی و اقتصادی ملل متحد، در قالب سخنرانی ویدیویی ابراز داشت: با تمرکز بر حمایت‌های مالی و سرمایه‌گذاری برای فقرزدایی زنان می‌توانیم در مسیر تحقق اهداف توسعه‌ای گام برداریم. امروز بایستی به آموزش و تحصیلات زنان توجه کنیم و مشاغل را به‌گونه‌ای تعریف کنیم که خانواده محور باشند تا هم زنان در کنار کودکانشان باشند و هم درآمد داشته باشند.

 

 

دبیرکل امور اجتماعی و اقتصادی ملل متحد با اشاره به نزدیک شدن به اتمام زمان مورد نظر برای تحقق اهداف توسعه پایدار اظهار داشت: با سیاست‌گذاری بیشتر در زمینه زنان است که می‌توان تحقق این اهداف را باید میسر کرد.

روزالین، معاون وزیر زنان، توانمندسازی و برابری جنسیتی کشور اندونزی، سخنران دیگر این پنل بود که ضمن معرفی وضعیت پیشرفت کشورش در حوزه زنان بر پایه نمایه های بین‌المللی، بخشی از موفقیت کشورش را مدیون بهره‌برداری از ظرفیت  SMEs و تسهیلات تخصیصی برای ورود به مشاغل خرد و متوسط دانست.

او با بیان اینکه در اندونزی 5 هدف اصلی برای بهبود وضعیت زنان و خانواده به اجرا گذاشته شده، اظهار داشت: بهبود کارآفرینی زنان، افزایش نقش مادری زنان در خانواده، کاهش خشونت علیه زنان، کاستن از کار و ازدواج کودکان از جمله این موارد است.

حضرت خدیجه(س) الگوی زن موفق است

سخنران دیگر این‌ پنل دیزی خان، فعال مدنی و مدیر سمن پویش اسلامی زنان برای معنویت و برابری از کشور امریکا، بود که حضرت خدیجه (س)، همسر پیامبر اسلام (ص)، را نمونه بارز یک زن موفق با معیارهای موفقیت زنان در جامعه امروز خواند.

او در این باره توضیح داد: حضرت خدیجه (س) نمونه‌ای از زن موفق است که جنسیت او هرگز مانع فعالیت‌های اجتماعی گسترده او نشد. امروز نیز زنان مسلمان در خانواده دارای حقوق مالی گسترده هستند.

دیزی خان اظهار داشت: زنان مسلمان در سراسر جهان فعالند و هر چند رسانه‌ها سعی در بازنمایی متفاوتی از آنان دارند. در خانواده، جامعه، علم، اقتصاد، سیاست، آموزش و تربیت کودک فعالیت جدی دارند و بانوان مسلمان حاضر در این جلسه شاهد این ادعا هستند.

قدردانی از مواضع ایران در برابر نسل‌کشی زنان و کودکان غزه

معاون نماینده دائم ونزوئلا نزد سازمان ملل متحد به نسل‌کشی زنان و کودکان غزه اشاره کرد و از مواضع کشورمان در این خصوص قدردانی کرد. تو تحریم‌های ظالمانه علیه کشورها از جمله ایران و ونزوئلا را به شدت محکوم کرد و آن را نقض حقوق زنان و کودکان دانست.

همچنین معاون نماینده کشور سریلانکا نزد سازمان ملل متحد، در این نشست از کشور ایران و پنلیست‌ها برای برگزاری این نشست جانبی تشکر کرده و گفت: خانواده اولین و اساسی‌ترین گروهی است که یک فرد عضو آن می‌شود و فرد از بدو تولد به عضویت خانواده به عنوان یک گروه اجتماعی در می‌آید. یک خانواده سالم به رفاه جسمی و روحی افراد به خصوص زنان کمک می‌کند.

او تصریح کرد: فرصت‌های اقتصادی حمایتی از زنان منجر به افزایش توسعه خواهد شد و با تشویق زنان به مشارکت در فعالیت‌های اقتصادی و فراهم آوردن منابع مالی، موفق به تقویت نهاد خانواده به عنوان اساسی‌ترین واحد اجتماعی می‌شویم.

در این نشست وزیر امور زنان و خانواده کشور تاجیکستان و ایروانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در مقر ملل متحد، به عنوان مهمان ویژه حضور داشتند.

انتهای پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari